Çanakkale’de Siyaset Mahkemelik..

1 yıl önce eklendi 42 defa görüntülendi

AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde Millet İttifakı Lâpseki Belediye Başkan adayı Gani Mehmet Ekim ve seçmenine “HDP’li, Apo Bayrağı asacaklar” ifadeleri kullanmıştı. İskenderoğlu’na en ağır tepkiyi gösteren isim ise İYİ Parti Rıdvan Uz olmuştu. Rıdvan Uz sosyal medyada yaptığı paylaşımda; “Hadi oradan ç.şli diyesim var da neyse..” ifadelerini kullanmıştı. İskenderoğlu’nun açtığı davada bugün üçüncü duruşması gerçekleşti.

 

İSKENDEROĞLU “BİZ KAZANIRSAK TÜRK BAYRAĞI, ONLAR KAZANIRSA APO BAYRAĞI..”

AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala CHP ve İYİ Partinin ortak adayı ve ortak adayı Gani Mehmet Ekim ve oy verecek seçmene PKK’lı, HDP’li Apo destekleyicisi suçlamalarında bulunmuştu. AK Parti adayı Eyüp Yılmaz’a destek için Lapseki seçmenine ve Millet İttifakı adayı ve seçmenlerine yönelik o günlerde yoğun tepki alan Jülide İskenderoğlu şu ifadelerini kullanmıştı; “HDP’nin burada Lapseki’de adayı var mı? Yok. Biz çıkarsak, Eyüp Yılmaz o gece belediye başkanı olursa hepimiz Türk Bayrağı ile çıkacağız bugün olduğu gibi. Diğer parti kazanırsa HDP’liler Apo bayrağı ile mi çıkacak. Yakışır mı Lâpseki’ye apo bayrağı ile çıkmak..” İYİ Partili ve CHP’li siyasetçilerden büyük tepki çekmişti.

“HADİ ORADAN ÇİŞLİ DİYESİM VAR DA NEYSE..”

Herkesin büyük tepki gösterdiği Jülide İskenderoğlu açıklamalarından dolayı Millet İttifakı adayı Gani Mehmet Ekim ve seçmenden özür dilemezken; İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel başkan Yardımcısı Rıdvan Uz hakkında şikâyetçi oldu. O dönem Jülide İskenderoğlu’na sosyal medyadan tepki gösteren Rıdvan Uz; “Ak Parti Çanakkale vekili Jülide İskenderoğlu Lâpseki mitinginde biz kazanırsak Türk bayrağı ile çıkacağız İYİ Parti kazanırsa apo bayrağı ile çıkacak diyor. Hadi oradan çişli diyesim var da neyse, Millet bu nefret diline dur diyecek. Bu hanımefendi de yüce adalete hesap verecek. Türk hafızası bunu asla unutmaz” ifadelerini kullanmıştı. Rıdvan Uz’un sosyal medyada gösterdiği tepkiye yüzlerce kişi destek mesajı verirken bazı kişilerinde İskenderoğlu’na tepki gösterdiği de görülmüştü.

 

RIDVAN UZ HÂKİM KARŞISINA ÇIKTI

Millet İttifakı adayını HDP’li, adaya oy verecek Lâpsekililerin de seçimi kazanması halinde Apo Bayrakları ile kutlama yapacağını belirten Jülide İskenderoğlu’nun yaptığı suç duyurusu üzerine Çanakkale siyaseti mahkemelik oldu. Jülide İskenderoğlu’nun katılmadığı ve bugün görülen duruşmada Rıdvan Uz, hakaret suçlaması ile hâkim karşısına çıktı. Çanakkale Adliyesini günün erken saatlerinde Rıdvan Uz’a destek için il ve ilçelerden gelen İYİ Partili yöneticilerin yanı sıra İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Mehmet Tolga Akalın, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enes Kaplan ve CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural gelerek destek verdiler.

DURUŞMA NİSAN AYINA ERTELENDİ

Sabah saat 10.00’da başlayan duruşma 11.40 sularında sona erdi. İYİ Partili Rıdvan Uz’un avukatlığını İYİ Parti Ezine İlçe Başkanlığı da yapan Avukat Zühtü Şansal Erdil üstlendi. Duruşma bitimi sonrasında basın açıklaması yapan Avukat Erdil; “Çanakkale Milletvekili Sayın Jülide İskenderoğlu’nun 23 Mart 2019 tarihinde Lâpseki’de yaptığı konuşmada, oradaki İYİ Parti dolayısıyla Millet İttifakı Belediye başkan adayı ve adaya oy verecek vatandaşlara yönelik ithamları nedeniyle Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel başkan Yardımcımız Sayın Rıdvan Uz’un sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ve buna yapılan yorumlar da hakaret içeren sözler bulunduğu iddiasıyla yaptığı şikâyet üzerine açılan bir dava görüldü. Çanakkale 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşma da eksik olan ifadeler alındı, gelmesi gereken tanıkların katılmaması nedeniyle duruşma ertelendi. Yargılama devam ediyor, bundan sonra ki duruşma 14 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşecektir. Yargılama devam ettiği için kamuoyuna açıklayabileceğimiz bilgi bu kadardır” dedi.

