Çanakkale’de atölyelerin sayısı artıyor

1 yıl önce eklendi 73 defa görüntülendi

Esenler Mahallesi’nde dün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla açılışı yapılan Tasarım ve Beceri Atölyesi binası, Çanakkaleli çocukları geleceğe hazırlayacak önemli bir merkez olma niteliği taşıyor.  Konuşmaların ardından binayı gezen Bakan Selçuk, “Çanakkale’de atölyelerin sayısının arttığını görmek beni mutlu ediyor. Sadece kağıt üzerinden bir öğretim çalışması yerine hayat pratiği üzerinden bir eğitim anlayışına doğru da evrilmiş olacağız” dedi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Ferhat Yılmaz, Tasarım ve Beceri Atölyesi hakkında da bilgiler verdi. Müdür Yılmaz, Bakanlığımız tarafından eğitimin baş öznesi olan öğrencilerimiz için tasarım atölyeleri kuruldu. İlimizde de Şehit Kıvanç Kaşıkçı Mesleki ve Teknik Eğitim Yerleşkesi içerisinde; Çanakkale Valiliği, Çanakkale İl Özel İdaresi ve Müdürlüğümüz işbirliği içerisinde yerel imkanlarla kompleks bir tasarım beceri atölyeleri binası oluşturuldu. Bu atölyeler ile teori ve pratiği bir araya getirmek, duygu-düşünce-eylem olarak öğrencilerimizin bütünsel gelişimine katkı sağlamak temel hedefimizdir. İlimiz öğrencilerine gerek burada gerekse kendi okullarında buna benzer atölyeleri kullanabilme imkanları sağlayacağız. Açılışını gerçekleştireceğimiz tasarım beceri atölyeleri içerisinde 12 farklı tasarım beceri atölyesi bulunmaktadır. Bu bina içerisinde müzik, drama, halk oyunları, gastronomi, ses kayıt, resim, seramik, geleneksel el sanatları, sinema, robotik kodlama, teknoloji tasarım, sanal gerçeklik, akıl  oyunları ve hayal odası atölyeleri bulunmaktadır. Ayrıca çocukların serbest zaman geçirecekleri geniş bir alan ve kafeterya bulunmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

“ATÖLYELERİ ÖNEMSİYORUM”

Çanakkale’deki ilk konuşmasında eğitim sistemine dair pek çok konuya değinerek devam eden Bakan Ziya Selçuk, “Buradaki açılışını yapacağımız atölyeyi çok önemsiyorum. Atölyeleri önemsiyorum. Çünkü atölyeler bir çocuğun yaşam becerisi üzerinden hayatı okuması, hayatın provasını yapması için özel yerler ve meslek bilincinin gelişebilmesi, hangi becerilere sahip olduğunu kavraması, neleri yapabildiğini – neleri yapamadığına bakabilmesi açısından çocuklar için müthiş bir laboratuar. Atölyeler eğer 10 binlerce, 100 binlerce olursa… Çanakkale’de de sayısının arttığını görmek beni çok mutlu ediyor. Çok yukarı sayılara çıkaracağız her beraber. Bu atölyelerin sayısı arttığında, emin olun çocukların yüzü daha çok  gülecek. Daha çok gülümseyecekler. Hayat başarıları yükselecek, hayattaki pratikleri yükselecek. Öğretmen arkadaşlar, buralardan sertifikalar alacaklar, buralarda dersler verecekler. Ve böylece sadece kağıt üzerinden bir öğretim çalışması yerine hayat pratiği üzerinden bir eğitim anlayışına doğru da evrilmiş olacağız.”

“GELECEĞİ OKUYABİLDİNİZ Mİ?” DİYE SORACAKLAR BİZE

“Bizim eğitim ile ilgili yapmaya çalıştığımız her şey aslında bir vizyon çalışmasıdır. Çünkü bugün ilkokula başlayan, bugün ortaokula başlayan çocuklar; 2030’ların, 2040’ların sonuna doğru iş hayatına atılacaklar. Bize, ‘Siz bizi nasıl bir geleceğe hazırladınız? Geleceği okuyabildiniz mi? Bizim ihtiyacımız olan becerileri bize verebildiniz mi?’ diye soracaklar o gün. Bizim o günlere bugünden hazırlanmamız gerekiyor. Bugün, ihtiyaç duyacakları tüm becerileri kazandırmak için sadece bilmelerini değil yapabilmelerini sağlamalıyız. Çocukların bir şeyi bilmesi elbette gereklidir ama asıl olan yapabilmektir. yapabilirlerse, karşılarına hangi problem çıkarsa çıksın uyum sağlama becerileri çok yüksek olacaktır.” ifadelerine yer verdi. Özlem Kavuklu

Çanakkale’de atölyelerin sayısı artıyor yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku