“Ekolojik restorasyon sponsorlarla gerçekleşemez”

1 yıl önce eklendi 67 defa görüntülendi

Bugün Ziraat Mühendisleri Odası, İDA Dayanışma Derneği ve Tarım Orman İş Sendikası ortak bir basın açıklaması yaparak Çanakkale’nin bazı CHP’li ilçe belediyelerinin hem doğa mücadelesine destek verdiğini hem de doğa tahribatına neden olan bazı şirketlerin sponsorluğunu kabul ettiklerini bildirdi. Çanakkale’de siyasette sponsorluk döneminin başlamasını üzülerek izlediklerini de ifade eden Sivil Toplum Kuruluşları “Ekolojik restorasyon sponsorlarla gerçekleşemez” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Hicri Nalbant tarafından okunan basın açıklaması şu şekilde; “Çanakkale ve Güney Marmara nın büyük bölümünün su kaynağını oluşturan Kazdağlarının % 79 nun maden sahalarına ruhsatlandığı TEMA Vakfının Nisan 2020 raporunda belirtilmiştir.Orman ve su kaynaklarının ticari ranta konu olması tarımsal eko sisteme zarar vermesinin ötesinde yabani yaşamın, toplum sağlığının ve gelecek nesillerin egemenlik haklarının istismar edilmesidir. Bu durumun ciddi bir şekilde değerlendirilmesi ve önlem alınması gerekmektedir.

Çanakkale İlinde halen işletmede olan 5 kömürlü termik santralın dışında yörede 15000 MW’a yaklaşan 16 kömürlü termik santralin daha kurulmak istendiği bilinmektedir. Termik santrallerin sera gazları ve yüksek sülfür salınımı asit yağmurlarına sebep olması sebebi ile bitkisel üretim, orman ekolojisi, mera hayvancılığı ve balıkçılık üretimi üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Tarımsal üretim açısından çok önemli bir yer olan Çanakkale’de fosil yakıtlar ile çalışan enerjisi santrallerinden vazgeçilerek tarım ve doğa dostu yenilenebilir enerji üretim yöntemleri tercih edilmelidir.

Bölgemizde kömürlü termikler ve metalik madencilik nedeni ile son yıllarda oluşan zarar rakamlara sığmayacak kadar ağırdır. Yine konu ile ilgili Kazdağlarından yükselen ses son yılların en kitlesel eylemi olmuş, Anadolu’ dan , Trakya’dan yankılanan o ses her coğrafyanın sesi olmuş en uzaklardan Kanada dan , Amerika dan ve Avusturalya dan duyulmuştur.

Uzun yıllardır sürdürdüğümüz mücadelemiz klasik siyasetin dışındadır. Son şirket Kazdağlarını terk edinceye kadar son kömürlü termik santral kapatılıncaya kadar devam edecektir.

Son günlerdeki gelişmelere baktığımızda Kanada’dan ,Avusturalya’dan duyulan sesimizin Çan’dan ,Ayvacık’tan ,Çardak’tan duyulmadığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Çanakkale’de siyasette sponsorluk döneminin başladığını hiç olmaması gereken şirketlerinin sponsor yapılarak başta belediyelerimiz olmak üzere siyasi kurumları ve siyasetçileri yıprattığını üzülerek izledik. Yine “bazı siyasetçilerin” yürüttüğümüz onurlu mücadeleye ve eylemlerimize katıldıktan sonra sponsor şirketlerin açılış törenlerine de katılıp kurdela kestikleri dikkatlerimizden kaçmamaktadır.

Türkiye’de ve dünyada örnek oluşturan bu mücadele, Çanakkale Belediyesinin sorumluluk anlayışı ve değerli katkıları ile yörede yaşayan dürüst, cesur doğa sever insanların ürünüdür.

Sponsorların kurdelasını kesenlerin, ikiyüzlülerin doğaya ve bölgeye zarar vermelerini önlemekte artık bizim görev ve sorumluluğumuzdur. İçinde bulunduğumuz yılın dünya çevre günü teması “Ekolojik Restorasyon” olduğunu akıldan çıkarmadan ilkeli mücadelemiz sürecektir.”

Ş. Ezgi Tuncel

“Ekolojik restorasyon sponsorlarla gerçekleşemez” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku