“Hukuk devrimlerinin yolu Çanakkale’den geçer”

1 yıl önce eklendi 30 defa görüntülendi

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, 18 Mart Zaferi’yle ilgili açıklama yaptı. Şarlan, “Çanakkale toprakları sadece tıbbiyelilerin, muallimlerin değil, hukukçuların da kanlarıyla sulanmıştır. “Hukuk devrimlerinin yolu Çanakkale’den geçer” dedi.
Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, 18 Mart Zaferi’yle ilgili açıklama yaptı. Şarlan, açıklamasında şöyle dedi: “Çanakkale toprakları sadece tıbbiyelilerin, muallimlerin değil, hukukçuların da kanlarıyla sulanmıştır. İleride büyük bir hukuk devrimcisi olacak Atatürk, bu müdafaada doğmuştur. Çanakkale Savaşlarının en önemli sonuçlarından biri, ANZAC askerlerinin ve annelerinin bile hukukuna saygı gösteren Atatürk gibi bir lideri kazandırmasıdır. Bağımsızlığımızın temelleri, Çanakkale Boğazı’nın sularında, Conkbayırı’nda ve Anafartalar’da atılmış, Anadolu‘da “Müdafa-i Hukuk” adı verilen mücadele verilmiş, sonrası ise yapılan anayasalarla, getirilen yasalarla gerçekleştirilen modern hukuk devrimleriyle perçinlenmiştir.”
“106 yıl geriye baktığımızda, Çanakkale Zaferi, adil olmanın, haksızlıkla mücadele etmenin ve sonunda zafere ulaşmanın bir abidesidir. Cüppesine düğme ilikletmeyenlerin, haksızlığa boyun eğmeyenlerin izindedir. Biz Çanakkale Barosu avukatları olarak Çanakkale Ruhu’ndan aldığımız güçle ve şehitlerimizin omuzlarımızdaki sorumluluğunun bilinciyle onlardan ilham almaya devam edeceğiz.”
“Başta Anafartalar Kahramanı ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale Kahramanları olmak üzere adalet ve özgürlük tutkusuyla dünyayı yenenlerin huzurunda saygıyla eğiliyor, Çanakkale Ruhu’nun her zaman ülkemize yol göstermesini diliyoruz.”

Haberi Kaynak Sitede Oku