“Ekosistem sermayenin açlığına feda ediliyor”

1 yıl önce eklendi 103 defa görüntülendi

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu, Çanakkale Ziraat mühendisleri odası ve İDA Dayanışma Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle Adalet Heykeli önünde bir araya geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık da etkinlik de hazır bulundu. Doğanın önemiyle ilgili açıklamaların yapıldığı etkinlikte, “Türkiye’nin büyük bölümünde tüm yaşam alanları, ekosistemler, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik yaşam ortamlarındaki canlılığın ve ekolojik ilişkilerin sürmesini sağlayan yaşam birlikleri, maden, enerji, havalimanı, abartılmış oto yollar ve inşaatlar gibi yıkım projeleri ile sermayenin bitmeyen açlığına feda edilmektedir” denildi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu, Çanakkale Ziraat mühendisleri odası ve İDA Dayanışma Derneği, Adalet Heykeli önünde bir araya geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural v CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’ın da hazır bulunduğu etkinlik de şu sözlere yer verildi:

“Çevrenin, doğanın, ormanların ve tüm canlı yaşamının korunması için farkındalık yaratmayı, yaşanabilir bir çevrenin ve sağlıklı bir doğal yaşamın önemini vurgulamayı amaçlayan ‘Dünya Çevre Günü’nde Dünya’nın hemen her ülke, bölge ve kıtasında olduğu gibi Türkiye’de de çevresel yıkım ve doğanın tahribi, talanı acımasızca hızla sürmektedir.

“EMEKÇİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ”
“Bu çerçevede Türkiye’de durumun nasıl olduğuna kısa bir bakış yararlı olacaktır. Borçlanma ile mega projeler ile emekçileri açlığa mahkûm ederek Dünya’nın 18. büyük ekonomisine sahip olmakla övünen Türkiye sermayesi, Çevre Performans İndisinde (EPI) 180 ülke arasında 108. sırada yer alarak gerçek durumunu açıkça göstermiştir. Türkiye’nin büyük bölümünde tüm yaşam alanları, ekosistemler, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik yaşam ortamlarındaki canlılığın ve ekolojik ilişkilerin sürmesini sağlayan yaşam birlikleri, maden, enerji, havalimanı, abartılmış oto yollar ve inşaatlar gibi yıkım projeleri ile sermayenin bitmeyen açlığına feda edilmektedir.”

“SİT ALANLARI ENTEGRE TESİSLERE VE BÜTÜNÜYLE MADENCİLERE AÇILDI”
“Ekoloji Birliği’nin Mayıs’ta gerçekleşen ekolojik yıkımlara ve mücadelelere ilişkin raporuna göre; bu ayda toplam 83 ayrı ekolojik tahribat gerçekleşti. Bu ayın ekoloji gündeminde; Altın/metalik madencilik, SİT alanları ve korunan alanlarının statülerindeki değişiklikler, termik santrallerin ve sanayi tesislerinin havayı kirletmesi, akarsu kirliliği, şüpheli orman yangınları, çok sayıda yerin imara açılması, kamusal alanların talanı yer aldı. Korunan Alanlar Yönetmeliği değiştirildi, SİT alanları entegre tesislere ve bütünüyle madencilere açıldı. ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’nın ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanları’nın ve Anıt Ağaçların ayırt edici özellikleri ve tanımları değiştirildi.”Haberi Kaynak Sitede Oku