Bu beşli çabuk acıktırıyor

4 ay önce eklendi 10 defa görüntülendi

Bazı özel metabolik sorunlar dışında iştah kontrol altına alınabilen bir durumdur.
Açlık, yeme isteğinin açığa çıkmasını sağlayan dolaşım sistemi, pankreas, beyin, mide ve bağırsakların etkileşimi sonucu hormonsal olarak açığa çıkan fizyolojik bir yeme isteğidir.
Fizyolojik açlık ve duygusal açlık birbirinden farlı belirtiler verir.
Mide hacminin doldurulması için yarı katı besinler ve liften zengin besinleri tercih etmek doğru bir yöntem olsa da, beyne giden doyum sinyallerini hissetmek önemlidir.
BEYAZ UN VE BEYAZ ŞEKER: İçeceklere eklenen şeker ve tüketilen beyaz ekmek,beyaz un ile hazırlanan pastane ürünleri yüzde 40 daha hızlı acıkmaya neden oluyor.. Yine yapılan araştırmalar, saflaştırılmamış undan yapılan ekmek ve makarna yiyen kişilerin daha çabuk doyduğu, daha fazla antioksidan alarak vücudun yağ depolama yeteneğini yavaşlattığını ve bağırsak problemlerinin düzeldiğini de belirtmektedir. Bu nedenle kepekli değil saflaştırılmamış tahılları yani tam buğday, yulaf, yarma, bulgur ve tam buğday unundan makarna, ekmeği beslenmeniz size önerilen miktarlarda bulundurmalısınız.
TUZLU ATIŞTIRMALIKLAR: Vücut, şekerin yarattığı kan şekerinin aşırı yükselmesini sonlandırmak için tuzlu yiyeceğe yönlenir. Televizyon izlerken ya da bilgisayar başında patates cipsi, patlamış bol tuzlu ve yağlı mısır, tuzlu krakerler ve tuzlanmış kuruyemişleri yemeye başladığınızda sürekli yeme isteği artar. Bunun nedeni; bu yiyeceklerin, midenizi dolduracak kadar yeseniz de beyinde doyum sinyallerini engelleyen tuz, basit karbonhidrat ve koruyucu katkı maddelerini içermesidir.
KOLALI VEŞEKERLİ İÇECEKLER VE HAZIR MEYVE SULARI: Pankreası yorup beynin tokluk sinyallerini almasını engelleyen mekanizmanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Midenizi dolduracak kadar hazır meyve suyu için; 10-15 dakika sonra yeniden acıktığınızı hissedersiniz.
ALKOLLÜ İÇECEKLER: Açlığı tetikleyen en sağlıksız içecek alkoldür. Alkol tükettikçe açlığı tetikleyen hormon olan leptin salgılanır. Alkol vücutta su kaybını da artırarak elektrolitlerin azalmasını neden olur. Buna bağlı olarak sinir iletiminin bozarak beyne doyum hissinin de gitmesini engellemektedir.
KAHVALTILIK GEVREKLER: Kepeğinden ayrılmış tüm tahıllar ile içine şeker eklenerek hazırlanmış hazır tahıl gevreklerinin hepsi acıktıran yiyeceklerdir. Yulaf ve tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, midede hacim yaratarak doygunluğu artırır. Ayrıca rafine edilmiş olanlar, bağırsaklardan hızla emilip kan şekerini de aşırı yükselterek yine pankreası yorup tokluk sinyallerinin beyne ulaşma mekanizmasını engeller.

Haberi Kaynak Sitede Oku