İklim Değişikliği kongresinin açılışı yapıldı

1 yıl önce eklendi 81 defa görüntülendi

Çanakkale Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Rating Akademi ortaklığında organize edilen Uluslararası Küresel İklim Değişikliği Kongresi başladı. Çevrimiçi gerçekleşen kongreye Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Prof. Dr. Suat Uğur, Çanakkale Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Tan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yıldırım, Rating Akademi Kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Mehmet Şahin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ÇOMÜ’nün haberine göre; Kongrede açılış konuşmalarını sırasıyla Rating Akademi Kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Mehmet Şahin, Çanakkale Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Tan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yıldırım, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Suat Uğur, Prof. Dr. Bünyamin Bacak gerçekleştirdi.

Rating Akademi Kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Mehmet Şahin, Uluslararası Küresel İklim Değişikliği Kongresi ilkinin yapıldığını belirterek bu kongrenin özelliğinin kamu ve özel sektör işbirliğinde gerçekleşiyor olması olduğuna dikkat çekti ve kongrenin fikir babaları olan Prof. Dr. Murat Yıldırım, Prof. Dr. Sibel Tan’a teşekkür ederek kongre hakkında bilgiler verdi.

“Dünya nüfusunun artışıyla birlikte yoğun enerji kullanımı, toprak kullanımı, gıdaya olan ihtiyacın yoğunlaşması, doğal kaynakların yoğun kullanımına bağlı olarak sera gazı emisyonunun artması ve bunun sonucunda ortaya çıkan ilkim değişiklikleri ve global bir sorun ile karşı karşıyayız” diyerek konuşmasına başlayan Çanakkale Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Tan sözlerine şöyle devam etti:

“Kongrenin çıkış noktasını pandemi süreciyle birlikte kapıldığımız endişeler oluşturdu diyebiliriz. 2007 yılı gibi yakın bir tarihte yaşadığımız dünyadaki kuraklığa bağlı küresel gıda krizi, bunun devamında tetiklenen küresel mali kriz 2011’e kadar devam etti. 2011-2020 arasında gıda enflasyonunda düzelme olur gibi oldu. 2020 yılında pandemi süreci ile başlayan sıkıntılar kuraklıkı, kuraklıkla birlikte yükselen gıda fiyatları, üretici ve tüketici fiyatlarının artışı ve buna bağlı olarak toplum refahında düşüş gerçekleşti. Bu konuda gerçekten çok fazla konuşacak konu var. Biz bu konuların konuşulması için yola çıktık ve bu kongrenin tüm bu konuların konuşulacağı bir platform olması için çalıştık.”

Prof. Dr. Sibel Tan, kongrenin tüm katılımcılar için faydalı geçmesini temenni ederek başta ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat olmak üzere üniversite yönetimine, organizasyonda emek harcayan çalışma arkadaşlarına, bilim kuruluna, öğrencilerden oluşan kongre sekretaryasına ve tüm paydaşlara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

 

İklim Değişikliği kongresinin açılışı yapıldı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku