“Gökçeada’mızda Damla Sakızı Ağacı Yetişecek”

5 ay önce eklendi 21 defa görüntülendi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Gökçeada’da üretimine başlanılan damla sakızı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dünya’da sadece iki lokasyonda yetişen damla sakızı ağacının Gökçeada’da da yetişeceğini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 30 dekarlık alanda 27 üretici tarafından 1 490 adet sakız ağacı fidanının ekimine başlandığını duyurdu.

 

Damla Sakızı üretimin başta ülkemizin ihtiyacını karşılamaya, aynı zamanda turizme de katkısı olacağına dikkat çeken Bülent Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemizdeki tarım ve hayvancılık alanlarında lokomotif şehirlerinden biri olan Çanakkale’miz, tarım alanındaki atılımlarına ve projelerine bir yenisini daha ekledi. Dünyada yalnızca İzmir'in Çeşme ilçesi ile Yunanistan'ın Sakız Adası'nda yetişen damla sakızı ağacı,  Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada'mızda da yetiştirilmeye başlandı. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Ada Rüzgârında Lezzetli Damla Sakızı’ projesi kapsamında Çanakkale’mizin güzide ilçesi Gökçeada’da tamamı hibe olmak üzere dağıtılan 1490 adet sakız ağacı fidanı, 27 üreticimiz tarafından 30 dekarlık alana dikilerek toprakla buluşturuldu. Proje ile daha önce ekilip dikilmeyen atıl durumdaki tarım arazilerinin de tarıma kazandırılması hedeflenmekte. Proje, ülkemizin damla sakızı ihtiyacına ve turizme önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİM”

‘Ada Rüzgârında Lezzetli Damla Sakızı’ projesinin geliştirilmesinde ve katkı sunanlara teşekkür eden Bülent Turan; “Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ile birlikte Çanakkale’mizin marka değerini artıracak her türlü projeye destek vermeye devam edeceğiz. Bu değerli projede emeği geçen, destek veren Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ediyor; üreticilerimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberi Kaynak Sitede Oku