“Esnaflarımız Kısıtlamaların Kaldırılmasını Bekliyor”

1 yıl önce eklendi 49 defa görüntülendi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTSO)’nın Haziran 2021 ayı olağan Meclis toplantısı Covid-19 salgının tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle online olarak gerçekleştirildi. ÇTSO Meclis toplantısında ise Pandemi salgınının etkileri ve Şubat ayından itibaren Marmara Denizinde etkisini arttıran, Çanakkale kıyılarında da görülen Müsilaj gündem oldu. Meclis Başkanı Osman Okyay yaptığı konuşmada “Denizlerimizde yaşanan Müsilaj sorunu da bir an önce çözmemiz gereken problemlerin başında geliyor” sorunun iş dünyasını da derinden etkileyeceğine dikkat çekti.

 

ÇTSO Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; Covid-19 salgınının etkilerinin azaltılmasına katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek şunları söyledi; “Yaz mevsiminin başlamasıyla turizmin hareketlenmesini bekliyoruz. Yaşadığımız Covid-19 salgınının ne denli etkili olacağı önem taşıyor. Kültürel değerler ve coğrafi zenginlikler açısından çok önemli bir noktada bulunan Çanakkale’mizin, turizm potansiyelini artırmak da önem taşıyor. Bu doğrultuda, Çanakkale’yi marka şehir olarak dünya çapında tanıtmak, kültürel mirasın geliştirilmesi teması ve sürdürülebilir turizm amacıyla Çanakkale turizminin temsilcileri geçtiğimiz günlerde bir araya geldi. Sayın Valimiz İlhami Aktaş’ın başkanlık ettiği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Semizoğlu’nun katıldığı toplantının tüm turizm temsilcilerine fayda sağlamasını temenni ediyorum. Çanakkale turizminin her açıdan geliştirilebilmesi, pandemi etkilerinin minimuma indirilmesi için çalışan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

“MÜSİLAJ SORUNU BİRAN ÖNCE ÇÖZMEMİZ GEREKEN PROBLEMLERİN BAŞINDA GELİYOR”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay konuşmasının devamında Müsilaj sorununa dikkat çekti. Okyay; “Müsilaj, Çanakkale Boğazı'ndan, Tavşan Adaları ve oradan Bozcaada açıklarından Limni Adası'na doğru giderek oradan dağılıyor. Ancak Ege Denizi tehlike altında, dağılımının ve yayılımının ne kadar olacağını öngörmek zor. Müsilajın olduğu bölgelerde insanlar doğal olarak denize girmek istemeyecek, turizm de darbe alacak balıkçılık da. Maalesef ki aksilikler peş peşe geliyor. Marmara Denizi'ne kıyısı olan İllerin Büyükşehir ve Belediye Başkanları, Valileri, Vali Vekilleri ile bazı Milletvekilleri görüşlerini ve önerilerini sundu. Üniversitelerimiz bu sorunu çözmek için mücadele veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Marmara Denizi Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaştı. Son dönemde denizlerimizde yaşanan kirliliğin, iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın etkisi nedeniyle oluşan bu müsilaj belasından kurtularak, denizlerimizi eski günlerine kavuşturmamız büyük önem taşıyor. Marmara Bölgesi'nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşların, Üniversitelerin, sanayi Odalarımızın ve STK'larımızın da içinde olduğu bir Koordinasyon Kurulu oluşturulacak. Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu toplanacak. Buradan da el birliğiyle bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapacağımızı vurgulamak istiyorum” dedi.

 

“YABANCI TURİST GELİŞLERİNDE KISITLAMA VAR.. AŞILAMA SÜRECİNİ HIZLANDIRMALIYIZ”

Covid-19 sebebiyle Türkiye’ye turizm kısıtlanması uygulandığına dikkat çeken Osman Okyay, Türkiye genelinde aşılama çalışmalarının hızlandırılmasının önemine dikkat çekti. Okyay; “Turizmi etkileyen başka bir husus da yabancı turistlerin Türkiye’ye gelişleri. Malumunuz Birleşik Krallık bizi kırmızı kategoride değerlendiriyor, Avrupa Birliği için de birtakım yasaklar mevcut. Halen bu ülkelerden, Türkiye’ye seyahat kısıtlaması var. Yine Rusya’dan da ülkemize yönelik seyahat kısıtlaması var. Bir an önce, aşılama çalışmalarında aşama kaydederek ülkeler arasındaki ikili temasların sıklaştırılması ve bu seyahat kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor. Bunlara ek olarak, kentimize ulaşılabilirliğin sağlanması için, 1915 Çanakkale Köprüsünün devreye girmesi ve Çanakkale Havalimanın yurt içi sefer sayısının arttırılması ve yurt dışı bağlantılı uçuşlara açılması büyük önem taşıyor. Kentimizin kültürel zenginliklerinin uluslararası platformlarda tanıtımının yapılması için Meclisimizin çabalarını sizlerin huzurunda bir kez daha takdir ediyorum” dedi.

 

“ESNAFLARIMIZ KISITLAMALARIN KALDIRILMASINI BEKLİYOR”

Kademeli Normalleşmede uygulanan kısıtlamaların ekonomiyi etkilediğine dikkat çeken Osman Okyay; “1 Haziran itibarıyla kademeli normalleşme süreci başladı. Ancak bu dönemde en çok etkilenen esnaflarımız için maalesef kademeli normalleşme süreci yeterli gelmedi. Esnaf artık yasakların ve sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasını bekliyor. Haziran ayında maksimum aşılama oranına ulaşabilirsek, önümüzdeki aylar için umutlu olacağımıza inanıyorum” dedi.

Haberi Kaynak Sitede Oku