Çanakkale’de Müsilajın nedeni belli oldu

1 yıl önce eklendi 86 defa görüntülendi

Marmara’yı etkisi altına alan müsilaj, Çanakkale’de aylardır kabusa neden oldu. Çanakkale Boğazı’nda, Sarıçay’da ve kıyılarda etkili olan müsilaj, balıkçılar başta olmak üzere, şehrin silüetini neredeyse tamamen değiştirdi. Müsilajın oluşmasında etkili olan deniz kirliliğinin ise Çanakkale’de nedenleri belli oldu. Yıllardır Sarıçay’a, Atikhisar Barajı’na ve Çanakkale Boğazı’na dökülen kanalizasyon suları, deniz salyasının oluşmasında temel etkenler arasında.

İstanbul’dan Çanakkale’ye kadar, tüm Marmara Denizi deniz salyası (müsilaj) ile karşı karşıya kaldı. Aylardır kötü bir görüntüye ve zaman zaman kokuya neden olan müsilaj için temel etkenlerden birisi de deniz kirliliği oldu. Özellikle Tekirdağ bölgesindeki sanayi kuruluşlarının atıklarını Marmara’ya boşaltmaları, İstanbul ve Çanakkale’deki deniz kirliliği müsilaja yıllar içinde zemin hazırladı.

Balıkçılar için kabusa neden olan ve havaların ısınması ile denize girilemeyecek raddeye gelen deniz artık alarm vermenin ötesine geçti.

4 köyden Sarıçay’a kanalizasyon suyu

Edinilen bilgiye göre ise, Kurşunlu, Saraycık, Sarıcaeli, Işıklar Köylerinin atık sularını, kanalizasyon sularını Sarıçay’a boşalttıkları öğrenildi. 4 köyün kanalizasyon suyu, Sarıçay’a akarak, buradan Çanakkale Boğazı’na karışıyor.

3 köyden Atikhisar’a kanalizasyon suyu

Ayrıca, bir diğer edinilen bilgiye göre ise Kayadere Köyü’ne bağlı Atikhisar Mahallesi, Çiftlikdere Köyü, Terziler Köyü’nün kanalizasyon sularının ise Atikhisar Barajı’na aktığı belirtildi.

Erenköy’den direk olarak boğaza kanalizasyon suyu

Erenköy bölgesindeki kanalizasyon sularının ise Karanlık Liman bölgesinden direkt olarak Çanakkale Boğazı’na akması ise müsilajı tetikleyen nedenler arasında bulunuyor.

Deniz kirliliği ile doğrudan orantılı olan müsilaj tehlikesi dolayısıyla, önümüzdeki günlerde mavi bayraklı plajlarda yapılması planlanan mavi bayrak törenleri de endişe yaratıyor. Çanakkaleliler, bu şartlar altında, özellikle müsilajın bu denli etkili olmasından ötürü, “Nasıl denize gireceğiz?” sorusunu yetkililere yönelttiler.

Bütçe hazır, hareket yok

Öte yandan, İl Genel Meclisi’nde köylerden Sarıçay’a akan kanalizasyon sularının gündeme geldiği ve bütçesinin dahi ayrıldığı ancak halen daha harekete geçilmediği öğrenildi.

Denize girmenin ötesinde, Çanakkaleliler Çanakkale Boğazı başta olmak üzere Marmara Denizi can çekişiyor yorumlarında bulundular.

Tunahan Ünsal

Çanakkale’de Müsilajın nedeni belli oldu yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku