"İktidarınız Döneminde; Hak Aramak Ahlaksızlık Mıdır?"

1 yıl önce eklendi 122 defa görüntülendi

Şubat ayı sonunda iki aylık maaşları, kıdem ve ihbar tazminatlarını alamayan işçiler, kendilerini ocağa kapatarak direnişe geçmişlerdi. NESKO Madencilik işçileri günlerce madene kendilerini kitlerken; duruma Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Yenice Kaymakamı müdahil olup işçileri ikna etmişti. Şirkette çalışanlarının birikmiş maaşlarının bir kısmını ödeyince eylem sona ermişti. Alacaklarının tamamını alamayan maden işçilerinin NESKO Madencilik tarafından 'İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı' nedeni kovuldukları ortaya çıktı.

 

Maden işçilerinin halen alacaklarının bir kısmını alamadıkları gibi işten çıkartıldıklarını TBMM gündemine taşıyan kişi ise CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan oldu. İşçilerin hak ediş, maaş ve tazminatlarını ödememek için NESKO Madencilik tarafından işçileri SGK-29 koduyla işten atıldığını açıklayan Özgür Ceylan; "Emeğinin karşılığını istemek devri iktidarınızda ahlaksızlık olarak mı nitelendiriliyor" sorusunu yöneltti.

 

İŞÇİLER DEVLETİN SÖZÜNE GÜVENDİLER!

TBMM görüşmeleri esnasında söz alarak açıklamalarda bulunan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "Çanakkale'nin Yenice ilçesine faaliyet yürüten NESKO Madencilik işçileri Şubat ayında maaşları ödenmediği için kendilerini madene kapatarak hak arama eylemi yaptılar. Eylem esnasında Çanakkale Valisi ve Yenice Kaymakamı tarafından işçilere ücretlerinin ödeneceği, çalışma koşullarının iyileştirileceği sözleri verildi. Devletin sözüne güvenen işçiler 3 Mart günü eylemlerini sonlandırdılar" hatırlatmasında bulundu.

 

"TAZMİNAT VERMEMEK İÇİN.. İŞSİZLİK MAAŞI ALAMIYORLAR"

İşçilerin "Ahlaka aykırı davranış ve tutum" sergiledikleri gerekçesi ile işten atıldıklarını gündeme getiren CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "Ancak verilen sözlere rağmen NESKO Madencilik, işçilerin Şubat ayı maaşlarını halen ödememiştir. İşçilere tazminat vermemek için de işçileri SGK-29 koduyla işten çıkartmışlardır. Bu kod nedeniyle de işten çıkartılan işçileri yeterince mağdur etmemişler gibi İşsizlik Maaşından da faydalanmalarını da engellemiştir. SGK-29 kodunun anlamı 'İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına davranışı nedeniyle fesih'tir" dedi.

 

İKTİDARINIZ HAK ARAMAK AHLAKSIZLIK MIDIR?

İşçilerin işten atılma gerekçelerinin haksızlık olduğunu, şirketin tazminat vermediği gibi işsizlik maaşından da faydalanmalarının engellediğini belirten Özgür Ceylan açıklamalarının devamında ise AKP Hükümetini eleştirdi; " Emeğinin karşılığını istemek devri iktidarınızda ahlaksızlık olarak mı nitelendiriliyor? Kimdir bu şirketin arkasında ki güç? Buradan Çalışma ve Enerji Bakanına sesleniyorum; bu ahlaksızlığa, bu haksızlığa daha ne kadar seyirci kalacaksınız."

Haberi Kaynak Sitede Oku