Haziran’da ölmek zor…

1 yıl önce eklendi 135 defa görüntülendi

Türkiye’nin üç büyük değeri Orhan Kemal, Ahmed Arif ve Nazım Hikmet Ran, vefat yıl dönümleri olan haziran ayında ‘Haziran’da ölmek zor’ sözleriyle anıldı. Hem Çanakkale Belediyesi hem de kent protokolünün önde gelen isimleri bu üç ölümsüz adamı şiirleriyle, dizeleriyle yad etti.

Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Dünya şairi Nazım Hikmet’i aramızdan ayrılışının 57. yıldönümünde Nida Ateş’in sazı ve sözüyle hep birlikte anıyoruz” denildi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Devrimci düşüncenin tutsak güvercinlerini masmavi gökyüzü ile buluşturan Nazım Hikmet RAN’ı vefatının 57. yılında saygı ve rahmet ile anıyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise hem Nazım Hikmet’i hem de diğer 2 üstadı birlikte anarak “Orhan Kemalı’i, Ahmed Arif’i ve Nazım Hikmet Ran’ı, bu üç ustayı ‘Haziran’da Ölmek Zor’ diyerek saygıyla anıyoruz…” dedi.

NAZIM HİKMET RAN KİMDİR?
Nâzım Hikmet Ran (15 Ocak 1902 – 3 Haziran 1963), Türk şair ve yazar. “Romantik komünist” ve “romantik devrimci” olarak tanımlanır. Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır.

Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullanmıştır. İt Ürür Kervan Yürür kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır. Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir.

Nazım’ın ilk yayımlanan, Mehmed Nazım imzasıyla yazdığı “Hala Servilerde Ağlıyorlar mı?” başlıklı şiiri 3 Ekim 1918’de Yeni Mecmua’da çıkmıştır. 19 yaşındayken, 1921 yılı Ocak ayında arkadaşı Vâlâ Nureddin ile Millî Mücadele’ye katılmak üzere ailesinden habersiz Anadolu’ya geçmiştir. Cepheye gönderilmeyince Bolu’da bir süre öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra Eylül 1921’de Batum üzerinden Moskova’ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okumuştur Moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık oldu ve komünizm ile tanışmıştır. 1924’te yayınlanan ilk şiir kitabı 28 Kanunisani Moskova’da sahnelenmiştir.

Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı. 1951 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi. Mezarı Moskova’da bulunmaktadır.Haberi Kaynak Sitede Oku