Günlük vaka sayısı 120’lere çıktı! Tabip Odasından uyarı

1 yıl önce eklendi 64 defa görüntülendi

Çanakkale Tabip Odası Çanakkale’de 3 Kasım Salı gününde tespit edilen koronavirüs vaka sayısının 120 olduğunu belirterek, pozitif vaka artışına dikkat çekti.

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Çanakkale’de artan koronovirüs vakalarına dikkat çekerek vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Beklediğimiz gibi kış aylarına yaklaşırken günlük vaka sayılarımızdaki artışlar ciddi boyutlara ulaşmıştır. 3 Kasım itibariyle günlük yeni vaka sayısı 120’lerdedir, pandemi hastanesinde servis hasta sayısı 104, yoğun bakım hasta sayısı 29’dur. Bu sayılar ne anlama gelmektedir? Eğer virüs bulaşını azaltamazsak, servis ve yoğun bakımlarda yer kalmayacak, hekimler yoğun bakıma hasta yatırırken hasta seçmek ve bazı hastaları ne yazık ki ölüme terketmek zorunda kalacaklardır. Çanakkale halkına, maske takılması, sosyal mesafeye uyulması, el hijyenine dikkat edilmesi konusundaki uyarıları tekrarlamak durumundayız. Bu dönemde kalabalık ortamlarda bulunulmaması, kapalı mekanlara zorunlu olmadıkça gidilmemesi, zorunlu olmadıkça toplu halde bir araya gelme hallerinden uzak durulması gerekiyor. Karantinadaysanız karantina kurallarının dışına lütfen çıkmayınız. Bu hastalığın, sizin için semptomsuz ve hafif seyirli gidişatı olsa bile, bir başkası için ölümcül seyredebileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayınız”

YURTLAR VE OTELLER KARANTİNA UYGULAMASINDA KULLANILMALI
Yapılan açıklamada, “Hastalığın toplumda hızla yayılışından karantina uygulamalarının yetersiz kaldığını bir göstergesi olduğunu belirtilerek, “Çanakkale gibi küçük şehirlerde karantina uygulamaları için yurtlar ve oteller, büyük şehirlere göre kolaylıkla kullanılabilir ve böylelikle virüsün yayılımını yavaşlatabiliriz. En kısa zamanda yurtlar ve oteller, karantina uygulamalarında kullanılmak üzere hazır hale getirilmelidir. HES kodu uygulaması daha aktif kullanılarak kamu kurumlarına, toplu ulaşım araçlarına, alışveriş merkezlerine girişler kontrol edilebilir ve yine böylelikle virüs taşıyan kişilerin toplu bulunulan yerlerde kontrolsüzce virüs yayılımına sebep olmasını engelleyebiliriz. HES kodu uygulaması yaygın ve etkin bir şekilde kullanıma açılmalıdır.

ZORLU BİR SÜREÇ BİZİ BEKLİYOR

Kamu hastanelerinin, yani Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, ÇOMÜ Tıp Fak. ve İlçe Devlet Hastanelerinin, kriz merkezi oluşturularak bu merkezden yönetilmesi, kararların hızlı ve uyumlu bir şekilde uygulanması, hekim ve diğer sağlık personelinin koşullara uygun dağılımının sağlanması açısından faydalı olacaktır. Geçtiğimiz aylarda pandemi hastanesi olarak çalışan ÇOMÜ Tıp. Fak. de bazı branşlar aktif olarak hizmet vermezken, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde gastroenteroloji, plastik cerrahi, göğüs cerrahisi gibi az sayıyla çalışan branşlardaki hekimler, insanüstü bir emek göstermek durumunda kalmışlar ve pandemi hastanesi-devlet hastanesi arasında bu yükü paylaşmak üzere görevlendirmeler bir türlü gerçekleştirilememiştir. Önümüzdeki günlerde covid vakaları artacak ancak diğer hastalıkların acil müdahaleleri, tedavileri yapılmaya devam edecektir. Dolayısıyla Kamu Hastanelerinin uyumlu ve birbirlerini destekleyecek şekilde organize olmalarını sağlamak büyük bir zorunluluktur. Özellikle ÇOMÜ Tıp Fak.de en belirgin olmak üzere devlet hastanelerinde çalışan hemşire sayılarımız yeterli değildir. Sağlık çalışanlarının pandemi koşullarında hastalık riskleri ve iş yükleri göz önünde bulundurularak hemşire açığı hızla giderilmelidir. Pandeminin başından beri tüm Türkiye’de Tabip Odaları ve Sendikalar hemşire açığını ifade etmelerine rağmen sağlık otoriteleri şimdiye kadar ne yazık ki bir düzenlemeye gitmemişlerdir. Önümüzdeki aylarda tüm Türkiye ve Çanakkale için zorlu bir süreç bizleri bekliyor. Çanakkale Tabip Odası olarak halkımıza en doğru bilgilendirme ve uyarıları yapmaya, sağlık çalışanlarının koşullarını duyurmaya devam edeceğiz”

Haberi Kaynak Sitede Oku