ÇOMÜ Hastanesi’nde Bir İlk: “Uyanık VATS-AVATS” Operasyonu

10 ay önce eklendi 40 defa görüntülendi

Prof.Dr.Timuçin Alar başkanlığında, Doç.Dr.Hasan Oğuz Kapıçıbaşı ve Dr.Öğr.Üyesi İsmail Ertuğrul Gedik’ten oluşan ÇOMÜ Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı, Çanakkale’de ilk defa, “Uyanık VATS-AVATS” operasyonunu gerçekleştirdi.

ÇOMÜ’nün haberine göre; Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalından Doç.Dr.Tuncer Şimşek ve Araştırma Görevlisi Dr.Mustafa Cem Sürecek’in eşlik ettiği operasyon hakkında Dr.Öğr.Üyesi İsmail Ertuğrul Gedik şunları söyledi: “Hastamızın akciğerinde kitle nedeniyle aldığı kemoterapiyi takiben aynı tarafta yaygın sıvı gelişmiş. Takmış olduğumuz göğüs tüpünden yeterli miktarda tedaviye cevap alınmaması nedeniyle, yapmış olduğumuz tetkikler sonucu, çok sayıda kapalı ve dağınık poşlar halinde sıvı olduğunu gördük.

Bunun üzerine ameliyat hazırlığına başlanan hastanın yapılan konsültasyonlarında genel anestezi için yüksek risk tanımlanması nedeniyle, hastayı uyutmadan yani uyanık halde kapalı Göğüs Cerrahisi Ameliyatına (Awake Video Assisted Thoracoscopic Surgery-AVATS) karar verdik. Anestezi ekibimizin yoğun uğraşlarıyla sorun yaşamadan ve hastamız ağrı duymadan operasyonu gerçekleştirdik. Hastamız uyutulmadığı için ameliyattan hemen sonra ayağa kalkıp dolaştı ve 2 saat sonra yemeğini yedi.”

ÇOMÜ Göğüs Cerrahisi ameliyatsız göğüs duvarı şekil bozuklukları ile ilgili protez-ortez uygulamalarına da başlamış olup sonuçlarını ve yeni uygulamalarını ise “goguscerrahisicanakkale” sosyal medya hesabından paylaşıma açacağı bilgilendirmesi yapıldı.

ÇOMÜ Hastanesi’nde Bir İlk: “Uyanık VATS-AVATS” Operasyonu yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku