Gözde arazi ve tesislere özelleştirme kararı

10 ay önce eklendi 41 defa görüntülendi

Kamu kurumlarına ait çoğu Ege ve Akdeniz sahillerindeki yüzlerce dönüm arazi üzerinde kurulu 18 eğitim kampı ve sosyal tesis Cumhurbaşkanı Kararı’yla özelleştirme kapsamına alındı. Çanakkale’den de Orman Genel Müdürlüğü, Gökçeada-Adalet Bakanlığı yer alıyor. Karara tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Ülkemizin geleceğini çaldığınız yetmiyormuş gibi bir de satıyorsunuz!” ifadelerini kullandı.

Sözcü Gazetesinde yer alan habere göre; Marmaris, Kuşadası, Seferihisar, Manavgat, Didim, Gökçeada ve Beşiktaş Boğaz’da yer alan arazi ve tesisler idare eliyle satılabilecek, kiralanabilecek ya da kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılabilecek. Kamu kurumlarının Türkiye’nin en güzel köşelerindeki çoğu denize sıfır eğitim kampları ve sosyal tesislerinin bulunduğu yüzlerce dönüm arazi ve binlerce metrekare kapalı alan 4264 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Özelleştirme İdaresi’ne devredildi. Özelleştirme kapsamına alınan kamp ve tesislerin çoğu Ege ve Akdeniz kıyılarında. Çoğu Türkiye’nin en güzel köşeleri olan Marmaris, Kuşadası, Seferihisar, Manavgat, Didim, Gökçeada ve Beşiktaş Boğaz’da yer alan arazi ve tesisler idare eliyle satılabilecek, kiralanabilecek, işletme devri ya da kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılabilecek. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi:

Ekli listede yer alan taşınmazların ve üzerlerinde bulunan yapıların (varlıkların);
1. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmasına,
2. Varlıkların satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayrı ayni hakların tesisi, gelir otaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar veya kat/arsa karşılığı inşaat yaptırma yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine,
3. Özelleştirme İşlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.

İŞTE O TESİSLER
Antalya Manavgat Çolaklı-Ankara Üniversitesi, Antalya Manavgat Çolaklı-Jandarma Genel Komutanlığı, Didim Altınkum-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kuşadası –SGK, Edremit –TCDD, Karacabey-Hazine ve Maliye Bakanlığı, Karacabey-Emniyet Genel Müdürlüğü, Gökçeada-Adalet Bakanlığı, Çanakkale-Orman Genel Müdürlüğü, Beşiktaş Boğaz İstanbul –SGK, Seferihisar-Karayolları Genel Müdürlüğü, İzmir Menderes-DSİ, Seferihisar-Dokuz Eylül Üniversitesi, Kandıra-Hazine ve Maliye Bakanlığı, Muğla Ula-Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ordu Perşembe-Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tekirdağ-Emniyet Genel Müdürlüğü, Marmaris-Hazine ve Maliye Bakanlığı.

Haberi Kaynak Sitede Oku