Buna can mı dayanır!

1 yıl önce eklendi 54 defa görüntülendi

Dolar rekor üstüne rekor kırarak, 9.30 TL’ye kadar ulaştı. Vatandaş doların kırdığı rekorlara yetişemezken, gıda enflasyonu ve girdi maliyetlerindeki artış hem üreticinin hem de tüketicinin canını yakmaya başladı. Çiftçi, esnaf, şoförler ve nihayetinde tüketici artan maliyetler karşısında her geçen gün alım gücünün düşmesine tepki gösterdi. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Üretici kolları açtı, yardım edilmesini bekliyor” derken, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan “Bu durumdan etkilenmemek mümkün değil. Müthiş bir şekilde artış var” ifadelerini kullandı. Kötü haberi ise Çanakkale Şoförler Odası Başkanı verdi. Önümüzdeki ay taksimetre fiyatına zam gelecek.

Biz haberimizi yazdığımız dakikalarda, dolar rekor üstüne rekor kırarak 9.30 TL’ye ulaştı. Son günlerde peş peşe yaşanan seri artışlar, girdi maliyetlerini doğrudan etkiledi. Girdi maliyetleri etkilenince ise tüketicinin cebindeki yangın büyüdü. Esnaf, çiftçi, üretici, tüketici toplumun her kesimi alım gücünün düşmesine ve TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesine tepki gösterdi.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, Çanakkale Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir yaşanan hadise ile ilgili değerlendirmelerini gazetemiz ile paylaştılar.

“Bu durumdan etkilenmemek mümkün değil”

Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Son dönemde dövizdeki artışlar bütün gıda ürünlerini, sanayi ürünlerini, yurt dışından ithal gelen ürünleri doğrudan etkiledi. Bu durumdan etkilenmemek mümkün değil. Kafalarda soru işaretleri var ve alınacak önlemler bekleniyor. Piyasalarda büyük bir sıkıntı var. Ürünün tedarik edilmesinde dahi problem yaşanıyor. Bugünün fiyatının yarın ne olacağı tahmin edilemiyor.

“1 hafta önce 5 kilo şeker 38 TL’den satılırken, bugün 48 TL olmuştur”

1 hafta önce piyasada 5 kilo şekerin 38 TL’den satılırken, bugün 48 TL olmuştur. Bütün ürünlerde müthiş bir şekilde artış var. Alınacak tedbirler ile piyasaya müjde verilmesi lazımdır. Akaryakıt ile ilgili piyasada minibüs taşımacılığı yapan, taksicilik yapanlar bir daha mı artış gelecek diye tepki gösteriyorlar. Tüm sektörlerden, her yerden sıkıntılar bize aktarılıyor.

“Tüm sektörler beklemede”

Bugün fiyat veriyorsunuz, anlaşma yapılırsa iş yapılıyor. Bugün fiyat alıyorsunuz, bir hafta durdunuz ve aynı fiyatla işinizi göremiyorsunuz. Gerçekten, herkes, tüm sektörler beklemede” değerlendirmesinde bulundu.

“Üretici kollarını açtı, yardım edilmesini bekliyor”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Üretici şu anda kollarını açtı, yardım edilmesini bekliyor. Üretici hareket edemiyor. Üreticinin öngörüsü kalmadı. Dolar kuru 9.30 TL olmuşken, gübrenin ya da hammaddenin fiyatı yükselince, üretici önünü göremez hale geldi. Üretici, eğer ki yem ve girdi fiyatlarında destek uygulanmaması noktasında, belirsizliğin içerisinde kalacak.

“Girdi fiyatlarına müdahale edilmezse, gıda enflasyonu önümüzdeki yıl çarpı 2 olacaktır”

Önümüzdeki günlerde destekleme olursa, üretici rahat bir nefes alacak. Eğer ki girdi fiyatlarına müdahale edilmezse, gıda enflasyonu önümüzdeki yıl çarpı 2 olacaktır” açıklamasında bulundu.

“Taksimetre zammı gelecek”

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, “Önümüzdeki günlerde ticari taksilere, taksimetre zammı gelecek. Bu akşam yine akaryakıt zammı gelecek. Akaryakıta zam geldiği zaman her şey zam geliyor. Bu konuyu sadece akaryakıta indirgememek lazımdır. Gerçekten esnafın işi sıkıntılıdır. Ticari taksiler için taksimetrede zam uygulanacak. 2 yıldır zam yapmıyorduk. Zam önümüzdeki ay uygulanacak” dedi.

Tunahan Ünsal

Buna can mı dayanır! yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku