Çanakkale tarımında yeni bir adım: Gökçeada’da sakız ağacı yetişecek

5 ay önce eklendi 17 defa görüntülendi

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Çanakkale tarımında yeni bir adım atıldığını söyleyerek, Gökçeada’da damla sakızı ağacı yetiştirileceğini ifade etti.
AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale’de tarımda yeni bir atılım yapıldığını söyledi. Gökçeada’da sakız ağacı yetiştirilmeye başlanacağını belirten Turan açıklamasında, “Ülkemizdeki tarım ve hayvancılık alanlarında lokomotif şehirlerinden biri olan Çanakkale’miz, tarım alanındaki atılımlarına ve projelerine bir yenisini daha ekledi.

Dünyada yalnızca İzmir’in Çeşme ilçesi ile Yunanistan’ın Sakız Adası olmak üzere iki lokasyonda yetişen damla sakızı ağacı, Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’mızda da yetiştirilmeye başlandı. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Ada Rüzgarında Lezzetli Damla Sakızı’ projesi kapsamında Çanakkale’mizin güzide ilçesi Gökçeada’da tamamı hibe olmak üzere dağıtılan bin 490 adet sakız ağacı fidanı, 27 üreticimiz tarafından 30 dekarlık alana dikilerek toprakla buluşturuldu. Proje ile daha önce ekilip dikilmeyen atıl durumdaki tarım arazilerinin de tarıma kazandırılması hedeflenmekte.

Proje, ülkemizin damla sakızı ihtiyacına ve turizme önemli bir katkı sağlayacaktır. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ile birlikte Çanakkale’mizin marka değerini artıracak her türlü projeye destek vermeye devam edeceğiz. Bu değerli projede emeği geçen, destek veren Tarım ve Orman Bakanlığı’mıza, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ediyor; üreticilerimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Haberi Kaynak Sitede Oku