Dünya’dan insanlığa ültimatom

1 yıl önce eklendi 49 defa görüntülendi

Dünya’dan insanlığa ültimatom:
• Ormanlarda yangın
• Denizlerde müsilaj,
• Yeryüzünde virüs,
• Gökyüzünde kül

Bilimsel uyarıları dikkate almayan insanlık, hazin sonuna her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor. Göz ardı edilen tedbirler yüzünden 2 yıldır devam eden korona illeti, çevresel atıkların ve ihmallerin sonucu olarak denizlerde oluşan müsilaj, küresel ısınmanın yanı sıra önlenemeyen sabotajların ve yetersiz müdahalelerin alevlendirdiği orman yangınları derken… Şimdi ise başımıza gökten kül yağıyor. Peki, insanlığın, Dünya’nın bu kritik uyarısını anlaması için gökten yağanın kül değil de taş olması gerekiyor?

Evren, bir süredir insanlığa derdini çeşitli felaketlerle anlatıyor. İki yıldır dünyayı kasıp kavuran koronavirüsü, denizlerde oluşan müsilaj ve son olarak da gezegenimizin dört bir yanında meydana gelen orman yangınları bunun en açık örneği… Zira uzmanlar bu kritik uyarıları yıllar yıllar evvel yaptılar.

“İNSANLIĞI FÜZELER DEĞİL, SALGINLAR BİTİRECEK”
Pek çok bilim insanı 2000’li yılların başında ortaya koydukları araştırmalarla milenyumun çeyrek asırlık dilimi için korkutucu tahminlerde bulunmuşlardı. İnsanlığın, savaş sanayisine yapılan yatırımlar ve silahlanmayla değil, sağlık sektörüne ve bilimsel çalışmalara ayrılan bütçelerle korunabileceğini ifade eden bilim insanları öyle ki, haklı da çıktı.
Salgın, müsilaj, orman yangınları derken evren insana derdini bu kez gökyüzünden yağan küllerle anlattı. Yaşanan yangınlarla küle dönen ormanların partikülleri, üzerimize adeta yağmur gibi yağdı. Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Klimatoloji ve Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Türkeş, bu durumu yaptığı açıklama ile şöyle izah etti:

“YUNANİSTAN’DAN ATMOSFERE SALINAN KÜLLERDEN KAYNAKLI”
“Kül yüklü bulutlu havada altın Güneş: Büyük olasılıkla Balkanlar üstünden yaklaşan alçak basınç sisteminin siklonik akışlarının Yunanistan’daki yangınlardan atmosfere salınan külleri kuzey ve kuzeydoğu yönünde taşımasıyla bağlantılı küllü bulutlu hava. Sinoptik hava haritaları ve uydu görüntülerinde Muğla yöresindeki yangınlardan kuzeye doğru net bir akış ya da taşınım görülmemekle birlikte, zaman içinde batı ve kuzeye taşınmış olan küllerin de katkısı olabilir.”

“İNSANIN DURUP DÜŞÜNMESİ GEREKİYOR”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da sosyal medya hesabından görüşlerini şöyle açıkladı: “Yanan ormanların, yok olan yaşamların külleri Çanakkale’ ye ulaştı. Aynı göğün altındayız, hiçbirimizin varlığı diğerinden bağımsız değil, her değişim bir diğerini etkiliyor. Doğa büyük bir dönüşüm içinde yoluna devam eder, hep etti, yine edecek. Durup düşünmesi gereken insan…”

Haberi Kaynak Sitede Oku