Çanakkale'de Müsilaj Temizliğine Başlandı..

1 yıl önce eklendi 44 defa görüntülendi

Yat Limanı’nda deniz yüzeyinden müsilajı temizlemek amacı ile 8 Haziran 2021 Salı günü düzenlenen etkinliğe, Vali İlhami Aktaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay’ın yanı sıra ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojileri bölümü akademisyenleri de katılım gösterdi. Tüm Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilaj ile mücadele kapsamında hazırlanan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı doğrultusunda düzenlenen etkinlikte, yat limanı içerisinde yer alan deniz yüzeyindeki müsilajı temizlemek amacı ile çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi.

 

“MÜSİLAJI TEMİZLEMEK İÇİN ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Etkinlik hakkında açıklamada bulunan Başkan Gökhan ise; “Bugün Çevre Günleri etkinlikleri kapsamında Sayın Valimizin başkanlığında toplandık. Tüm Türkiye’de bu saatte Çevre Günü etkinlikleri yapılıyor. Bizim için Çanakkale’de ve Marmara’da en büyük sorun, müsilaj ve buna bağlı olarak kirlilik sorunu. Müsilaj yat limanımızı burayı kaplamış durumda. Burayı acaba temizleyebilir miyiz? Yüzeyde oluşmuş olan bu salya denilen ölmüş planktonların ya da yüzeyde birikmiş planktonların temizlenmesi de söz konusu olabilir mi? Onun denemesini yapıyoruz. Biz de burada çıkan atıkların nasıl bertaraf edileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Çünkü bu atık her yere atılamaz, onun da bir standardı var. Şu an itibari ile deniz yüzeyini temizleyebilir miyiz? Onları alabilir miyiz? diye çalışıyoruz, ama çok küçük çaplı borularla değil de bunu büyük temizlik gemileri ile komple yapmak günlerce çalışmak lazım. Bu şekilde başarılı olması mümkün değil” dedi.

“TÜM BELEDİYELERE DENİZ TEMİZLİĞİ YAPAN ARAÇLARIN TEMİNİ ŞART”

Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm belediyelere müsilaj temizliği yapabilecek araçların teminin sağlanması gerektiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Mutlaka kıyılara deniz temizliğini sağlayan gemilerin, araçların temini şart. Bunlar belediyelerimize verilmesi lazım. Bununla ilgili Bakanlığa yurtdışı kaynakları da önerdim. Çevre konusunda hibe şeklinde Avrupa Birliği fonlarından yararlana bilinir ya da devlet destek olabilir. Bunlar bize verilirse, müsilajı etkin bir biçimde temizlemek için çaba gösteririz. Bu sadece müsilajı değil katı atıkları da toplar” dedi.

 

VALİ AKTAŞ; “ÇALIŞMALARA BAŞLAMIŞ BULUNUYORUZ”

Müsilaj temizleme çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi veren Çanakkale Valisi İlhami Aktaş; “Belediye Başkanlığımızın koordinasyonunda müsilaj temizliği için toplanmış bulunuyoruz. Son günlerde özellikle Marmara Denizimizde olmak üzere bu dorunla karşı karşıyayız. Müsilaj sorunu sadece ülkemize mahsus bir şey değil. Yapılan araştırma ve gözlemlerde dünyada birçok yerde  Akdeniz’de, Adriyatik’te, Tuna nehri boyunda görüldüğü saptanmış olup ilimizde ve Marmara Bölgesinde yoğun olarak yaşanmakta. Bunun bertaraf edilmesiyle ilgili sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın öncülüğünde çalışmalara başlandı. Bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayda eylem planı açıklandı. 22 maddelik eylem planımız var. İlimizde belediyelerimiz, Tarım Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz, Kıyı Emniyetimiz, Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığımız ve katkıda bulunan STK’lar, üniversitemiz hem de büyük özel firmalarımız var. Onların katkılarıyla denizimizi normale döndürmek için çalışmalara bugün itibariyle başlamış bulunuyoruz. İnşallah bu kurumların katkılarıyla da kısa sürede çözüm bulunur, denizlerimizi tekrar balıkçılarımızın, yüzmede bulunanların faaliyetine sunma imkanımız olur” dedi.

“MÜSİLAJIN YOĞUN OLDUĞU BÖLGELERDE DENİZE GİRİLMESİNİ ÇOK TAVSİYE ETMİYORUZ”

Deniz sistemlerinin dinamik sistemleri olduğunu belirten ÇOMÜ Deniz Bilimleri Teknolojisi Fakültesi Prof. Dr. Yeşim Büyükateş konuşmasının devamında şunları söyledi; “Dolayısıyla siz bu sistemleri insan kaynaklı etkileşimi minimuma indirdiğiniz zaman, zaman içerisinde kendilerini toparlarlar. Dolayısıyla ümidi kesmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Sadece yapmamız gereken şey işbirliği içerisinde, belediyeler, ilgili bakanlıklar, STK’lar biz bilim insanları beraberce çalışarak sorunun kaynaklarını, ortaya çıkış nedenlerini ve mücadele yöntemlerini beraberce irdeleyip çözüme ulaştırmak. Bu süreçte vatandaşların denize girip girmemesi ile ilgili de konuşan Büyükateş, “Genellikle yoğun olarak yaşandığı bölgelerde girmeyi tavsiye etmiyoruz. Onun nedeni de şu; bunu ortaya çıkara organizmaların kendilerinden kaynaklanan sıkıntılardan çok, bir organik çorba olarak düşünürsek bunu burada bulunan, yapışan ya da bununla beraber, burayı da habitat olarak düşünmekte fayda var. Çeşitli organizmalar olabilir, patojen organizmalar olabilir, sağlığa zararlı organizmalar olabilir. Onun dışında çeşitli diğer organizmaların kistleri, yumurtaları olabilir. Bunlardan kaçınmak adına, yoğun olduğu bölgelerde denize girilmesini çok tavsiye etmiyoruz.”

Haberi Kaynak Sitede Oku