Hayal kırıklığı!

10 ay önce eklendi 34 defa görüntülendi

AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu Hayvanları Koruma Kanunu Teklifi, Meclis’ten geçerek yasalaştı. Ancak muhalefet sıraları, hayvanseverler ve pek çok ilgili STK yasayı “beklentileri karşılamaktan uzak” ve “tam bir hayal kırıklığı” olarak değerlendirdi. Zira yasada,hayvanlara kasıtlı zarar veren işiler için uygulanacağı ifade edilenhapis cezası alt limiti 6 ay olarak belirlendiğinden, kanuna göre bu süre para cezasına çevrilebiliyor. Öte yandan hayvanlara yönelik tecavüz ve cinsel istismarın, “hayvanlarla cinsel ilişkiye girmek” başlığı altında yer alması da yasada tepki çeken bir başka unsur durumunda…

Hayvanseverlerin yıllardır attığı sessiz çığlık sonunda duyuldu, diye ummuştuk. Ancak dün itibariyle TBMM’den geçerek yasalaşan Hayvanları Koruma Kanunu, durumun pek de öyle olmadığının göstergesi… Hayvansever dernekler, yeni yasanın hiçbir şekilde kabul edilemez ve beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu belirtiyor.
Zira yasaya göre hayvan satışları petshoplarda yapılamayacak ama internet üzerinden devam edecek. Hayvanat bahçeleri faaliyetlerini sürdürecek, vatandaşların ihbar hakkı ellerinden alınarak müdürlük düzeyine çekilecek, hayvanlara işkence edenler için ceza alt tabanı düşük olduğu için hapis değil, para cezasına çevrilmesinin önü açılmış olacak, bununla birlikte planlı bir kısırlaştırma programı da olmayacak.

CEZALAR HAPİS DEĞİL PARA CEZASI MI OLACAK?
Tüm bu sebepler hayvansever dernekleri bir kez daha ayağa kaldırmaya yetti.Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara temsilcisi Pelin Sayılgan, kanun teklifi için, “Hayvana şiddet ceza kanunu kapsamına girdi. Bu çok güzel bir gelişme. Artık hayvana tecavüz eden, şiddet uygulayan, öldüren kişiler Kabahatler Kanunu’na tabi tutulmayacak. Ceza Kanunu kapsamında yargılanacaklar. Fakat burada şöyle bir eksiklik var. Ceza alt sınırları iki yıldan değil altı aydan veya üç aydan başlıyor. Hayvana tecavüz ve işkenceden altı aydan üç yıla kadar hapis cezası, hayvan dövüştürenlere üç aydan iki yıla kadar ceza öngörülüyor. Cezalar alt sınırdan verildiği için bu kişilerin hapis yatma durumu söz konusu olmayacak. Yani yine elini kolunu sallayarak aramızda gezecekler. 5 yıl içinde aynı cezayı tekrar işleme durumunda sadece hapis yatacak. Bu tür durumlarda en büyük zorluğumuz; bunları tespit etmek, suçüstü yakalamak, delil elde etmek olduğu için o olasılık da düşük görünüyor. İyi bir yanı şu, bu kişilerin siciline işlenmiş olacak bu” ifadelerini kullandı.

Haberi Kaynak Sitede Oku