 

“BİR MASA BAŞINDA OTURUP SORUNLARI ÇÖZEMEYİŞİNİN GETİRDİĞİ NOKTA..”

Jülide İskenderoğlu’nun şikâyetçi olduğu İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel başkan Yardımcısı Rıdvan Uz ise şu açıklamalarda bulundu; “Bu Çanakkale’de bir ilktir. Çanakkale’nin seçim tarihinde eskiye doğru baktığımızda; böyle bir dava yok. Rakip siyasi partilerden bir siyasetçi ile bir milletvekilinin, Çanakkalelilerin oyları ile seçilmiş ancak yurtdışında gelen oylarla vekilliği düşmüş bir milletvekili adayı hakkında dava açıyor. Bu Çanakkale’de bir ilk oluyor. Bir siyasetçinin bir masa başında oturup sorunları çözemeyişinin getirdiği nokta diye düşünüyorum. Daha önce böyle bir davaya şahitlik yapmadı Çanakkale. Bununla ilgili olarak hem İYİ Parti hem de Millet İttifakı adayı hakkında “Apo bayrağı ile çıkılması, terörle yol yürüyen” gibi suçlayıcı ifadeler bulunmasına rağmen; bizler bunu seçim atmosferine, bu ifadeleri inanarak söylemediğini düşünerek suç duyurusu olmamasına rağmen; bizim de söylediğimizin geneline bakıldığında bir hakaret kastı olmadığı görülecektir. Kendisini deneyimsiz bir siyasetçi manasına gelebilecek ölçüde uyarı ifadeleri kullandık. Bunları mahkemeye taşıdı. Bunun sonucunu hep birlikte göreceğiz.”

“MAHKEME SALONLARINI KONUŞMAKTANSA ESNAFIN, ÜRETİCİNİN SORUNLARINI KONUŞALIM”

Çanakkale Siyasetinin mahkeme salonlarına taşınmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Rıdvan Uz; “Biz bunlarla mahkeme salonlarını konuşmaktansa; Çanakkale’de yapılması gereken, yarım kalmış yatırımları, Çanakkale’nin ekonomisi ve esnafımızın, üreticimizin durumlarını gündeme getirilmesini tercih ederdik. Bunları konuşmamız, çözmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve CHP İl Yönetiminin de duruşmaya gelerek destek vermelerini anlamlı bulduğunu belirten Rıdvan Uz; “Kendilerine teşekkür ediyorum. Seçim döneminde biliyorsunuz; bir tarafta Cumhur İttifakı, bir de Millet İttifakımız var. Lâpseki’de hem CHP’nin hem de İYİ Parti’nin adayı ortak adayı İYİ Partiden aday gösterilen arkadaşımızdır. Lâpseki adayımıza yapılan iftiralar ve söylemler İYİ Parti adayına yönelik olsa da Millet İttifakına, ittifak adayına ve adaya oy verecek ittifak seçmenlerine yapılmıştır bir anlamda. Kendileri de bu anlamda duruşmaya en üst düzeyde iştirak ettiler. Bugün görülen bu davada bizi yalnız bırakmayan Sayın Genel Sekreterimiz Uğur Poyraz’a, Sayın Seçim İşlerinden Sorumlu Başkanımız Mehmet Tolga Akalın’a, Tekirdağ Milletvekilimiz Enes Kaplan’a, aynı zamanda CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Muharrem Erkek’e ve CHP İl Başkanı ile yönetimine, İYİ Parti İl ve İlçe Başkanlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

“ÇANAKKALE HALKI SEÇİMDE KONUMLANDIRMAYI YAPACAKTIR”

Gazetecilere ve Siyasilere peş peşe davalar açan AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun yerel siyaseti mahkeme salonlarına taşımasını nasıl değerlendirdiği ve devamının gelip gelmeyeceğine yönelik soruya ise İYİ Partili Rıdvan Uz; “Bu gelişmeleri Çanakkale kamuoyu ve halkımız yakından takip ediyor ve görüyorlar. Bundan sonraki süreçte seçimlerdeki konumlandırmayı da bunlara göre yapacaklardır diye düşünüyorum” diyerek cevap verdi.

Haberi Kaynak Sitede Oku