“Çanakkale eğitimde Tokyo ile yarışacak”

1 yıl önce eklendi 66 defa görüntülendi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sabah saatlerinde Çanakkale Valiliği’ni ziyaretinin ardından kentte bir takım etkinliklerde bulundu. Okulların temelini atan ve çocukların motor becerilerini geliştiren bir atölyenin açılışını da yapan Bakan Selçuk, konuşmasında birçok mesaj verdi.

Sabah saatlerinde Çanakkale Valiliği ziyareti ile programına başlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kent protokolü tarafından karşılandı. Valilik ziyareti sonrasında, Esenler Mahallesi’nde temel atma ve açılış programına katılan Bakan Selçuk, sonrasında Erenköy İlkokulu’nu ziyaret ederken İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde de “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” etkinliğinde bulundu.

HAYAT BOYU ÖĞRENME YOLCULUĞUNA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ

Tasarım ve Beceri Atölyesi binasının açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Milli Eğitim İl Müdürü Ferhat Yılmaz, “Depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek yıkılan Ezine Geyikli 12 Derslikli İlkokulu ve Çan Terzialan 8 Derslikli İlkokulu’nun temel atma töreni ile Bilim Sanat Merkezi Tasarım ve Beceri Atölyesi binasının temel atma törenini hep birlikte, gururla gerçekleştireceğiz. Öğrencilerimizin çıkacağı hayat boyu öğrenme yolculuğuna güzel bir başlangıç yapacağına inanıyoruz.

21. yüzyıl becerilerini kapsayan eğitim için buradaki atölyelerimizin iyi bir araç olacağına inanıyoruz. 2023 hedefleri ve 2071 ufkuyla, aydınlık yarınlarımız için sarf edilen bu adımlar, her alanda kazandığımız başarılarla doğru yolda olduğumuzu bize kanıtlayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalarına son verirken desteği bulunanlara teşekkür etmeyi de unutmayan Yılmaz, “Bu kıymetli projelerde ve ilimize yapılan yatırımlarda bizlere destek veren Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a, Valimiz Sayın İlhami Aktaş’a ve Milletvekillerimiz Sayın Bülent Turan ve Sayın Jülide İskenderoğlu’na, İl Özel İdaremize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Temelini atacağımız yeni okul binalarımız ve açılışını gerçekleştireceğimiz Tasarım Beceri Atölye binasının ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“EĞİTİM YATIRIMLARI HEPSİNDEN DAHA DEĞERLİ”

Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Bakan Selçuk’a misafirperverliğimi göstererek eğitim yatırımlarının tüm yatırımlardan çok daha değerli olduğunu kaydetti:

“Birçok açılış yapıyoruz, yatırım yapıyoruz. Hepsinde bu memlekete hizmet etmenin, ecdada, bayrağa, bu vatana hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Ancak eğitime yaptığımız yatırımlarda bir nebze içimiz daha kıpır kıpır oluyor. Çünkü biliyoruz ki geleceğe yatırım yapıyoruz. Eğitime yaptığımız her yatırım, bu ülkenin yarınlarını, yetişen filizlerimize aslında bir nebze su vermek. Bizler aslında bir çocuğumuzun bile hayatına dokunabiliyorsak doğru bir iş yapıyoruz. Binaları yapıyoruz. Ancak o binaların içini dolduran çok kıymetli öğretmenlerimiz burada. Sayın Bakanım sizin önderliğinizde o kadar güzel işler yapıyorlar ki. Şunu güveni içindeyiz; gelecek emin ellerde… Bu pandemi sürecini yaşadığımız günlerde, çevrimiçi-online gibi hayatımıza bir takım ibareler girdi. Bu süreçte biliyorum ki öğretmen arkadaşlarımız gecesini-gündüzünü, evini-çocuklarını bırakıp her zaman yaptıkları gibi öğrencilerine sahip çıktılar. Ben onlara da çok teşekkür etmek istiyorum. Bugün bilgi ve tasarım atölyemiz gerçekten çok kıymetli. Çünkü çocuklarımızın sadece eğitim almasından ziyade, bu ülkede el becerisinin motor kabiliyetlerinin yüksek olduğu çocuklar yetiştirmek derdindeyiz. Bu bağlamda atölyelerimizi daha da devam ettireceğiz. Durmak yok yola devam diyeceğiz.”

Bülent Turan’ın da selamını ileten İskenderoğlu, “İnşallah yenilenmemiş ilkokulumuzu bırakmayana kadar çocuklarımızın hepsi en kaliteli okullarda okuyana kadar biz çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

ÇANAKKALE DÜNYA ŞEHİRLERİ İLE YARIŞACAK

Çanakkale’ye güzel bir gün dileyerek konuşmasına başlayan Bakan Ziya Selçuk, “Böyle güzel bir havada, çocuklarımızla ve öğretmenlerimizle beraber yeni eserlere imza atmanın haklı gururu içerisindeyiz. Burada yapılan tüm eğitim yatırımlarının aslında bir ufuk yatırımı olduğunu, bir mutluluk yatırımı olduğunu ve bir çocuk yatırımı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Burada açacağımız tasarım ve beceri atölyesi ve okullarımız ile diğer tüm yatırımlarımız, depremden dolayı yıkılmış ve yeniden yapılmış, güçlendirmesi yapılmış ve yapılmaya devam eden okullarımızın tamamının yatırımları ile ilgili hiçbir problem yok. Bizim bu süreç içerisinde, özellikle salgın dönemi içerisinde, uzaktan eğitimi fırsat eşitliğinin de ötesine taşıyarak hareket etmemizin de bir nedeni  var. Çünkü herkese eşit davrandığımızda herkese aynı adaleti sağlamış olmuyoruz. O yüzden fırsat adaleti diyoruz. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını da bireysel olarak karşılamaya, doyurmaya sağlamaya da gayret ediyoruz. Buradaki tüm yatırımlar, bugün için ümit verici çünkü eğitimin temel parametreleri-temel ölçütleri açısından bakıldığında, Çanakkale’nin eğitim haritası oldukça iyi bir yerde ve çok çok daha iyi bir yere gelecek. Çanakkale, kendisiyle ve yakınındaki şehirlerle yarışmayacak. Çanakkale Tokyo ile yarışacak. Paris ile, New Jersey ile, New York ile, Ottowa ile yarışacak. Böyle bakıldığı zaman meselenin evrensel bir mesele olduğu, Milli bir mesele olduğu ve Milli-Evrensel arasındaki denge meselesi olduğu da çok net olarak karşımızda…” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN BAŞARISI BÜYÜK FEDAKARLIK”

Bakan Selçuk, “Atölyelerin getirdiği bu beceri seti, öğretmenlerle beraber yapmaya çalıştığımız bu görevin ne kadar yüksek bir görev olduğunu gösteriyor ve bu salgın döneminde öğretmenlerimizin ortaya koyduğu başarı gerçekten çok büyük fedakarlık. Bu tarihe mal olacak şekilde karşımızda duruyor. 100 yılda belki olacak bir salgın faaliyetinin tam da ortasında imdada yetişmek, halkın sorunlarına çare olmak, anne-babaları yalnız bırakmamak çok ulvi bir vazife. Ve bu vazifeyi meslektaşlarımla beraber elimizden geldiği kadar iyi bir şekilde yapmanın da sevinci ve mutluluğu içerisindeyiz. İyi bir şekilde derken aslında uluslararası verilerdir. OECD verileri, UNESCO verileri… Yani Türkiye, uzaktan eğitimde kurduğu televizyon sayısı, yaptığı canlı ders sayısı, EBA Web sitesinin eğitim bakanlıkları arasında birinci olması tüm dünyada… Bunun gibi çok sayıda somut veri, öğretmenlerimizin ne kadar büyük bir başarıyı da ortaya koyduklarını gösteriyor. Ben onlara ayrıca şükranlarını ifade etmek isterim. Bugün burada çalışmaları olan herkesi ama herkesi teşekkürle anıyorum.”

“ASLA KAYIP NESİL GİBİ İDDİALI KULLANMAYALIM”

“Önümüzde bir telafi sürecimiz var. Tüm kamu kuruluşlarımızla, bakanlıklarımızla, belediyelerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, hepsi birlikte acaba 1,5 yıl içerisinde telafi sürecinde nasıl bir katkı sağlayabiliriz. Sorusuna da destek oluyorlar, teşekkür ediyorum. Belediyeler Birliğimiz ile de yaptığımız toplantıda Türkiye’deki her belediyenin bu konuda yardıma açık olduğunu görmüş olmaktan da mutluluk duyuyorum. Bakanlıklarımızın tüm imkanlarını çocuklarımızın eğitimlerini yükseltmek anlamında açmalarını da ayrıca sevinç duyuyorum. bunun Türkiye’nin birikimi ile yapılacak bir iş olduğunu, asla korkmamamız gerektiğini, asla kayıp nesil gibi çok iddialı ve gerçekten bilimsel olarak da tutarlı olmayan ifadeler kullanmamak gerektiğinin de düşünüyorum. Bu vesile ile böyle bir yerde bulunmaktan ve bu tür faaliyetlerde bulunmaktan dolayı mutluluğumu tekrar ediyorum.” ifadeleri ile sözlerine son verdi.

Tunahan Ünsal

“Çanakkale eğitimde Tokyo ile yarışacak” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku