CHP Yine Paramparça

1 yıl önce eklendi 48 defa görüntülendi

İl Genel Meclisi’nin Cuma Günü gerçekleştirilen toplantısı ilginç oylamalara sahne oldu. Son birleşim olması sebebiyle komisyon raporlarının da oylandığı toplantıda, CHP Grubu Bayramiç RES dosyası başta olmak üzere bazı maddelerde yine bölündü.

İl Genel Meclisi’nin Ağustos ayı toplantıları son birleşiminde komisyonlar tarafından incelenen raporlar oylandı. Çoğunlukla Eko Turizm dosyalarının yer aldığı raporlar çok farklı sonuçlandı.

Bayramiç Bıyıklı ve Kaykılar köylerinde birkaç yıl önce yapılan projeye ek olarak yine aynı bölgede aynı şirket tarafından “Enerji Üretim Alanı” ve “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Enerji Üretim Tesis Alanı (RES)” projeleri için istenen imar plan değişikliği, meclisi karıştırdı.

Eko turizm dosyalarının oylamasında imar komisyonunun iade kararına karşı gelen Ak Parti grubuna CHP’li üyelerin de katıldığı görülürken son rapor oylaması olan RES dosyası da daha önce Bayramiç’te yapılmak istenen ve kamuoyunun tepkisine neden olan RES dosyası gibi CHP’li üyelerin desteği ile meclisten geçti.

CHP’DE RESÇİLER ALTIDAN DÖRDE DÜŞTÜ

Komisyon tarafından dosyanın reddi kararına CHP’li üyeler ve Nejat Önder tarafından 13 evet oyu kullanılırken AK Parti’li, MHP’li ve bazı CHP’li üyelerce 21 hayır oyu kullanıldığı görüldü. İmar Komisyonu kararına karşı dosya kabul edildi. “Hayır” oyu verenler (plan değişikliğini kabul edenler) arasında 14 AK Parti’li, 2 MHP’li, 5 CHP’li üye yer aldı.

AK Parti Grubuna destek veren üyeler, Bayramiç’in iki İl Genel Meclisi Üyesi Sadık Göğüsgeren  ve Zeki Sezer, Çan İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Güler, Ezine İl Genel Meclisi Üyesi Erdinç Ceyhan ile Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça oldu. Daha önce “Bayramiç RES” dosyasına kabul verdiği için partililerden tepki gören 6 CHP’li üyeden olan Eceabat İl Genel Meclisi Üyesi Halil Duymaz ile Biga İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Sezen, bu kez imar planı değişikliğini reddederken daha önceki tartışmalı dosyayı reddeden Çan İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Güler’in oyunun RES’ten yana değiştiği görüldü.

PARTİ DEĞİŞTİ OYUN RENGİ DEĞİŞMEDİ

Parti değiştiren Meclis Başkanı Nejat Önder’in RES ve oylanan tüm projelerde Eko turizm karşıtı duruşundan taviz vermediği görüldü.

Diğer gündem maddeleri ise komisyonlara havale edilirken meclis bu ay birbirinden farklı oylamalara ve konuşmalara sahne oldu.

Eylem Gözeldere

CHP Yine Paramparça yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku