CHP'nin Kuruluşunun 98.Yıldönümü Törenle Kutlandı

8 ay önce eklendi 18 defa görüntülendi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşunun 98. yıldönümü ilçemizde düzenlenen törenle kutlandı.

İskele Meydanındaki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene; CHP İlçe Yönetimi, Kadın ve Gençlik Kolları, Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, CHP İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Millet İttifakı temsilcileri İyi Parti İlçe Başkanı Hakan Alış ve yönetim kurulu üyeleri, Demokrat Parti İlçe Başkanı Cemil Ilgın, Saadet Partisi İlçe Başkanı Muhammed Erer ve partililer katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

CHP İlçe Başkanı İsmail Parlak, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Parlak, konuşmasında; “Cumhuriyet Halk Partisi, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir.

1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyet’i kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir.

Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisi’ne de katılım sağlamıştır.

Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme” kavramları içinde bulunduğumuz dönemde CHP’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi, başta Kurtuluş Savaşı’mız olmak üzere aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş, demokratik sol bir siyasal partidir.

Şüphesiz ki bu ilke ile değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin geniş topraklarına rengarenk barış tohumlarını serpmiş, hür ve bağımsız bir yaşam inancı yeniden bizleri umutlandırmıştır. Ülkemizin geçirdiği ağır ve karanlık günler, Kurtuluş Savaşı’nda çağdaş ve özgür bir toplum inancıyla mücadele eden binlerce cesur yiğit sayesinde geride kalmış fakat üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen partimizin de köklerini aldığı bu zorlu mücadele bir an olsun unutulmamıştır.

Bugün de hukukun üstünlüğüne, doğanın, çevrenin, insan hak ve özgürlüklerinin dokunulmazlığına ve barış dolu aydınlık yarınlara bir an önce ulaşmaktır. İnsan onuruna uygun barışçıl ve hakça bir dünya düzeninin kurulması için 98 yıldır bu mücadeleye destek veren herkese teşekkür ediyorum.

CHP tarihimizin en köklü dönüşümü olan, egemenliğin kaynağını ulusya bulan Cumhuriyetin kurucusudur. Aydınlanmayı başlatan, devrimlerin öncüsü, Atatürk’ün en büyük eserinden biri olma özelliğine sahip partimiz, kuruluşunun ve ulusal kurtuluşun partisi olarak Cumhuriyetin ve Devletin ebedi bekçisidir.

Ülkemizin en köklü partisi olma özelliğine sahip partimizin kuruluş felsefesi; tam bağımsızlık, halk iradesi, yurttaş özgürlüğüne ve modernleşmeye duyarlı çağdaş bir toplum olma üzerine kuruludur. Partimiz güçlü tarihsel birikimi ve kuruluş misyonuyla her zaman ulusun ve devletini çıkarlarını gözetmeyi vazife bilmiştir.

Bugün Atatürk ilke ve inkılaplarını müfredattan çıkaranlar, panolardan Atatürk’ün resmini silmeye çalışarak her fırsatta partimizi hedef göstererek Cumhuriyet ve Cumhuriyet kazanımlarından rahatsız olanlar amaçlarına asla ulaşamayacaktır. T.C. Devleti laik, demokratik, çağdaş ve adaletli bir hukuk devleti olarak ilelebet yaşayacaktır.

Milli ve yerli diye diye büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu fabrikaları tek tek yabancılara sattınız. Bazılarını kapattınız. Üreten değil tüketen toplum haline getirdiniz.

128 milyar dolar nerede diye sorduk, cevap yok. 10 bin dolar alan siyasetçi kim, hala ses yok. Sınırlarımız namusumuzdur dedik, sahip çıkamadınız. Sınırlarımızdan giren çıkan belli değil. Göçmen politikası iflas etti. Bu ülkenin gençleri işsiz gezerken milyonlarca göçmen ülkemizde kayıtsız çalışıyor. Göçmenlerle dolu bir Türkiye istemiyoruz. Bizim iktidarımızda göçmenler en kısa sürede ülkelerine gönderilecektir.

Ülke yönetilmiyor, savruluyor. 2023 seçimlerinde 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacaktır.

Millet İttifakı’nın yönetiminde TBMM’nin yetkilerine kavuşacak, geliştirilmiş parlamenter sisteme geçiş yapıp, laik, demokratik, çağdaş hukuk devletini geri getireceğiz.

Siz, biz diyerek toplumu böldünüz, bizi emperyal güçlerle iş birliği yapmakla suçladınız. Bizim emperyalistlerle işimiz olmaz; partimizin kuruluşunda, Sakarya, Dumlupınar, İzmir’in dağlarında çiçekler ve Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağları’nda şehitlerimizin kanı ile yazılmış imzamız var.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının kıyısına ulaştığımız bu dönemde, ülkemize ve halkımıza olan sorumluğumuz her zamankinden daha fazladır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin izinde, ülkemizi yeniden ayağa kaldıracak, aydınlık ve çağdaş bir geleceğe taşıyacak olan kadrolar, CHP örgütündedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı için mücadele vermiş başt Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyor, İmir’in kurtuluşunun 99., üyesi, ilçe başkanı ve kurultay delegesi olmaktan onur ve gurur duyduğum, kurtuluşun ve kuruluşun partisi, ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti, demokrasimizin dev çınarı Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. kuruluş yıldönümü kutlu olsun” dedi.

CHP İlçe Başkanı İsmail Parlak’ın konuşmasının ardından buradaki tören sona erdi. Törenin ardından CHP seçim bürosunda kuruluş ve kurtuluş sergisinin açılışına gidildi. CHP İlçe Başkanı İsmail Parlak, Millet İfrrifakı temsilcileri ve partililer hep birlikte “Kuruluş ve Kurtuluş” sergisinin açılışını gerçekleşrirerek, CHP’nin tarihi ile ilgili sergiyi gezdiler.

Haber: Cevriye ŞAHİN

Haberi Kaynak Sitede Oku