Hastaneler Kör Düğüm

1 ay önce eklendi 14 defa görüntülendi

Çanakkale’nin sağlık yükünü çeken iki önemli hastanesi ÇOMÜ Üniversite Hastanesi ve Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde, vatandaşlar için çile bitmiyor. ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde ilaçlı MR randevuları Aralık ayına verilirken, Devlet Hastanesi için ise yurttaşlar randevu alamıyor. Öte yandan hekimler her ay greve giderlerken, grev tarihlerine randevu alan hastalar ise hastanelerden elleri boş dönüyor. Uzun MR randevuları, polikliniklerden alınamayan randevular, hekimlerin grevleri derken, vatandaş sağlık hakkından faydalanamaz hale geldi.

İl genelinde nüfus 550 binlere ulaşırken, Çanakkale’nin iki hastanesi ÇOMÜ Üniversite Hastanesi ve Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi tam kapasite ile çalışma çalışıyor. Hastalar için ise hastanelerde randevu olmak artık çileye dönüştü.

Edinilen bilgiye göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Hastanesi’nde ilaçlı MR için randevular Aralık ayına, ilaçsız MR için ise randevular Ağustos ayının sonuna veriliyor. Bugün muayene olan bir yurttaş, MR için 2 ay beklemek durumunda.

Öte yandan Dahiliye ve Nöroloji, Göz Hastalıkları, Diş hastalıkları, Kulak Burun Boğaz gibi bölümler için Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nden randevu alınamıyor. MHRS sistemi üzerinden randevu almak isteyen vatandaşların karşısında ise “Aradığınız kriterlere uygun randevu bulunamamıştır. Bu kriterlere uygun randevu olması halinde size haber verilmesi için talep oluşturmak ister misiniz?” uyarısı çıktı.

Hemen hemen her ay ise hekimlerin greve çıkması dolayısıyla, hastanelerde polikliniklerde muayene işlemleri yapılamıyor. Hekimler, uğradıkları şiddet, performans sistemi, 5 dakikada bir hasta bakma yükümlülükleri, artan enflasyon karşısında maaşlarının erimesi, şiddete karşı kesin ve somut adımlar atılmaması gibi konular dolayısıyla grevde bulunuyorlar.

30 Haziran Perşembe günü ve 1 Temmuz Cuma günlerinde, hastanelerde grev olduğunu bilmeyen yurttaşlar ise randevuları o tarihlerde olduğu için hastanelere gelip, muayene olamadan döndüklerinden yakındılar.

Hastanelerde durum tam anlamıyla kör düğüme dönüşürken, sağlık sistemindeki aksaklıklar ise vatandaşları isyan ettirdi.

Tunahan Ünsal

 

Hastaneler Kör Düğüm yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku