“Devlet emekliye sahip çıkmadı”

1 yıl önce eklendi 124 defa görüntülendi

Corona virüsü sebebiyle 65 yaş üstü vatandaşlar için alınan sokağa çıkma kısıtlaması, yaşlı nüfusun yüksek olduğu Çanakkale’yi derinden etkiledi. Çoğu 65 yaş üstünde ya da kronik rahatsızlık sahibi olan kentlilerden bazıları, dün içlerini GÜNDEM’e döktü. Pandemi sürecinin en büyük mağdurunun yaşlı ve emekli kesimi olduğunu kaydeden vatandaşlar, “Biz hiç değilse 65 yaşın altındayız ve sokağa çıkabiliyoruz. Ama çok sayıda arkadaşımız evde, ihtiyaç sahibi durumda ve seslerini duyuramıyorlar. Devlet bu süreçte ne yaşlısına ne de emeklisine yeterince sahip çıkmadı. Kısıtlama kararının kaldırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Emekli ve yaşlı nüfusun çoğunlukta olduğu Çanakkale’de Corona virüsünün olumsuz sonuçları oldukça hissediliyor. 65 yaş üstü alınan sokağa çıkma kısıtlamasının ardından kent genelinde pek çok yaşlı yardıma muhtaç hale geldi. Ancak yalnız başına yaşayan ve internet/telefon kullanımı hakkında yeterince bilgi sahibi de olmayan bazı yaşlılar, sürecin esas mağdurları oldu.

Dün, İskele Meydan’da GÜNDEM’e konuşan emekliler de bu bağlamda devletten yeterince destek görmediklerini kaydetti. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşların evlerde bir nevi ‘açık ceza evine’ mahkum edildiğini belirten vatandaşlar, bu kısıtlamanın bir an önce kaldırılmasını bekliyor. İşte GÜNDEM’e içini döken emekli vatandaşlardan bazıları…

Mehmet Ali Cemgir: “Ben 1996’dan beri emekliyim. Pandemi sürecinde gerçekten çok zorlandık. Ben devletten talepte de bulundum, yardım istedim ama işimi kendi imkanlarımı yapmak zorunda kaldım. Bi’ iki tane ekmek geldi, başka da bir şey görmedim. Ne istesem ‘geleceksin, izin alacaksın’ dendi. Nasıl geleyim? Emekliler ve özellikle de 65 yaş üstü vatandaşlar çok zorluklar yaşadı bu dönemde. Kısıtlamanın kaldırılması gerek, diye düşünüyorum.”

Fahrettin Mete: “Açıkçası devletin desteğini yanımızda hissetmedik. Emekliye yeterince sahip çıkılmadığını düşünüyoruz. Ben sokağa çıkabildiğim için işlerimi halledebildim ama çıkamayanlar çok zorluk yaşadı. İzinlerin hafta içi verilmesi gerekti, hafta sonu verilen izin sorunların çözmüyor. Ne bankaya gidebildiler, ne bi’ şey. Özellikle tek yaşayanlar, 65 yaş üstü arkadaşlarımız var. Hep onların ihtiyaçlarına koşmaya çalıştık. Devletten talep edilen ihtiyaçlar çok geç karşılanıyor.”

Ümit Durmaz: “Çanakkale yaşlı kesimin yüksek olduğu bir kent. Ve bu kısıtlama kararı 65 yaş üstündeki vatandaşları olumsuz etkiledi. Çok zorlandılar. Kendi imkanlarımız yettiğince zorda olan 65 yaş üstü arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza yardım ettik. Destek gördüler ama bu ne kadar yeterliydi, sorgulamak lazım. İnternet kullanmayı bilmeyen vatandaşlar oluyor mesela. Banka işi varsa bunu muhakkak şubeye giderek halletmesi gerekiyor. Sokağa çıkma yasağı hafta içi olsaydı hiç değilse bunu yaparlardı. Yani, böyle bir örnek dünyanın hiçbir yerinde yok, sadece ülkemizde var. Ben saçma buluyorum ve kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.”

Mehmet Gürel: “57 yaşındayım, emekliyim. 65 yaş üstünde sokağa çıkamayan emeklilerimiz yaşlılarımız günlük ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Yakınları olmayanlar çok daha müşkül durumdalar. Bunun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.”

Zeliha Afacan: “59 yaşındayım. Çanakkale’de çok fazla emekli kesim var ama bu pandemi sürecinde çok zorlandılar. Bizim aldığımız ücretler yoksulluk ücretinin altında ben çalışırken sağlık primi ödüyorum ve maaş için para veriyorum devlete ve bunun karşılığını hiçbir zaman alamıyorum. Dışarı çıkmaları lazım ama resmi kurumlar kapalı. Kimsesi olmayanlar var.”

Makbule Vergili: “Corona sürecinden dolayı insanlar yaklaşık 80 gündür hapis kaldılar. Bir nevi açık cezaevindeler. Emekliler ek iş yaparak geçinmeyi sağlıyorlar. Ama bu süreçte yönetmelik bu insanlar için böyle bir karar aldı, sokağa çıkmalarını yasakladı. Ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Yaşlılar evde, diğerleri sokakta ne anladık bu işten? Madem böyle bir sağlık sorunu var, o zaman en başta sokağa çıkma yasağı ilan edilmeliydi.”

Esra ÇanlıHaberi Kaynak Sitede Oku