Çarklar dönmüyor

5 ay önce eklendi 17 defa görüntülendi

2022 yılının ilk günlerinde alkolden alınan ÖTV’de yüzde 47’lik bir yükseliş oldu. Yükselişin ardından alkollü içki satan kafe ve barlarda fiyat değişimi meydana geldi. Kentte en ucuz alkollü içecek 23 lira bandına çıktı. Meyhane sahibi İsmail Özkan zamlar karşısında yaşadıkları durumu “İnsanların sosyalleşmesini engellemek için geliyor bu zamlar. Bu fiyat artışları, eğlenceyi bitirecek” ifadeleri ile özetlerken, işletme sahibi Alkım Ergül “İnsanlar eğlenmiyor. Biz barlarda artık normal bir şeyler konuşamıyoruz. Benim ve bu sektördeki bütün arkadaşlarımın ödemeleri var. Ama buraya kimse gelmiyor. Gelse de aynı verimi alamıyoruz çünkü bir devinim yok” dedi.

Yeni yıl yeni zamları da beraberinde getirdi. Alkollü içeceklerden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne yüzde 47’lik bir zam geldi. Kentin eğlence merkezi olarak bilinen barlar sokağında masalar boş kaldı. İşletme sahipleri zam yapmak istemediklerini fakat işletmenin sürdürülebilirliği için mecbur kaldıklarını belirtti.

“Eğlenceyi bitirecek”

Meyhane sahibi İsmail Özkan zamları menülerine yansıttıklarından dolayı müşteri sayılarının azaldığını belirterek “Ya işe devam edeceğiz ya da pes edeceğiz. Bu zamlar çok aşırı. İnsanlar bu tür yerlerde sosyalleşirler muhabbet ederler, arkadaşlık kurarlar. Bu zamlardan sonra bu tamamen ortadan kalkacak. Çünkü insanlar gelip oturamayacak ya da hafta bir ayda bir gelecek. İnsanların sosyalleşmesini engellemek için geliyor bu zamlar. Eğlenceyi bitirecek. İnsanlar ya misafirleri geldikleri zaman çıkacaklar ya da çıkmayacaklar. Bu durum karşısında insanlar yapma rakıya yöneldi “ifadelerinde bulundu.

“Ülke batıyor psikolojisi”

İşletme sahibi Alkım Ergül “2022 yılına girer girmez zam bir anda balta kesiği gibi geldi. Çünkü %49 dayanan bir zam geldi. Gelir gelmez de hem yabancı hem de yerli alkole etkisini gösterdi. Müşterinin ayağı kesildi. Zaten psikolojik bir baskı var insanlarda aman parayı tutmamız lazım, durum iyi değil, ülke batıyor psikoloji olduğu için insanlar dışarı çıkmak istemiyor.

“Bütün masalar biz ne yapacağız diye düşünüyor”

Çıktıkları zaman zaten şöyle bir durum var normalde içeceği alkolün altıysa şu an ikiye düştü. Çift olarak çıktıkları zaman bunun daha fazla maddi olarak cebine yansıdığını gördüğü zaman insanlar kendini geriye çekti. Evde de içemiyor insanlar. Eğlence sektöründe darbe şuna geldi, eğlence yazan bölümü düştü. İnsanlar eğlenmiyor. Biz barlarda artık normal bir şeyler konuşamıyoruz. Sabah burayı açıyoruz gece 02.00’de kapanıyor. Bütün masalar biz ne yapacağız diye düşünüyor. Benim ve bu sektördeki bütün arkadaşlarımın ödemeleri var. Ama buraya kimse gelmiyor. Gelse de aynı verimi alamıyoruz çünkü bir devinim yok” dedi.

 

Çarklar dönmüyor yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku