Gökhan; “İYİ Parti Varlığını CHP’ye Borçludur..”

1 yıl önce eklendi 31 defa görüntülendi

Bugün gerçekleşen meclis toplantısında kullanılan ifadeler sonrasında CHP ve İYİ Parti’nin Çanakkale İl merkezinde ittifakı kopma noktasına geldi. Çanakkale Belediye Meclisi bir anda karıştı. İYİ Partili Burak Kunt’un konuşması bir anda tansiyonu yükseltirken; Ülgür Gökhan’ın açıklamaları sonrasında meclis adeta karıştı. Gökhan İYİ Parti için “Varlığınızı CHP’ye borçlusunuz sözlerini sarf etmesi şaşkınlıkla karşılandı. İkinci oturum başlangıcında İYİ Partili meclis üyeleri protesto amacıyla toplantıyı terk ettiler.

 

BELEDİYE YÖNETİMİ VE İYİ PARTİ ÇATISMASI DEVAM EDİYOR

31 Mart 2019 tarihinde özellikle Kepez Belediyesi üzerinden aday çıkartma konusunda ayrılık yaşayan CHP ve İYİ Parti il yönetimleri gerilimi bir kenara bırakmış, seçimlere uzlaşı ile girmişti. Çanakkale’nin birçok yerinde ittifak olarak yarışan CHP ve İYİ Parti seçimlerden başarıyla çıkmışlardı. Seçimler sonrasında özellikle Çanakkale Belediye yönetiminin İYİ Partililere yönelik sergilediği tavır ve tutumlar zaman zaman basına yansımız yapılan uzlaşı görüşmelerine rağmen bir sonuç alınmamıştı. Belediye Yönetimi ve İYİ Parti yönetimi arasında yaşanan sıkıntılar iki partinin Genel Başkanlarına iletilmiş, geçtiğimiz aylarda Genel Merkezlerin ortak komisyonu sorunları tespit etmek ve çözmek için görevlendirilmişti.

 

BURAK KUNT: “ÇANAKKALE HALKI ZARARA UĞRATILIYOR” DEMİŞTİ

Yaklaşık 1,5 yıl önce düzenlediği basın toplantısında Çanakkale halkının “Sessiz Boru” adı altında fazladan para ödemek zorunda bırakıldığını açıklayan İYİ Partili meclis üyesi Burak Kunt’un açıklamaları gündeme gelmişti. Gözlemci olarak katıldığı imar komisyonunda mevzuata aykırı olarak işlem yapıldığını kamuoyuna açıklayan İYİ Partili Burak Kunt adeta istenmeyen adam ilan edilmişti. CHP ve İYİ Parti yönetimlerinin görüşmeleri sonrasında Burak Kunt bugüne kadar meclis toplantılarında pek fazla konuşma yapmıyordu.

 

“İYİ PARTİLİLER 14 AYDIR İMAR VE BÜTÇE KOMİSYONLARINA ALINMIYORDU”

Tüm partilerin Grup Başkanlarının konuşmasının ardından İYİ Partili meclis üyesi Burak Kunt gündem dışı söz alarak yaptığı konuşma tartışmaların da fitilini ateşledi. 14 aydan bu yana İYİ Partililerin İmar ve Plan Bütçe komisyonlarına alınmadığını hatırlatan Kunt; “Öncelik teşekkür ederim. Hepinizin bildiği gibi 14 aydır İmar ve Bütçe komisyonlarına temsilci sokamıyorduk. Geçtiğimiz ay itibariyle komisyonlara tekrar davet edildik. Bunu birkaç kez rica ettik. Öncelikle başkanım size sonrada 19 CHP’li meclis üyesi arkadaşıma teşekkür ediyorum. Artık bizde Çanakkale halkının İmar sorunları ile ilgili doğrudan bilgi alabileceğiz. Teşekkür ediyorum.

 

14 ay önce doğruları söylediğimiz, yanlışları dile getirdiğimiz için, sadece Çanakkale halkının hakkını savunmak istediğimiz için adeta bu komisyonlardan atıldık. Bizlere bir bildirim dahi yapılmadı. Komisyonlar devam etti bizlere bir telefonla bile haber vermediniz. Hiç haberimiz bile olmadı.

 

İşin ilginç kısmı şu ki; 19 senedir iktidarın anti demokratik eylemlerini eleştiren, her söyleminde ortak aklın egemen kılınması gerektiğini söyleyen, Sosyal Demokrat 19 CHP’li meclis üyesi arkadaşım bir kaç istisna dışında bu konuya ya onay verdiler yada sessiz kaldılar. Hepinize sitem ediyorum, hepinizi kınıyorum.  Lütfen bu sitemimi bir düşününüz.

 

“ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARI BİR TEK AK PARTİ YAPIYOR ZANNEDİYORDUM”

Konuşmasının devamında AK Partiden de özür dileyen Burak Kunt özür dilemesinin sebebini ise şu sözlerle açıkladı; “Esra hanım sizden ve grubunuzdan özür diliyorum. Ben bu anti demokratik uygulamaları bir tek AK Parti yapıyor zannediyordum. Bu sadece bir partinin problemi değilmiş; bu milletin kendisine verdiği gücü ele geçirdiğinde eleştiriye karşı tahammülsüzlük partiler üstü bir problemmiş. Hepimizin bu konuda partiler olarak mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum. O yüzden özrümü şahsım adına kabul ediniz.”

“BİZLERİ SUSTURAMAZSINIZ.. İKTİDAR OLDUĞUMUZDA KARUNLAŞMAYACAĞIZ”

AK Partililerin de zaman zaman Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı eleştirdiği “Eleştiriyi Tahammül Etmeme” konusunda Burak Kunt’ta eleştiriler yaparak; “30 adet belediye meclis üyesi arkadaşım bizler İYİ Parti olarak kurulurken çok ciddi mücadeleler verdik. Sizler bizim seslerimizi kısmaya çalışabilirsiniz. Bizleri komisyonlardan yine atabilirsiniz. Salonlardaki ışıklarımızı kapatabilir seçimlere yine sokmamaya çalışabilirsiniz. Ancak bir şeyi yapamazsınız; bizleri susturamazsınız. İnandığımız doğruları milletimize anlatmaya devam edeceğiz. Biz iktidar olduğumuzda Karun’laşmayacağız. Karun’laşan bizden olursa da onun karşısında dik durup onunla da mücadele edeceğiz. Kimden diye değil haklı mı değil mi buna bakacağız. Biz İktidar olduğumuzda bugün bu eleştirilerimizi unutmayacağız” dedi.

 

“BİZLERİN HAKLARINI SAVUNMADINIZ”

Burak Kunt sözlerini CHP’li Meclis üyelerine hitaben; “Siz 19 CHP’li meclis üyesi arkadaşım. Bizlerin haklarını savunmadınız ama sizlere söz veriyorum biz İYİ Parti olarak siz ve evlatlarınız için mücadele edeceğiz. İnşallah bir daha böyle bir durumla karşılaşmayız. Bu 14 ayın çok üzücü olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum” dedi.

 

GÖKHAN’DAN ŞOK SÖZLER: “İYİ PARTİ VARLIĞINI CHP’YE BORÇLUDUR”

Burak Kunt’un konuşmasına cevap veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise Çanakkale’deki Millet İttifakı’nın geleceğine yönelik şok edici sözler söyledi. Gökhan; “Çok birşey söylemek istemiyorum. Ben komisyon başkanı değilim cevap vermek zorunda değilim. Bir şeyi hatırlatırım; İYİ Partinin varlığı Cumhuriyet halk partisi sayesindedir” ifadelerini söyledi.

 

“BAŞKANIM BU SÖZLERİ SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZDEN EMİN MİSİNİZ”

Bu sözler üzerine İYİ Partili Burak Kunt ile Ülgür Gökhan arasında karşılıklı konuşma başladı. Ülgür Gökhan’a ısrarla “Bu sözleri söylemek istediğinizden emin misiniz? Kameralar karşısında bir kez daha söylemek istediğinize emin misiniz” sorusunu yöneltti.

 

Bunun üzerine Ülgür Gökhan; “Bir kez daha söylememe gerek yok. Siz ne demek istediğimi anladınız” ifadelerini kullandı. Gökhan konuşmasında şöyle devam etti; “Didem hanım iyi bir yaklaşım gösterdi grup başkanı olduktan sonra bu iş çözüldü. Üslup meselesi” dedi. Kunt İse İYİ Partinin önceki grup başkanı Ahmet Uslu’yu hatırlatarak; “Ahmet bey o uslünu sağlayamamış mıydı” sorusunu yöneltti. Gökhan ise; “Bu üslubu siz bozdunuz. Bu konunun Ahmet Beyle alakası yok. Bu konuyu söyleyip deşarj oldunuz karnınızın şişkinliğini indirdiniz. Sustunuz” diyerek yanıt verdi.

 

İKTİDAR PARTİSİ ANTİDEMOKRATİK İSE HALK BİLMİYOR MU?

AK Partili Esra Yüksel de söz alarak Burak Kunt’a yönelik; “Burak arkadaşım ‘Biz sadece İktidar partisini anti demoktarik buluyorduk’ dedi. Bu ifadeyi daha önce kullandığını hatırlamıyorum. İktidar partisini anti demokratik bulanlara, yönetemediğini söyleyenlere bakıyorum; halkı ikna etmede yetersiz kalıyorlar. Demek ki söylemleri güçsüz. Bu ülke yönetilmiyorsa, iktidar partisi anti demokratikse halk bilmiyor mu? 20 senedir iktidar partisi halkın büyük bir teveccühü ile iktidara geliyor. Bu söylemi kabul etmiyorum. Mensubu olduğum iktidar partisi demokrasi adına bir sürü hizmet yapan, anti demokratik eylemler içerisinde olmadan güçlü bir şekilde hizmetlerine devam ediyor. İmar komisyon toplantılarına katılıyor olmanızdan dolayı mutluyum. Bilmediğiniz konularda bilgi sahibi oluyorsunuz, böylece bilmeden oy kullanmış olmayacaksınız. Bundan dolayı mutluyum” ifadelerini kullandı.

 

USLÜP VE ADAP TARTIŞMASI..

Esra Yüksel’in konuşmasının ardından İmar ve Bütçe Komisyonlarına İYİ Partili üyelerin davet edilip edilmediğini Esra Yüksel’e sora Ülgür Gökhan; “Talep ettiniz mi bu arkadaşlara gelsin diye? İYİ Partili arkadaşları çağırdınız mı? Yasal olarak arkadaşların girme şansları yok. Adaba uymayan hareketlerde bulunduğunuz için katılmanızı istememişler. O konu bitti. Adabınızı bilememişsiniz çünkü arkadaşlarınız sizden şikâyet ettiler. Çünkü siz borucu olarak ortalığı gerdiniz” deyince tansiyon daha da gerildi.

 

Burak Kunt Gökhan’a yanıt olarak; Başkanım lütfen. Ben adabımı bilirim. Çanakkale evladıyım. Çok iyi bilirim. Çünkü doğruları duymak istemiyorlar. Borucu olarak Çanakkale halkının haklarını savundum, birilerinin kayırılmamasını sağladım. Benim dediğimi yaptınız uygulamayı yaptınız. İmar müdürüne sorun: 2017 yılından bu yana aldığınız bu kararda yetki belgesi istediniz…” şeklinde konuşurken araya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan girdi.

 

Gökhan;  “Polemik yapma becerisi olan birisiniz. Siyasette ilerlemek istiyorsunuz. Bu konuyu kapatın. Sonunda bu üslubunuz sizi hep dışta bırakıyor. Devam edecekseniz yine dışarıda kalırsınız. AKP’li üyeler burada bütün komisyonlar nizam içerisinde gider.

 

GÖKHAN: “CHP İYİ PARTİ İTTİFAKINI ZEDELENDİNİZ”

Bu sözlere ise Burak Kunt; “Ben kimseye hakaret etmedim. Ama sizi de adabı bozduğuma yönelik söz söylemezsiniz” tepkisini gösterdi. Belediye Başkanı Gökhan, Burak Kunt’un konuşmaları ile ilgili olarak ise; “Siz bu konuşmalarınız ile neye mal oldunuz biliyor musunuz? CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifakı zedelediniz” ifadelerini kullandı.

 

Bunun üzerine Burak Kunt;“Az önce konuşmanızda İYİ Parti’nin Cumhuriyet Halk Partisi tarafından var olduğunu söylediniz. 5,5 milyon İYİ Partiliye hakaret ediyorsunuz” tepkisini gösterdi.

 

Kunt’un söylediklerine itiraz eden Ülgür Gökhan ise; “CHP’nin demokrasi anlayışı gereği var olduğunuzu söylüyorum” deyince Kunt’tan yanıt gecikmedi; “Yanlış söylüyorsunuz. Bu partiyi 5,5 milyon insan var etti, ayıp ediyorsunuz” tepkisini gösterdi.

 

“BURASI ASKERİYE DEĞİL.. BEN ASKER DEĞİLİM”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İYİ Partili Burak Kunt’un tartışmalarına bir anda CHP’nin asker kökenli meclis üyesi Süleyman Canpulat’ta katıldı. Burak Kunt’a hitaben “Sen kimsin daha dünkü çocuksun başkanımıza nasıl konuşuyorsun” şeklinde tepki göstermesi üzerine mecliste tansiyon bir kez daha yükseldi.

 

Kendisine yöneltilen söz üzerine Burak Kunt; “Komutanımız siz kendinize gelin. Asıl bu nasıl uslüp? Askeriye mi burası, ben asker filan değilim” tepkisini gösterdi. Gökhan’ın “Adabınızı yine aşıyorsunuz” tepkisi üzerine Kunt “Adabını aşan ben miyim meclis üyeniz mi? Başkansınız susturun meclis üyenizi” tepkisini gösterdi.

 

Yaşanan tartışmalar sonrasında Meclis toplantısına ara verildi. Verilen ara sonrasında İYİ Parti grubu gerekçeli dilekçe ile protesto amacıyla meclis toplantısına katılmadı.

 

Haberi Kaynak Sitede Oku