‘Doğalgaz Çalışmaları 2022 Yılında Büyük İhtimalle Başlamış Olacak’

1 yıl önce eklendi 37 defa görüntülendi

Gelibolu Belediye Meclisi Ocak 2021 ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Mustafa Özacar başkanlığında, dün Belediye Nikah salonunda pandemi kurallarına dikkat edilerek yapıldı. Toplantıda 11 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. Meclis toplantısında Belediye Başkanı Özacar, Güneyli sahili, yeni feribot iskelesi, sahil rıhtımı ve doğalgaz konusunda gündem değerlendirmesinde bulundu. Başkan Özacar, doğalgaz çalışmalarının 2022 yılında başlanabileceğini duyurdu.

Belediye Başkanı Mustafa Özacar, gündemin birinci maddesinde açılış, yoklama ve saygı duruşunun ardından 2021 yılı için iyi dilek ve temennilerde bulunarak; “Hiç hoşumuza gitmeyen bir yıl oldu. Dilerdik ki güzel bir yıl geçirelim. 2020 yılına o umutlarla başlamıştık. Ama bizler gibi tüm dünya da çok kötü bir sürprizle karşılaştı, çok kötü bir yıl yaşadık. 2021 yılı da çok hoş başlamadı. İyi temennilerle girdik, diliyoruz ki 2021 yılında, 2020 yılına göre daha rahat, daha huzurlu bir yıl geçirelim” dedi.

Gündemin ikinci maddesinde Belediye Başkanı Mustafa Özacar, genel konularda değerlendirmelerde bulundu. Başkan Özacar yaptığı değerlendirmelerde; “biz göreve gelirken bütün her şeyi açık ve şeffaf olarak ortaya koyacağız, hepimizin bilgi ve deneyimlerinden yararlanacağız, her şey Gelibolu için diyeceğiz, dedik. Bizler birçok kararlar aldık. Zaman zaman yanlış anlaşıldığımızdan ya da çok iyi anlatamadığımızdan dolayı farklı anlaşılmalara neden oluyoruz.

Genel değerlendirmede birinci konumuz Güneyli. Güneyli konusunu geçen ayki mecliste anlattık. Güneyli Köyü konusu Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan 01.12.2020 tarihinde gelen yazıya kadar Gelibolu Belediyesine ait bir alandı. Buralarda ne gerekçe ile su bağlandığını anlattık, bir kez daha anlatalım. 2010 yılında ÖÇK bölgesi ilan edildiğinden bu yana bizim denetimimiz kısıtlandı ve 2019 yılına kadar bu bölgede herhangi bir faaliyette bulunulmadı. Nedeni de, bize dendi ki; ‘Biz bu bölgede yeniden imar planı düzenlemesi yapacağız. Bu imar planları dolayısıyla tüm yetkiler geçici olarak durdurulmuştur” denildi. Herhangi bir faaliyette bulunmak istersek, ÖÇK Kurulundan izin almamız gerektiği belirtildi. Özel Çevre Koruma Kurulu, bu bölgenin imar planlarını yaptı. Daha önceki meclislerde de belirttiğimiz gibi sadece Mahmutpaşalılar bölgesi olarak bilinen bölgenin haricinde diğerlerinin planları onaylanmıştı. Biz de Haziran ayında bu onaylanan yerlerde ÖÇK Kurulu’ndan ve Tabiat Parklarından izin alarak su bağlama işine giriştik. 5-5,5 ay gibi bir süre içerisinde bin 726 haneye su bağlantısını yapmış olduk. Bu süreçte orada kendine ait olmayan yerde Güneyli Köyü Muhtarlığı bir takım çalışmalar yapmış. Daha sonra biz de gerekli şikâyetlerde bulunduk. Yasal süreç devam ediyor. Çıkan kararları hep birlikte göreceğiz. Daha sonra da Güneyli Köyü sahilinde su bağlantısı ile ilgili çok farklı rakamlar belirtildi. Bunların hiç biri doğru değil” dedi.

Genel değerlendirme konularında ikinci konuda yeni feribot iskelesini değerlendiren Başkan Özacar; “Daha önce defalarca belirttik. Bu alan Gelibolu Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Deniz kiralama işleri Gelibolu Belediyesi tarafından yapıldı. Dolayısıyla bizim 23 Aralık 2016’dan beri ulaşamadığımız protokole halen ulaşabilmiş değiliz. Neler olduğunu anlatacağız ama o protokol bizde yok. Biz bununla ilgili ilk yazıyı 06.09.2017 tarihinde yazdık. Henüz bir cevap verilmedi. Sonra 20.03.2019 tarihinde bir yazı daha yazdık, ona da bir cevap alamadık. Sonra 05.06.2020’de bir yazı daha yazdık, yine cevap alamadık. Daha sonra 10.09.2020’de bir daha yazı yazdık. Protokol bizim elimize inşallah ulaşır. Protokolün bir örneğini resmi olarak bize vermeleri gerekiyor ama bizim elimize ulaşan bir şey yok.

Yaklaşık 4 yıl önce mevcut iskeleden Üç Köprüler deresine kadar yapılmış bir proje vardı. Bu proje yeni feribot iskelesinin oraya kadar uzatıldı. Yılbaşından önce Çevre Bakanlığı Mekansal Planlama Daire Başkanlığı’nda bütün yazılar toplandı. Onlar tamam derlerse Çanakkale Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderecekler. Diliyorum ki 2021 yılı sonunda ihale edilirse 2022 yılı içinde sahil rıhtımı yapılacak. Daha sonra bizim sahilin düzenlenmesi de devam edecek. Proje sonuçlanma aşamasında, umut ediyorum ki, 2022 yılı içinde inşaat faaliyetine başlar. Yetkili arkadaşlar bu konuda çalışıyorlar” dedi.

Son konuda gündemi en çok meşgul eden doğalgaz konusuna değinen Başkan Özacar, “        Biz doğalgaz konusunda ne söylediysek hepsini bilgi ve belgeye dayanarak anlatmaya çalışıyoruz ve bütün gelişmeleri de zamanında aktararak herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ancak zaman zaman dışarıya farklı şekilde yansıtanlar oluyor. Bunlar doğru bilgiler değil, doğru bilgiler resmi kurumlar arasındaki bilgilerdir. Kulaktan dolma bilgiler iyi niyetli yapılmış olsa bile, yanlış ve yanıltıcı olabilir. Bu nedenle yanlış bilgilendirmeye meydan vermemek adına biz bir kez daha doğalgazda geldiğimiz son durumu anlatmak istiyoruz.

02.10.2013 tarihinde bir yazımız vardı. Bunu ilan ettik, ama Çanakkale’ye kimse gitmedi. Çok ciddiye almadı. Bunu yazmaya çalışan arkadaşlar var. Bunlar çok doğru şeyler değil, gelsinler hangi bilgileri isterlerse biz veririz. Daha sonra bize gelen yazı 13.07.2017 yılında bize başvurun, hazırlık yapın denildi. Sonra EPDK da 08.12.2017 yılında bize yazı ulaştı. Ondan sonra gerekli çalışmaları yaptık. Biz 08.03.2018 tarihinde onların istediği şekilde bir meclis kararı alarak ilgili kuruma başvuruyu yaptık. Arada farklı gelişmeler oldu ve bugünlere kadar geldi. 2018 yılında bize gelen yazıdan sonra 03.05.2018’de Doğalgaz Piyasası Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunduk. Daha sonra 13.02.2019 yılında biz Çanakkale Gaz’a bir yazı yazdık. Bize doğalgaz altyapı yatırımımız bulunmamaktadır yazısını yazdılar.

Biz bütün bu yazılar olsa dahi işlerimizi toparladık. İlgili kuruluşlarla çeşitli görüş alışverişlerine devam ettik. Bundan yaklaşık bir ay önce ve bu sabah bir kez daha görüştük. Sorunun ne olduğunu bir kez daha söyleyeyim. Sorun; Evreşe’den geçen Avrupa’ya giden doğalgaz boru hattının Gelibolu’ya en yakın konumuna kadar olan uzaklık 32 km. BOTAŞ’ın aldığı kurallar gereği, 40 km’nin altındaki yerlerde BOTAŞ kendi müdahil olmuyor, dolayısıyla şirketler yapmak durumunda kalıyor. Bunu Aksa Dağıtım şirketine yüklemek istemişler. Kendi aralarında sorun çıkmış, dolayısıyla uzlaşma yoluna gitmişler. Sanıyorum, Ocak ayı içerisinde kendi aralarında bir protokol yapacaklar ve 2022 yılında da doğalgaz döşenmesine başlayacaklar. Protokol imzalandıktan sonra çok büyük bir ihtimalle 2022 yılında Gelibolu’da doğalgaz çalışmaları başlamış olacak. Biz de kendi altyapı ve üstyapı yatırımlarımızı sizlerin vereceği cevaba göre yapalım dedik. Diliyorum hayırlı olacaktır” dedi.

Başkan Özacar’ın genel değerlendirme konularının ardından gündemin üçüncü maddesine geçildi. Gündemin üçüncü maddesinde denetim komisyonu kurulması görüşüldü. CHP’li grubun verdiği önerge ile denetim komisyonu beş kişiden oluştu. Denetim komisyonuna Mustafa Çoban, Kemal Tarım, Engin Balcı, Koray Akkuş ve Hakan Durav gizli oyla seçildi.

Gündemin dördüncü maddesinde Zabıta Müdürlüğü 2021 yılı maktu fazla mesai ücretleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Gündemin beşinci maddesinde İtfaiye Müdürlüğü 2021 yılı maktu fazla mesai ücretleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Gündemin altıncı maddesinde Meclis huzur hakları belirlenmesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin yedinci maddesinde sözleşmeli personel çalıştırılması ve ücretlerinin belirlenmesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Gündemin sekizinci maddesinde sözleşmeli personel istihdamı görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Gündemin dokuzuncu maddesinde plan bütçe komisyon raporu görüşüldü. Raporda pandemi dönemindeki belediye mülklerindeki kiracılar ile ilgili alınan kararlar oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin onuncu maddesinde plan bütçe komisyon raporu görüşüldü. Raporda ticari taksi ve durak yönetmeliği ile ilgili alınan kararlar görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Gelibolu Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısının son maddesinde Şubat ayı meclis toplantısının tarihi belirlendi. Ocak ayı belediye meclis toplantısı 4 Şubat 2021 Perşembe günü saat 15.00’da yeniden toplanmak üzere sona erdi.

Haber: Cevriye ŞAHİN

Haberi Kaynak Sitede Oku