İktidar Sustu Muhalefet Coştu

11 ay önce eklendi 41 defa görüntülendi

Gazetemizde, kaleme aldığımız İYİ Parti GİK Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz’un, dile getirdiği,  “Köprüden kim rant sağlıyor” haberinin ardından, Çanakkale’deki İl Başkanlarına tek tek, dile getirilen iddiaları sorduk. “Köprünün yapılmaya başladığı günden bu yana, Çanakkale, Gelibolu, Lapseki esnafına bir kazancı oldu mu? Dile gelen iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz? İl Başkanları sormuş olduğumuz soruları yanıtlarken, AK Parti ve MHP’den konuyla ilgili açıklama yapılmadı. Ortaya çıkan tablo iktidar sustu, muhalefet coştu dedirtti. 

Çanakkale’nin son 3 gündür en çok konuştuğu konu, 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nden, kim rant sağlıyor haberi oldu. Çanakkale’de köprü ile ilgili birçok konu konuşulurken, dile getirilen rant iddialarını il başkanlarına sorduk. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, Saadet Partisi İl Başkanı Şener Yüzer, DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, Gelecek Partisi İl Başkanı Hüseyin Yıldırım gazetemize açıklamalarda bulundular.

“Türkiye’yi parsel parsel peşkeş çekiyorlar”

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, “Bu köprü Çanakkale’ye ve Lapseki’ye hizmet etmek için yapılmıyor. Bu köprünün yapılmasının ana nedeni, Türkiye ekonomisine hareket kazandırmak içindir. Bu köprünün en önemli noktası altın çember dedikleri Trakya, İstanbul, Kocaeli, Adapazarı, Bursa, bölgesinin ve Avrupa’ya açılan ayağının ticari ayağının hızlandırılması köprüsüdür. Bu köprü otomatikman, Trakya üzerinden Avrupa’ya bağlanma köprüsüdür. Bursa ve Anadolu sanayisinin Çanakkale üzerinden Avrupa’ya yönlendirilmesi köprüsüdür.

Bunlar yapılırken, Lapseki ekonomisini kalkındırmak üzere yapılan operasyonlar değildir. Bu köprü Lapseki esnafına para kazandırma köprüsü değildir. Yapılış aşamasında Lapseki esnafı para kazanacaksa onu da kazanamaz, çünkü bu ve buna benzer büyük sanayi yatırımlarının, küçük sanayicilerin, küçük esnafımızın yapabileceği işler değildir. Bunlar büyük teknolojiler gerektiren işlerdir. Lapseki esnafı aman ha köprü olacak biz para kazanacağız diyorsa bu zaten kandırmacadır. Bunu söyleyenler Lapseki’nin arazilerini birilerine peşkeş çekmek için kullanıyordur. Arazi sahipleri ve rant elde edecek olanlar bu bölgeden kazanç sağlayacaklardır.

Lapseki esnafı ve Gelibolu esnafı çorba satacağım para kazanacağım, nalbur çivi satacağım para kazanacağım demesin. Bunlar Türkiye’deki sanayicilik değil, uluslararası sanayiciliktir. Bizim yönetenlerimizde uluslararası sanayiciliğe Türkiye’yi parsel parsel peşkeş çekiyorlar.”

“Bir kişi değil tüm Çanakkale kazansın”

İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, “Böylesi zor bir ekonomik dönemde şehrimizde yapılmakta olan köprü inşaatını şehrimiz ve şehrimizin esnafı için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Fakat uygulamaların maalesef ki böyle olmadığını işitiyoruz.

Bizler İYİ Parti olarak köprü inşaatına malzeme verebilme şartının ak partili veya yandaş kişi olmak yerine, sadece Çanakkaleli olmanın yeterli olduğunu görmeyi arzu ederdik. Bizler İYİ Parti olarak tek bir gruba fayda sağlamak yerine, böylesine bir fırsatın tüm şehre eşit şekilde dağıtılmasını arzu ederdik. Bizler Sayın Grup Başkanvekili’nin kendi partisinin kongresinde bir kişiyi aklamaya çalışan savunmasını duymak yerine, halkın eleştirilerine kulak kabartmasını ve çözüm üretmesini beklerdik.

“Siz de gidin, siz de iş yapın” diyen Sayın Turan’a Çanakkale’de Ak Partili olmayan esnafı gezmesini öneriyoruz. Bizler bu projenin Çanakkale’ye rant değil, ticaret getirmesini arzu ederdik. Bir kişi değil, tüm Çanakkale kazansın diyoruz!”

“Herkesin bundan faydalanmasını arzu ederiz”

Saadet Partisi İl Başkanı Şener Yüzer, “Daha adaletli ve hakkaniyetli bir dağıtımın olması, dolayısıyla herkesin bundan faydalanmasını bizde arzu ederiz.”

“Bu proje bir rant projesi olarak görülmektedir”

DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, “Öncelikle Çanakkale’ye bu köprünün yapılmasından memnuniyet duyuyoruz. Çanakkale’ye katma değer olacak her şeyi destekliyoruz ama burada köprü ile alakalı olarak yapılan her şeyde, yerel esnafın kazanması gerekmektedir. Burada da çok büyük bir proje var. Böylesine büyük bir projeden Çanakkalelilerin kazanç sağlayamaması tabi ki bizleri üzmektedir. Biz bu konuda tüm STK’ların, esnaflarımızın aynı hassasiyeti göstermesini isteriz. Bu proje bir rant projesi olarak görülmektedir. Biz açıkçası Çanakkalelilerin, özellikle bu kadar ekonominin bozulmasından sonra esnafımızın faydalanamamasını üzüntüyle karşılıyoruz.”

“Yerel esnaf mutlaka gözetilmelidir”

Gelecek Partisi İl Başkanı Hüseyin Yıldırım, “Bu tip yatırımlarda yerel esnaf mutlaka gözetilmelidir. Alış verişlerin yerel esnaftan yapılması sağlanmalıdır. Maalesef kurumsal firmalar Çanakkale’de, iş yapıyorlar zahmetini ise Çanakkale çekiyor. Bir takım alışverişlerin ve tedariklerin kesinlikle yerel esnaftan yapılması sağlanmalıdır.”

Tunahan Ünsal

İktidar Sustu Muhalefet Coştu yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku