Ceylan; “Hububat Fark Ödemeleri Ne Oldu”

1 yıl önce eklendi 52 defa görüntülendi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylankesinleşen icmallere rağmen Çanakkale merkez ve ilçelerinde üreticilerin büyük bir çoğunluğunun, hububat fark ödemeleriilk taksitlerini dahi alamadığı yönünde iddiaların bulunduğunu belirterek, “Söz konusu iddia doğru mudur? Şayet doğruysa yaşanan aksamanın nedeni nedir?” diye sordu.

 

CHP’li Özgür Ceylan, üreticilere verilen hububat fark ödemelerinin ilk taksitinin dahi hesaplara yatırılmadığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Özgür Ceylan Çanakkale merkez ve ilçelerinde üreticilerin hububat fark ödemelerinin hesaplarına hâlâ geçmediğini ileri sürdüklerini belirterek, “Bitki Karantinası Tazminatı Desteği Uygulama Tebliği'ne göre hububat fark ödemeleriyle ilgili icmal-3’lerin en geç 19 Mart 2021’de kesinleşmesi gerekmektedir” dedi. Özgür Ceylan ilgili tebliğde “İlçe müdürlükleri, oluşturdukları icmalleri en geç 12 Mart 2021 tarihi mesai bitimine kadar il müdürlüğüne bildirir. İl müdürlüğü tarafından ödemeye esas icmal-3'lerse sistem çıktısı onaylı olarak ilçe müdürlüklerinden en geç 19 Mart 2021 tarihi mesai bitimine kadar Gıda Kontrol Genel Müdürlüğüne gönderilir.” ifadelerine yer verildiğini belirterek, “Üreticilerin büyük bir çoğunluğunun henüz birinci fark ödemesini dahi alamadıkları ifade edilmektedir. Söz konusu iddia doğru mudur?” diye sordu.

Özgür Ceylan, üreticilerin ödemeleri beklediğini ifade ederken, “Şayet doğruysa yaşanan aksamanın nedeni nedir? İcmaller Bakanlık sistemine eksik işlendiği için mi bazı üreticiler desteklerini aldıkları hâlde bazıları alamamıştır?” diye sordu. Özgür Ceylan Genel Kurul’da yaptığı açıklamada konunun takipçisi olacağını belirterek, çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi için ödemelerin en kısa sürede gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Haberi Kaynak Sitede Oku