HAFTA BOYUNCA SÜRMESİ BEKLENEN KAR YAĞIŞI BAŞLADI

11 ay önce eklendi 52 defa görüntülendi

Çanakkale Belediyesinden Olumsuz Hava Koşullarına Yönelik Alınacak Tedbirler

Yaklaşık bir hafta boyunca sürmesi beklenen kar yağışı ve hava sıcaklıklarının 0 derecenin altına düşmesi ile oluşacak buzlanma ve olumsuz hava koşullarına ilişkin Çanakkale Belediyesi tarafından gerekli tedbirler alındı. Olumsuz hava koşullarına yönelik kentlilerimizin de uzmanların uyarılarını dikkate alarak, tedbirli olması önem arz etmektedir.

Çanakkale Belediyesinde de Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri Birim Sorumluları, Sivil Savunma Uzmanı ve İş Sağlığı Uzmanlarından oluşan Acil Durum Yönetim Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen acil durum toplantısında, kent merkezinde yürütülecek çalışmalar ve alınacak önlemler A’dan Z’ye görüşüldü.

Bu kapsamda, Çanakkale Belediyesine bağlı ekipler, beklenen kar yağışı ve buzlanmaya karşı mücadele edecek olan kar küreme araçları ve tuz serpme araçlarını hizmete hazırladı. Bu kapsamda 24 saat görev başında olacak olan ekipler, kent genelinde yaşanabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla gerekli çalışmaları yapacaklar. Ekipler, ana ulaşım arterleri, kavşaklar, taşıt ve yaya köprüleri başta olmak üzere toplu taşıma ulaşım araçlarının güzergahlarının açık kalmasına öncelik vererek, kent genelinde çalışmalarını yürütecekler.

Çanakkale Belediyesinin çalışmalarının yanı sıra, kentlilerimizin de olumsuz hava koşullarına yönelik gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Bu kapsamda, kentlilerimizin gerekmedikçe dışarıya çıkmamaları, dışarıya çıkmalarını gerektiren durumlarda toplu taşıma araçlarını kullanmaları, kendi araçları için ise mutlaka kar lastiği, zincir vb. önlemlerini almaları gerekmektedir. Kentlilerimizin, dışarıda bulundukları süre zarfında oluşması muhtemel sarkıtlara ve buzlanmalara karşı da dikkatli olması önemlidir.

Beklenen soğuk hava koşulları kapsamda kentlilerimizin su sayaçları ve tesisatlarında meydana gelebilecek “don” tehlikesine karşı da dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir. Bu doğrultuda; açıkta olan su borularının ve sayaçların soğuk hava ile temas etmeyecek şekilde çeşitli izolasyon malzemeleri (cam yünü, talaş, poliüretan kauçuk vb.) ile kapatılması, buz tutan su sayaçlarının ise herhangi bir ısıtıcı ile ısıtılmaması çok önemlidir.

Kentlilerimiz, Belediyeye ilişkin işlem ve su yükleme ihtiyaçlarına yönelik de hafta sonu da hizmet verecek olan veznelerimizden ve akıllı veznelerimizden yararlanabilecekleri gibi, olumsuz hava koşullarında kıdemli kentlilerimiz ve engelli kentlilerimiz başta olmak üzere dışarıya çıkamayacak durumdaki kentlilerimiz öncelikli olmak üzere Mobil Su Yükleme ve Tahsilat Aracı da hizmet verecektir.

Çanakkale Belediyesi, ayrıca soğuk hava koşullarında sokakta kalan vatandaşlara da yardım eli uzatıyor. Bu kapsamda Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğüne, 112 Acil Çağrı Merkezine veya doğrudan 444 17 17 numaralı Çanakkale Belediyesi Çağrı Merkezi üzerinden Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğüne yönlendirilen talep ve ihbarlar neticesinde, sokakta kalan vatandaşların sıcak mekanlara yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Kentlilerimiz, olumsuz hava koşullarında barınma ihtiyacı bulunduğunu düşündükleri vatandaşlar için de belirtilen kurumlarla iletişime geçebilirler.

Öte yandan, soğuk hava koşullarında can dostlarımızı da unutmuyoruz. Çanakkale Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından gerekli koordinasyon sağlanmış olup, kent genelindeki sokak hayvanlarına ilişkin rutin olarak gerçekleştirilen besleme ve bakım faaliyetleri, olumsuz hava koşullarında da yürütülecektir. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, soğuk hava koşullarında güçten düşen can dostları Çanakkale Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde misafir edecektir. Kentlilerimiz de kapılarının önlerine mama ve su bırakarak, can dostların beslenmesine katkı sağlayabilirler.

Çanakkale Belediyesi, kentte beklenen olumsuz hava koşulları ve oluşabilecek acil durumlara ilişkin kurulacak Kriz Masası koordinesinde 7/24 hizmet verecek olup, kentlilerimizin de bireysel olarak gerekli tedbirlerini almaları önemlidir. Acil durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezi ve Belediyemizin 444 17 17 numaralı Çağrı Merkezi 7/24 hizmet verecektir.

Haberi Kaynak Sitede Oku