Çanakkale’de iş tutabilmek için; “İlla Erzurumlu mu olmak gerekiyor?”

2 ay önce eklendi 16 defa görüntülendi

Çanakkale siyaset ve bürokrasisinde öne çıkan Erzurum rüzgarı, muhalefet kanadında tepki topluyor. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi İsmail Gürses, özellikle son bir yıl içinde şehrin tüm kamu ve kuruluşlarında Erzurum kökenli olanların görev aldığına dikkat çekerek “Kendi memleketimizde iş tutabilmek için illa Erzurumlu olmak mı gerekiyor?” diye sordu. Gürses, öte yandan kulislerde, İl Özel İdaresi tarafından tüm mimarlık işlerinin AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ın eşi Elif İşbilir Makas’a “paslandığı” şeklinde iddiaların dolaştığını söyledi.

CHP İl Genel Meclis Üyesi İsmail Gürses, kent bürokrasisiyle ilgili oldukça dikkat çeken iddialarda bulundu. Aşağı yukarı bir yıl önce Çanakkale’de göreve başlayan Vali İlhami Aktaş’ın da “Erzurumlular” kadrosuna eklenmesiyle kentteki “Erzurum rüzgarının” iyice arttığını ifade eden Gürses, “Çanakkale’de kilit noktalardaki her taşın altından Erzurumlular çıkıyor. Bizler kenti memleketimizde iş yapamayacak mıyız?” diye sordu.

“YA LAPSEKİLİ OLACAKSIN YA ERZURUMLU!”
İsmail Gürses, iddialarını şöyle sürdürdü: “Çanakkale’de özellikle bir “Erzurum empozesi” var. Düşününce bakıyorsunuz Vali İlhami Aktaş Erzurumlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas Erzurumlu, AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın danışmanı dahi Erzurumlu. Sadece bununla da sınırlı değil, kent bürokrasisinin her alanında Erzurum öne çıkıyor. Özellikle son dönemde, şu son 1 yıl içinde kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan herkesin ya Erzurumlu ya da en olmadı Lapsekili olduğu konuşuluyor. Ben de burada sadece soruyorum, işe alımlarda yapıldığı iddia edilen Erzurum ayrımcılığı doğru mu? Yani kendi şehrimizde bir kurumda çalışabilmek için illa Erzurumlu mu olmamız gerekiyor? Liyakatin hiç mi önemi yok? Yetkili kişilerin bu duruma bir açıklık getirmesi gerekiyor.”

“NAİM MAKAS, KARISINI İL ÖZEL İDARESİ’NDE İŞE ALDIRACAKTI”
Gürses, iddialarına AK Parti İl Başkanı Naim Makas üzerinden şöyle devam etti: “Erzurumlu olanların ayrıcalıkları da bitmiyor. Mesela AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ın, eşi Elif İşbilir Makas’ı, İl Özel İdaresi’nde mimar olarak işe aldıracağı şeklinde bir duyum geldi kulağımıza. Sonra tepkiler olunca ertelemiş bu durumu yılbaşından sonrası için. Kadro şu an bekletiliyor Elif Makas için. Zaten halihazırda da İl Özel İdare’nin tüm mimarlık işlerini de Elif Makas yaptığı iddia ediliyor. Sayın Makas, bu iddialara bir an önce açıklık getirmeli.”

Haberi Kaynak Sitede Oku