Hapishanedeki sorunlar gündeme getirildi

11 ay önce eklendi 41 defa görüntülendi

İnsan Hakları Derneği Balıkesir ve Çanakkale şubeleri ortak bir basın açıklamasında bulundular. Balıkesir’de yapılan açıklamada, Çanakkale ve Balıkesir bölgesinde yer alan hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri kamuoyuna yazılı bir şekilde aktarıldı.

Balıkesir ve Çanakkale İnsan Hakları Derneği şubeleri ortak bir basın açıklaması yaparak, Balıkesir-Çanakkale bölgesinde yer alan hapishanelerde hak ihlalleri yaşandığını iddia ederek, bilgilendirmede bulundular.

Yapılan yazılı açıklamada, Çanakkale E Tipi Kapalı Hapishane konu edildi. Açıklamada, “Öncelikle Sağlık hizmetlerine erişimde salgın nedeniyle ciddi aksamalar yaşandığı belirtilmiştir. Kurumdaki karantina uygulaması ciddi anlamda problemlidir. Zira karantina koğuşunun çok kalabalık, sıkışık, tavanı çok alçak ve havalandırma ve hijyenin yetersiz olduğu belirtilmiştir. Her dışarı gidip gelen aynı koğuşa alınmaktadır. Aynı koğuşta yaşlılar, hastalar olduğu, her yeni biri girdiğinde, daha önce koğuşa gelenlerin de karantina süresi uzadığı, bu nedenle zaman zaman karantina süresinin 8 haftaya kadar uzadığı belirtilmiştir. Karantina koğuşunun zaman zaman bir bulaş merkezi haline geldiği, bunun da mahpusları hastaneye gitme konusunda caydırdığı anlaşılmaktadır. Karantina koğuşunun bu hali nedeniyle mahpuslar hastalıklarına ilişkin muayenelerini ertelemekte olduğu, bunun da başka hastalıklara sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.

Hasta mahpusların son derece olumsuz koşullarda kaldıkları belirtilmiştir”

Kovid olan mahpusların, müşahade odası adı altında bir hücreye alındığı, burada tam anlamıyla bir tecritin söz konusu olduğu, basık ve havasız bir odada kaldıkları, saat, gazete, kitap, dergi, Kuran bile verilmediği, odadan çöplerin yeterince sıklıkla alınmadığı, bu nedenle hasta mahpusların son derece olumsuz koşullarda kaldıkları belirtilmiştir. Hastaneye sevk edilen hastalara ilişkin olarak savcılık kurumunun yatış izni vermediği, bu nedenle bir hastanın vefat ettiği belirtilmiştir.

Mahpusların kışın en yaygın ve ortak şikâyeti ısınma problemidir”

Hapishane binasının da çok eski olması nedeniyle fiziki koşullarının ve alt yapısının son derece yetersiz olduğu anlaşılmaktadır. Mahpusların kışın en yaygın ve ortak şikâyeti ısınma problemidir. Gündüzleri kalorifer kapatıldığı için mahpuslar ısınamamaktadır. Bu mevsimde de yetersiz havalandırma nedeniyle aşırı sıcak olması sorunu vardır. Yetersiz havalandırma salgın süreci için büyük risktir. Koğuşların çok kalabalık olduğu, suyun içilebilir olmadığı belirtilmiştir. Parası olan mahpuslar içme suyu alabilirken, olmayanlar musluk suyu içmek zorunda kalmaktadır. Mahpuslar temizlik malzemelerini de kantinden almak zorunda kalmaktadır. Kantin pahalıdır. Yemeklerin protein yönünden zayıf ve yetersiz olduğu belirtilmiştir. Covid sürecinde bağışıklık sisteminin desteklenmesi anlamında bu durum ciddi bir sorundur.

Gerekli hijyen ve sosyal mesafe tedbirleri alınarak sosyal etkinliklerin yapılmaya başlanması, mahpusların ruh sağlığı ve kendini geliştirme hakkını kullanabilmesi bakımından zorunludur. Keza Türkiye’nin de tarafı olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Koruma Kanunu gereğince, çocuklara ihtiyacı olan sosyal ve psikolojik desteğin verilmesi, çocukların ebeveynleriyle yeterli ve sağlıklı ilişki kurmasının koşullarının sağlanması kamu otoriteleri açısından bir zorunluluktur. Bu anlamda çocukları sevgi evlerinde kalan mahpuslarının çocuklarıyla en azından haftada bir gün, arada yalıtıcı bile olsa görüşmelerinin sağlanması gereklidir. Keza telefon görüşmelerinin sıklaştırılması, sevgi evne gidecek çocuklara bu ayrılığın vereceği psikolojik hasarı azaltmak için kurum içinde ve dışında gerekli psikolojik desteğin verilmesi gerekli ve zorunludur. Aynı şekilde dışarıda çocukları olan mahpusların çocukları ile daha insani koşullarda görüşmesi, gerekli covid tedbirleri alınarak sağlanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

Hapishanedeki sorunlar gündeme getirildi yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku