Cennet Olacaktı.. Yazık Oldu..

10 ay önce eklendi 46 defa görüntülendi

Büyük beklentilerle yola çıkılan ancak 3 yıldır bir arpa boyu yol alınmayan Cennet Otoparkının inşaatı şehrin ortasında atıl bir vaziyette akıbetini bekliyor. 2017 yılından bu yana kent gündeminde olan Cennet Otoparkı arsa sahipleri de, müteahhitte, belediye de vatandaşta mağdur. Çözümün nasıl sağlanacağını ise kimse bilmiyor.

 

5 Ocak 2017 tarihinde Çanakkale Merkezde İsmetpaşa Mahallesinde bulunan ve Cennet Otoparkı olarak adlandırılan, toplam 5 bin 473 metrekarelik 2 parsel üzerine inşa edilecek olan Katlı Otopark ve İş Merkezine yönelik Yapım Sözleşmesi imza töreni gerçekleştirildi. Kameralar önüne geçen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla ve Özleyiş Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü M. Kemal Albayrak, Emlak ve İstimlak Müdürü Zeki Çakır ile Kale Bayar İnşaat ve Yapı Malzemeleri Gıda Turizm İthalat İhracat Sanayi Tic. LTD Şti. yetkilileri Mustafa Bayar ve Mehmet Ali Bayar kentin otopark sorununu çözmek için büyük bir adım atıldığını müjdelemişlerdi.

BÜYÜK BEKLENTİLERLE YOLA ÇIKILDI..

Toplam 5 bin 473 metre karelik 2 parsel üzerine planlanan iki ayrı bina olarak tasarlanan Cennet Otoparkı’nın bir binasında alt katta 20 adet iş yeri ve üst katta da 107 adet ofis olmak üzere ve 700 araçlık otopark olmak üzere A blok olacaktı. Toplam otopark alanı da 19 bin 261 metrekare olarak tasarlanmıştı. İlk blokta 100 metre karelik ofisler ve dükkânlar, 12 adet iş yeri zeminde ve 60 tane de ofis üst katlarda olmak üzere, toplam kapalı alan 27 bin 21 metrekare olacaktı.

 

Atatürk Caddesi üzerinde kalan diğer bina ise 8 bin 568 metrekare olacaktı. Burada da 47 tane ofis, 8 tane de iş yeri planlanmıştı. 2 blokta toplam 20 tane zeminde iş yeri olacak ve 107 tane de ofis olacaktı.

 

Yap işlet devret modeli ile yapılması planlanan Cennet Otoparkı 120 ay boyunca inşaatı yapacak olan firma işletecek, bunun karşılığında da Çanakkale Belediyesine firma; inşaat bitmeden önce aylık 6 bin TL kira ödeyecek, inşaat bittikten sonra, otopark olarak işletilirken de 10 bin artı KDV kira ödenmesine karar verilmişti. Ayrıca yapılan sözleşme ile firma işletme süresi olan 10 yıl boyunca da bu kiralar TEFE, TÜFE oranında arttırılacaktı. Ayrıca arsa sahiplerinin mağdur olmaması için Cennet Otoparkının zemin katındaki iş yerleri 8 ayda tamamlanacak, binanın tamamı da 15 ayda bitirilecekti.

MÜTEAHHİT BATTI; HERKES ORTADA KALDI

2018 yılı ile başlayan döviz kurlarındaki artış, inşaat maliyetlerinin artması gibi ekonomik çalkalantılar nedeniyle ihaleyi kazanan firma battı. Atatürk Caddesine bakan B Blok olarak adlandırılan binanın kaba inşaatı bitirilme noktasında batan müteahhit nedeniyle herkes ortada kaldı.

 

DÜKKÂNLARI SATTI, MÜTEAHHİT ORTADA YOK!

Öte yandan müteahhit firmanın Cennet Otoparkı içerisinde yer alan ofis ve dükkanları da inşaata başlamadan bir kısmını da başladıktan sonra sattığı ve buradan da bir çok kişinin mağdur olduğu öğrenildi. Belediye ve Müteahhit arasında yapılan ihaleye güvenen arsa sahiplerinin mağduriyeti ise yıllardır devam ediyor. Öte yandan Çanakkale Belediyesi de buranın yüzde 50’sinin sahibi olacaktı, 120 ay boyunca kira gelirlerinin yanı sıra süre sonrasında da işletmeye kendisi devam edeceği otopark ve ofis gelirlerinden mahrum kaldı.

 

MAĞDURLAR VE BELEDİYEDEN SORUNU ÇÖZMESİNİ BEKLİYOR!

Yıllardır devam eden belirsizlik arsa sahipleri ile müteahhit firmadan dükkan ile ofis satın alan mağdurları Belediye ile karşı karşıya getirdi. Mağdurlar belediyeden sorunu çözmesini bekliyor ama yasal mevzuatlar gereği de belediyenin de elinin kolunun bağlı olduğunu Belediye Başkanı Ülgür Gökhan geçtiğimiz aylarda da açıklamıştı.

 

CENNET OTOPARKINI YAPACAK MÜTEAHHİT BULUNAMIYOR

İsmetpaşa Mahallesi Göktürk Sokak’a cepheli Cennet Otoparkı olarak bilinen, yıllardır atıl kalan Cennet Otoparkı’nı yapımını tamamlamak isteyen Çanakkale Belediyesi kent genelinde iş yapan birçok firmaya da teklif gönderdiği öğrenildi. Cennet Otoparkı’nda çok sayıda dükkan ve ofisin satılmış olması, arsa sahiplerinin talepleri müteahhitlerin bekledikleri kârı elde edemeyecekleri hatta zarar edebilecekleri düşüncesi ile red ettikleri öğrenildi.

Haberi Kaynak Sitede Oku