Çanakkale’nin vaka sayısı hesaplandı

11 ay önce eklendi 37 defa görüntülendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından, geçtiğimiz gün il il vaka sayıları açıklandı. İllere göre haftalık olarak, kişi bazında açıklanan vaka sayılarında Çanakkale “37,61” olarak belirtildi. 8 Şubat ve 14 Şubat tarihleri arasında kalan günlerin oranı, yüz bin kişiye 37,61 olarak açıklanırken, “Çanakkale’nin vaka sayısı kaç?” sorusu akılları karıştırdı. Nüfusa göre vaka sayıları endekslendiğinde, Çanakkale’de haftalık yaklaşık 204 vaka olduğu hesaplandı. Prof. Dr. Alper Şener, “Yasakların, Çanakkale özelinde, beklenen düzeyde etki gösterdiğini düşünmüyorum. Kapanmak, matematiksel olarak baktığımızda zararlı bile olmuş olabilir” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından, artık il il vaka sayılarının haftalık periyotlarla açıklanacağı duyuruldu. Çanakkale için açıklanan verilerde, 8 Şubat ile 14 Şubat arasında, 100 bin kişide 37,61 vaka görüldüğü belirtildi.

“Toplam nüfusta, haftalık vaka sayısı ortalama 204”

Verilen rakamlara göre hesaplama yapıldığında, Çanakkale’nin toplam nüfusu 541 bin. Çanakkale’de 100 binde 37,61 vaka görüldü. 541 bine oranlandığında ise haftalık vaka sayısı ortalama 204’e tekabül etti.

Rakamlara göre Çanakkale ili genelinde, bir haftalık periyotta, yaklaşık olarak 204 pozitif vaka görüldü.

Konuyla ilgili ve salgının seyri ile ilgili Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener ile röportaj gerçekleştirdik. Şener, hastaların çoğunun, virüsü ev ziyaretlerinden kaptığını söyledi. Ayrıca Şener, insanlar sokaktan soyutlandı ama ev ev gezmeye başladılar dedi.

“Haziran’daki kadar iyi değiliz”

Prof. Dr. Alper Şener, “Bir haftalık periyotta, haftalık olgu sayısı açıklandı. Toplam olgu sayısını buluyorlar. 100 binlik olarak bölüyorlar. Kaç tane olgu görüldüyse toplamı, bölü 100 bindeki olgu sayısı… 100 binde 37 vaka sayısı Çanakkale’de…

Çanakkale’de vaka görülme oranlarında, dalgalanmalar oluyor. Günü gününe tutmuyor. Kasım’daki kadar kötü değiliz, Haziran’daki kadar iyi değiliz.

“Kapanmak matematiksel olarak zararlı bile olmuş olabilir”

Baktığımızda, ne şekilde almışlar diye araştırdığımızda, hastaların büyük bir kısmı bunu ev ziyaretinde almışlar. İnsanları sokakta gezmekten mahrum bıraktığınızda, ev ev gezmeye başlıyorlar. Buda başka bir sıkıntı. Yasakların, Çanakkale özelinde, beklenen düzeyde etki gösterdiğini düşünmüyorum. İnsanlar yasaklar nedeniyle evlerde kalıyorlar ama kendi evlerinde kalmıyorlar. Ev ev geziyorlar. Gelen hastalara soruyoruz, bir kişi pozitif çıktığında ortaya 3-4 ev çıkıyor.

Kapanmak, matematiksel olarak baktığımızda zararlı bile olmuş olabilir” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 

Çanakkale’nin vaka sayısı hesaplandı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku