Esnafın Umudu Aşı

8 ay önce eklendi 32 defa görüntülendi

Ahilik Haftası resmen başladı. Geçtiğimiz gün Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, esnaf temsilcilerini ziyaret ederek, sorunları, beklentileri ve talepleri yerinde dinledi. Başkan Gökhan ilk olarak Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan’ı, sonrasında Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Ejder ile bir araya geldi. Pandemi sürecinde esnafın yaşadığı sorunlar ve dükkanların uzun süre kapalı olması ana gündem maddesi olurken, önümüzdeki süreçte, üniversite öğrencilerinin de gelmesi ile şehirde rahat bir nefes alınmasının ümit edildiği ifade edildi. Aşı konusu ön planda olurken, Başkan Gökhan ve Başkan Özcan, aşı konusunda herkesin hassasiyetle davranması gerektiğini belirttiler.

Ahilik Haftası, geçtiğimiz gün Cumhuriyet Meydanı’ndan düzenlenen törenle resmen başlamış oldu. Ahilik Haftası’nın başlaması dolayısıyla, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da esnaf temsilcileri ile bir araya geldi. Dün, saat 14.30’da Başkan Gökhan, Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan’ı ziyaret etti. Başkan Özcan ile istişarelerde bulunan Başkan Gökhan’ın öncelikli konusu pandemi sürecinde derin yara alan esnafın sorunları oldu. Başkan Gökhan, esnafların talep ve beklentilerini yerinde dinledi. Düzenlenen ziyaretlere CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’da katıldı.

Ziyarette basın mensuplarına açıklamada bulunan Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Çanakkale ili olarak 26’sını organize ettiğimiz bu seneki Ahilik Haftası programımız, bu sene yalnızca çelenk sunma töreni olarak yapıldı. Yılın ahisi, yılın çırağı, yılın kalfası belirlendi. İş yerlerini ziyaret ederek, hediyelerini kendilerine takdim edeceğiz.

Esnaf teşkilatı olarak biz Ahilik Haftası’nı elimizden geldiğince, çok güzel organizasyonlar yaparak kutlamaya çalışıyoruz. Gerçekten katılım yüksek seviyede oluyor. Özellikle biz binin üzerinde kurum ve kuruluşu davet ederek, Cumhuriyet Meydanı’nda güzel organizasyonlar yaptık.

2 yıldır pandemi süreci yaşıyoruz. Bu süreçte en çok etkilenen kesim esnaflar ve sanatkarlar oldu. Bizim defalarca, iş yerlerimiz kapandı. Hala daha kısıtlamalara tabi olarak işlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda ne kadar önlem alınmaya çalışılsa da pandemi devam ediyor. Sağlık sıhhat içerisinde olursak, hep birlikte Ahilik Haftası’nı gelecek yıl kutlamak istiyoruz.

Pandemi sürecinde olmazsa olmamız aşı konusunda hassasiyet göstermemizdir. Biz bu konuda esnaf ve sanatkarın bir buçuk yılda çektiği sıkıntıları biliyoruz. Tüm halkımızın, herkesin aşı konusunda gereken hassasiyeti göstermesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, gerçekleşen ziyarette, “Bu süreçte en büyük sıkıntıyı çeken kesim esnaf kesimi oldu. Ulaşımcısı, şoförü, lokantacısı, kahvecisi, terzisi, berberi, sanayi işi yapan esnaflar, herkes ciddi şekilde etkilendi. Bazı destekler verilmeye çalışıldı. Sonuç itibariyle şimdi bir yere geldik. O bir yer tam istediğimiz gibi azalmasa da, son tahlilde aşılamanın rahat olması sürecinde, bir takım kısıtlamalar kaldırıldı. Okullar açıldı. Üniversiteler açılma arifesine geldi. Aşı konusunda çok dikkatli olmamız lazımdır. Aşı karşıtları olabilir ama yalan yanlış işler yapmalarını hoş görmeyiz. Aşı konusu bilimsel bir süreçtir. Biz de olduk. Aşıdan yanayız. Bu noktada, bilim adamları olunmalı diyorlarsa, inanmak, güvenmek zorundayız. Aşı kendimizi korumak amaçlı. Herkes aşılanmalı ki birbirimize bulaştırdığımızda bunu ölümcül olmaktan çıkartalım. Yoğun bakımlara düşmeyelim ve bu ekonomik süreç devam etsin. Bu süreç işsizlik getiriyor. İnsanlar işsiz kalıyor bu da önemli bir toplumsal travma yaratıyor. Aşı olunması gerektiğini savunanlardanım” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Esnaf Odaları Birlik Başkanı ziyaretinden sonra ise Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Ejder’i ziyaret etti. Güncel konular ve esnafların beklentileri ile ilgili istişarelerde bulunulurken, esnaflara verilen kredilerin düzenli olarak verildiği ve esnafların sorun yaşamaması için çalışmaların yapıldığı Başkan İbrahim Ejder tarafından belirtildi.

Tunahan Ünsal

Esnafın Umudu Aşı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku