Bizim için Mart

1 yıl önce eklendi 34 defa görüntülendi

Her yıl Mart ayı geldiğinde biz Çanakkalelileri bir heyecan kaplar. Aslında tüm yıl boyu yaşadığımız bu manevi şehrin rüzgarını yüreklerimizde hissetsek de Mart Aylarında Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün de yıl dönümü olması nedeniyle bu heyecan katlanarak çoğalır. Şimdiler de pandemi nedeniyle kutlamalar nispeten durgun geçse de önceleri bam başka törenlere şahit olurduk.
Yurdun dört bir yanından akın akın insan selinin yaşandığı o günlerde, Çanakkale’miz bayraklarla süslenir Aynalı Çarşı, Çimenlik Kalesi, Kordon ve Tarihi Yarım Ada’da adım atacak yer bulunmazdı. Bu coşku tüm kente sirayet eder günler öncesinde hem yerel yönetimler hem de esnaflarımız hummalı bir çalışmanın içerisine girerdi.
Pandeminin olumsuz etkilerinin hala tüm Dünya’da görülmeye devam ettiği bu günlerde yine o eski 18 Martları özlemle anacak gibiyiz. Biraz daha sabırlı olup bu coşkuyu yüreklerimizde yaşamaya devam edelim. Önümüzde ki yıllarda her zamankinden daha coşkulu 18 Martlarda kavuşmak ümidindeyim.
Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesi ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum.

16 Mart

Kıymetli okur Mart aylarının biz ‘’Öğretmen Okullular’’ için ayrı bir önemi daha vardır. 16 Mart öğretmen okullarının kuruluş yıl dönümü bizlerin yine heyecanla beklediği bir gündür. Öğretmen okullu olmak birbirine sımsıkı bağlarla bağlanmış bir ailenin ferdi gibi olmaktır. Bu nedenle her yıl 16 Mart’taeski mezunlar mezun oldukları okulları ziyaret eder, kutlamalar, etkinlikler, törenler düzenlenirdi. Bu günlerde öğretmenlik mesleğinin kıymeti bir kez daha hissedilir, öğretmenliğin tarihçesi anılarla hatırlanır ve mevcut öğrenciler ile eski mezunlar kaynaşırdı. Tüm gün hoparlörlerden
‘’Alnımızda bilgilerden bir çelenk,
Nura doğru can atan Türk genciyiz.
Yeryüzünde yoktur, olmaz Türk’e denk;
Korku bilmez soyumuz.’’ Diye başlayan Öğretmen Marşı yankılanırdı.
Şu anda Anadolu Öğretmen Liselerinin de kapatılmış olması hasebiyle bu coşkunun bir daha yaşanabilmesi zor gözükse de mesleğe gönül vermiş tüm arkadaşlarım adına Öğretmen Okullarının kuruluş yıl dönümünü coşku ve heyecan ile kutlarım.
Aynen Devam
Yerinde Kararlar ile yeni normalleşme dönemine başlayalı 2 hafta oldu. Bu süreçte hafta sonlarında ki kısıtlamalar bir nebze olsa da esnedi, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçildi. Geride bıraktığımız iki hafta içerisinde yaşanan vaka artışları ise ‘’Acaba kısıtlamalar geri gelir mi?’’ sorusunu akıllara getirdi. Öğrencisinden, öğretmenine, esnafından, servisçisine herkesi ilgilendiren bu durum hafta başında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından cevap buldu. Bazı bölgelerde kısmi artışlar gözlense de bir süre daha aynı şekilde uygulamaların devam edeceği yönünde açıklama yapıldı. Her hafta biraz daha vaka yoğunluğunun arttığı ilimiz için tüm vatandaşlarımızı daha dikkatli olmaya, salgın kurallarına daha özenle uymaya davet ediyorum.
Bu Haftayı da Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri şiirinin ilk mısraları ile noktalayalım değerli okur;
‘’Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı ki dünyâda eşi?
En kesîf orduların yükleniyor dördü beşi,
-Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya-
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.’’
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu bir hafta dilerim.
Kalın Sağlıcakla…

Haberi Kaynak Sitede Oku