Dünya tersine dönüyor

1 yıl önce eklendi 39 defa görüntülendi

Çanakkale kordon boyundan aynı gün ama farklı yıllarda çekilen iki fotoğraf karesi, küresel iklim değişikliğinin adeta belgesi oldu. Geçtiğimiz sene 7 Ocak 2020’de, Çanakkale’de hava sıcaklığı 0 derece iken kent beyaza bürünmüştü. Bu sene ise 2021 yılının 7 Ocak’ında, hava sıcaklığı 17 dereceydi. Bir denize girmediğimiz kaldı.

Kuraklık, susuzluk, barajların kuruması, küresel iklim değişikliği, küresel ısınma, adı ne olursa olsun, büyük bir felaket ile karşı karşıyayız. Üstelik koronavirüsün aşısı bulunmuşken, salgınla mücadele edilebiliyor iken, henüz kuralığın aşısı bulunmuş değil.

Çaresizce, yanlış planlamalar ve hoyratça su imkanlarının israf edilmesi ve daha bir çok neden yüzünden, Türkiye kuraklık ile baş başa kaldı.

Aynı gün 7 Ocak günü, kordon boyunda bir yıl arayla çekilen iki fotoğraf karesi… 7 Ocak 2020 tarihinde, kar bastırmış ve basın mensubu olarak, sokaklara çıkıp, o anları belgelemiştik. Özellikle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin rampası bizim için bir hayli önemliydi ancak tuzlama çalışmaları yapılmış ve bir aksilik meydana gelmemişti.

Aradan tam bir yıl geçti ve 7 Ocak 2021’de yine kordon boyundan bir fotoğraf karesi çektik. Aradan bir yıl geçmesine rağmen, geçen yıl aynı gün sıcaklık 0 dereceydi. 7 Ocak 2021’de ise sıcaklık 17 derece…

Mevsim normallerinden tam 17 derece daha sıcak bir kış geçirdiğimiz bir anlamda sokaklarda belgelendi. İki fotoğraf, küresel iklim değişikliğinin faturasının ne denli ağır olduğunu gözler önüne serdi.

Tunahan Ünsal

Dünya tersine dönüyor yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku