Bu sene ‘eğitim’ sınıfta kaldı

3 ay önce eklendi 17 defa görüntülendi

Bir buçuk senenin ardından yüz yüze eğitime dönen  öğrenciler Çanakkale’deki 71 bin öğrenci bugün karnelerini aldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘başarılı’ olarak gördüğü sene hakkında, eğitimci sendika temsilcileri tamamen olumsuz konuştu. Özellikle Çanakkale’deki okulların personel eksikliğinden, öğrencilerin uyum sürecine izin verilmemesine kadar birçok problemi aktaran temsilciler, 2021-2022 eğitim öğretim 1.döneminin sınıfta kaldığını söylediler.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılının ilk döneminin sona ermesi nedeniyle Çanakkale’de Vali Fahrettin Akkutlu İlkokulu’nda Vali İlhami Aktaş’ın katılımıyla karne dağıtım töreni düzenlendi. 2021-2022 eğitim öğretim yılında 7 bin 256 okul öncesi öğrenci gelişim raporu; 22 bin 868 ilkokul, 21 bin 330 ortaokul, 20 bin 454 ortaöğretim öğrenci karnesini aldı.

Tatile giren bütün öğrencileri, öğretmenleri ve velileri tebrik eden Vali Aktaş, “Yarıyıl tatilini eksikliklerinizi tamamlayacağınız, faydalı bilgiler öğreneceğiniz bir zaman dilimi olarak değerlendirin” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz da tören sonrasında, öğretmenlere ve velilere teşekkür ederek, “Bu dönemi rahat geçirdik” dedi.

Eğitim sendikaları ise, bu dönemin rahat geçtiği fikrine katılmayarak, Çanakkale’de birçok sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Ayrıca pandemi döneminde uzaktan eğitim almak zorunda kalan çocukların, eşitlik içerisinde ders alamamaktan, gerek evde ders almalarından gerekse otoritenin sağlanamaması sebebiyle okula adapte olmakta çok zorlandıklarını ve neredeyse pandemi döneminin derslerinin bu dönem tekrar edildiğini belirttiler.

1.600 kişilik okula iki temizlik görevlisi

Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, “Okulların fiziki altyapısı bu sene de yeterli olmadı. Çanakkale’de birçok okul deprem riski nedeniyle yıkıldı, yeniden yapılması için süre çok uzuyor. Bu da öğrencilerin, taşımalı eğitime kalmalarına sebep oluyor. Donanım eksikliği, kalabalık sınıflar problemlere yol açıyor. Pandemi koşullarında okullarda yeterince tedbir alınmadı. Geçen yıl 160 çalışan varken, bu sene 60 çalışan ile okullarda koşullar yerine getirilmeye çalışıldı. Okullardan en çok gelen şikayet bu oldu. Bir kişiyle- iki kişiyle 1500 kişilik okulların temizlenmesi sağlanmaya çalışıldı. Bu durum bizi ve eğitimi sekteye uğrattı” ifadelerini kullandı.

Haksızlıklar yaşandı

Uzaktan eğitimin ardından okula dönen çocukların yaşadıkları sıkıntıları aktaran Hacımusalar, “Bir buçuk yıl kadar çocuklar uzaktan, zor şartlar altında eğitim öğretimini tamamlamaya çalıştı. Bu çocukların çoğunun evinde bilgisayar yoktu. Biz ilk günden itibaren tablet, telefon altyapısını oluşturun diye çağrıda bulunduk. Bir evde 3-4 çocuk okula gidiyor ama bir telefon olan evler vardı. Bunun yanı sıra tam donanımlı öğrenciler lise ve üniversite sınavlarına girdiler ve yerleştirdiler. Burada haksızlık oldu” dedi.

Çocuklar sosyalleşmeye sağlıklı bir şekilde geçemedi”

Hacımusalar, öğrencilerin okula döndüğünde ciddi öğrenim kaybı yaşadığı ortaya çıktığını söyleyerek, “Özellikle 1. ve 2. sınıftaki çocukların büyük kısmı ailelerinin destekleriyle, okuma yazmaya geçilirken çoğu harfleri bile tanımadan okula geldiler. Hem ruhsal hem bedensel hem zihinsel bir ayrışma söz konusu oldu. Bu öğrenme kayıpların giderilmesine yönelik bakanlık ne adaptasyon ne uyum süreci gibi önlemler aldı. Bu kayıplar hala devam etmekte. Çocuklar sosyalleşmeye sağlıklı bir şekilde geçemediler” diye anlattı.

“Sıkıntılardan biri ise disiplin sorunu oldu”

“Öğretmenlerin en çok yaşadığı sıkıntılardan biri ise disiplin sorunu oldu” diyen Başkan Hacımusalar, “Evde rahat bir şekilde ders dinlediler, şimdi kurallı ortama geldiler. Okuldaki kurallara uyma konusunda ciddi bir şekilde zorlandılar ve öğretmenlerle çatışmaya girdiler. Öğrencilerin bu geçişi için okullarda ön hazırlık ve tedbirler yetersiz kaldı” şeklinde konuştu.

“Okul idareleri çok büyük sıkıntılar çekti”

Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş da, pandemi döneminde okullarda hijyen konusunda büyük eksiklik yaşandığını vurguladı. Demirbaş, “2020-2021 senesinde okullarda 4-5 hizmetli varken, bu sene okullarda en fazla 2 hizmetli vardı. Hijyen konusunda Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü sınıfta kaldı. Okullar temizlenmedi, müdürler, öğretmenler kendileri temizlediler bu süreçte. Gittiğim okulların çoğunda sınıflar karantinadaydı. Seferber olması gerekirken Milli Eğitim Bakanlığı bu sene ne personel verdi, ne de hijyen malzemesi verdi. Okul idareleri çok büyük sıkıntılar çekti” açıklamasında bulundu.

“Okula gitme isteklerinde sıkıntıları var”

Öğrenciler açısından da değerlendirmelerini paylaşan Demirbaş, “Benim de öğrencilerim, çocuklarım var. Pandemiyle birlikte çocuklar okuldan uzaklaştılar. Öğrencilerin internete erişimle ilgili sıkıntıları vardı. Bu da öğrenme kayıplarına neden oldu. Yüz yüze eğitimde öğretmen, geçtiğimiz senenin konularını tekrar anlatmak durumunda kaldı. Bence geçen senenin boşluğundan dolayı, öğrencilerin bu sene okula gitme isteklerinde sıkıntıları var. Bu durum, lise, üniversite sınavlarında fark ettireceğini düşünüyorum. Umut ediyorum bakanlık buna göre bir sınav programı yapar. Bu senenin verimli olduğunu düşünmüyorum çünkü geçen senenin konularını tekrar ettiler derslerde. Bakanlık, herkesin sınıfını bir sene daha okutturabilirdi” ifadelerini kullandı.

Gizem Tuğçe Bayhan

 

Bu sene ‘eğitim’ sınıfta kaldı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku