“Belediyemiz müteahhitlik yapamaz mı?”

1 ay önce eklendi 8 defa görüntülendi

Çanakkale Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısında, kar karşılığı ihale kararı gündem maddeleri arasında, meclisin huzuruna geldi. 3 alanda yapılması planlanan kat karşılığı ihale projeleri ile ilgili İYİ Parti Meclis Grup Başkanvekili Burak Kunt, “Bu işi biz yapamaz mıyız? Belediyemiz kat karşılığı vermek yerine bu müteahhitliği yapamaz mı? Geçmiş dönemde olsa sektörü canlandırmak için bir müteahhitte verelim denilebilirdi. Şu an durumlarımızda çok iyi değil 15 milyonluk kredi için koşturuyoruz” dedi. AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Esra Yüksel ise “Cennet otoparkı gibi fiyaskoya dönmemesi için bu konular düşünülerek, ön satışı bine bitince yapma şartıyla yapılmasını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısında, eski Carrefour alanı ve Dardanos mevkiinde kat karşılığı ihale görüşmeleri gerçekleşti. AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Burak Kunt, dikkat çeken açıklamalarda bulundular.

“Ön satışı bina bitince yapma şartıyla yapılmasını öneriyoruz”

Eski Carrefour alanı ile ilgili konuşan Esra Yüksel, “Carrefour artık bu durumu ile sürdürülebilir değildi mezbeleye döndü. Yıkım olacak yıkımlar da artık pahalı. Bizim talebimiz sözleşmenin herhangi bir aksi duruma karşı, Cennet otoparkı gibi fiyaskoya dönmemesi için bu konular düşünülerek, ön satışı bina bitince yapma şartıyla yapılmasını öneriyoruz. O kriter muhakkak koyulmalı. Bir sorun olursa hak sahiplerinin sayısı artarsa yol yürünemiyor” dedi.

“15 milyonluk kredi için koşturuyoruz”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kunt ise, Dardanos bölgesindeki alanla ilgili “Eski Carrefour yeri ile alakalı projeyi tam olarak bilmediğim için orayla ilgili tam bir hesap yapamıyorum. Şu an bir proje yok ve tam bir hesap çıkartamıyorum. Dardanos’la ilgi şöyle bir hesabım var. Dardanos’ta 1.370 metrekarelik bir alanımız var. Otuza altmışlık bir inşaat alanımız var. Toplam 822 metrekarelik bir inşaat alanımız var. Bu inşaat alanının bize maliyeti 7-8 milyon civarında olacaktır diye hesaplıyoruz. 11 Milyonluk bir maliyetimiz var, bu maliyetin içerisinde 6 tane villa çıkıyor. 6 çarpı 4 milyondan villayı desek 24 milyonluk bir ciromuz var. Bu aradaki farktan 13 milyonluk bir kar gözüküyor. Bu 13 milyonu minimum %7 ile vermek isteyeceğiz diye düşünüyorum. O arada 6.5 milyonluk bir marj var. Bu işi biz yapamaz mıyız? Belediyemiz kat karşılığı vermek yerine bu müteahhitliği yapamaz mı? Geçmiş dönemde olsa sektörü canlandırmak için bir müteahhitte verelim denilebilirdi. Şu an durumlarımızda çok iyi değil 15 milyonluk kredi için koşturuyoruz. Acaba kaynak yaratmak için nasıl olur?” açıklamasında bulundu.

“Belediye inşaat yapabilir”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise değerlendirmeler karşısında, “Bakılır sonuçta Belediye inşaat yapabilir. Kentsel hizmetler olarak olabilir. Bu iş o aşamaya geldiğinde değerlendiririz. Projeleri yapıp yapım ihalesi ile olabilir.

Carrefour’un oradaki alanda proje ile ihaleye çıkacağız. Proje encümen huzurunda olacak. Biz nihai kararı vermeden önce mecliste meclis olmazsa olağanüstü meclis yaparak özel toplantı yapıp onu değerlendiririz. Bunu hep beraber karar veririz. Bu önemli bir alan orayı yıkacağız ve otopark olarak hemen kullanmaya başlayacağız” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker

 

“Belediyemiz müteahhitlik yapamaz mı?” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku