CHP muhtarlarla kahvaltıda buluştu

1 yıl önce eklendi 55 defa görüntülendi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Başkanı Metin Ümit Ural, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Muhtarlar Derneği Başkanı Şahin Arslan ile Merkez İlçe Mahalle ve Köy Muhtarları, Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde kahvaltıda buluştu.

Kahvaltı etkinliğine katılan köy muhtarları tarafından Başkan Gökhan’a atalık tohum hediye edildi. CHP’nin tarım politikalarının ve muhtarlık kanununun konuşulduğu toplantıya CHP’den çok sayıda yönetici ve İl Genel Meclisi üyeleri de katıldı.

Kahvaltının ardından başlayan konuşmaklar bölümünde ilk söz alan İl Başkanı Metin Ümit Ural oldu. Ural; Bizim bu toplantıyı yapmaktaki amacımız, sizleri dinlemek, toplumun köylerdeki önderleri olarak sizlerden köylerdeki sorunları dinlemek. Bu sorunlar ile ilgili parti politikalarımızın yapılabilmesi için katkılarınızı almak üzere sizleri davet ettik. Katılım için İl Başkanı olarak hepinize çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Herkesin bu ülke için bir sözü, bir beklentisi var”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Aynı siyasi görüşte olmayabiliriz. Önemli değil. Ama herkesin bu ülke için bir sözü, bir beklentisi var. Bu beklentiyi bizim bilmemiz çok önemli. Onun için bu toplantı son olmayacak bundan böyle bu tür toplantıları devam ettireceğiz. Çünkü her kesimin kendine göre sorunları var, çözüm beklentileri var. Tarım sektörünün, ziraatın sorunları nedir, beklentiler nedir bunları bilmemiz gerekir. Biliyorsunuz son günlerde ciddi sıkıntılar ile uğraşıyoruz. Özellikle tarımda girdi fiyatlarının ciddi olarak artmış olması sizleri endişeye sevk ediyor.

Çanakkale’de ben belediye başkanı adayı olurken kırsal kalkınmaya önem vereceğimi söylemiştim. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Atalık tohumlarımız, kooperatiflerimiz var.” dedi.

“Bizim muhtarlık kanunumuz hazır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; “Değerli muhtarlarımız öncelikle bizim muhtarlığa, muhtara bakışımız ile ilgili, Cumhuriyet Halk Partisi olarak birkaç düşüncemizi paylaşmak istiyorum. Çünkü uzun yıllardır Genel Başkanımız ısrarla ve samimiyetle muhtarlığın kurumsallaşması, muhtarın güçlenmesi gerektiğini söylüyor. Bazı iyileştirmeler de yapıldı ama yeterli değil.

Biz CHP olarak yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığımız bir muhtarlık kanunu hazırladı. Yani bizim muhtarlık kanunumuz hazır. Şimdi bu teklif hukuk birimine, bizim birimimize gelecek. Biz de kanun yapma tekniği açısından, hukuk açısından son incelemelerimizi yaptıktan sonra meclise sunacağız.

Muhtarlarımızın görev, yetki, sosyal haklarını düzenleyen bütüncül, düzgün bir kanuna ihtiyacı var. Biz bunu hazırladık. Muhtarlarımız ve muhtarlık kurumu açısından çok da önemli bir kanun. Çünkü vali, belediye başkanı, muhtar, sizler mahalli idaresiniz. Önemli bir kamu görevi yapıyorsunuz. Bizler bu konuda samimiyiz, niçin? Çünkü yerelde demokrasi olmazsa ülkede demokrasiyi kuramayız. ” dedi.

Ardından Erkek; Önümüzdeki süreçte genel anlamda tarım üzerindeki siyaseti, ülke rejimindeki sıkıntıların giderilmesi için Parti olarak neler planladıklarını aktardı. Millet İttifakı’nın görüşlerine yer verdi ve son olarak bir kez daha önümüzdeki seçimlerde iktidar olacaklarını vurguladı.

Etkinlik muhtarların sorunlarının dinlenmesinin ardından son buldu.

Ş. Ezgi Tuncel

CHP muhtarlarla kahvaltıda buluştu yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku