Başkan Gökhan: “Üretimi teşvik ediyoruz”

1 yıl önce eklendi 69 defa görüntülendi

Çanakkale Belediyesi tarafından gıda, sağlık ve kozmetik alanlarında yoğun olarak kullanılan aromatik ve tıbbi bitkilerin korunmasının yanı sıra bu bitkilerin yaygınlaştırılması ve ürün elde edilmesi amacıyla yürüttüğü çalışmaları doğrultusunda kente kazandırılan Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı açıldı. 45 farklı aromatik ve tıbbi bitkiyi barındıran parkın büyüklüğü ise yaklaşık olarak 14 dönüm. Öte yandan 13 bin 500 fide ise üretici ile doğrudan buluşacak.

Esenler Mahallesi Sadi Fenercigil Caddesi üzerinde toplam 13 bin 982 metrekarelik alanda 45 farklı aromatik ve tıbbi bitkiye ev sahipliği yapan Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı, açılış töreni ile kapılarını kentlilere ve kente gelen misafirlere açtı. Açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Eşi Hale Gökhan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ile Bayramiçli üreticiler katılım gösterdi.

Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, törende yaptığı açılış konuşmasında; “Tıbbi ve aromatik bitkilerden oluşan 13 bin 982 metrekare büyüklüğündeki bu park, yalnızca kentimize mis kokulu yürüyüş yollarıyla halkımızın keyifle hoşça vakit geçirebileceği bir alan için hazırlanmadı. Baktığınızda bu parkın farklı bir işlevi olacak. Buradan üretilen fideler belediyemizin kırsal kalkınma projeleri kapsamında kırsaldaki çiftçilerimizle üreticilerimizle paylaşılacak. Bunun ilk adımı olarak da Bayramiç’te 14 farklı köyde yaşayan 28 üretici ile buluşturuyoruz. Bu üreticilerin 26’sı kadın. 13 bin 500 fideyi kendileriyle paylaşacağız. Burada üretilen fideler özellikle kıraç topraklarda uzun yıllardır ekilemeyen topraklarda yetiştirilecek. Bu alanlar tekrardan tarıma kazandırılacak ve tarımsal üretim yapılacak. Burada üretilen fidelerle ilgili yaptığımız çalışmalarla bir pazar alanı oluşturduk. Doğrudan alım garantili sözleşmeli tarım ile buradan üretilen ürünler doğrudan alıcıya ulaşacak. Hem kente hem kırsala katma değer sağlayacak bir projenin de bu uygulama ile parçası oluyoruz” dedi.

Açılışta konuşan Bayramiçli üretici Ayfer Göl ise; ”Buraya 4 kişi geldik ama yaklaşık 30-40 kişi kadar kişiyi temsil etmek için buradayız. Bayramiç merkez ve köylerinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği noktasında bu sene iyi bir başlangıç yaptık. Çanakkale Belediyesinin fide desteği gerçekten bizim için çok anlamlı oldu. Çünkü türleri hem çoğaltmak hem de miktarı fazlalaştırmak istiyoruz. Dolayısıyla da buradan elde edeceğimiz ürünlerle hem kendi temiz ürünlerimizi hem de temiz tarıma katkıda bulunmak ayrıca yeni bir iş alanı açmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde son olarak söz alan Başkan Gökhan ise, “Yerel seçimin hemen ertesinde yerel kalkınma birimini oluşturduk ve buradan da kırsal kalkınmaya önem vereceğimizi ifade etmiştik. Aynı zamanda biz de bu üretime katkı vermek üzere belediyenin alanlarını da kullanmak ve buradan ürünler geliştirmek, önderlik etmek için çaba gösteriyoruz. Ürettiğimiz ürünleri Halkın Bakkalında halka satışa sunuyoruz, aynı zamanda da tohum olarak veriyoruz. Nitekim Karakılçık buğdayından tutun biber, patlıcan ve domates fideleri dağıtıyoruz.

Kırsaldaki geçimin önemini hepimiz biliyoruz. Kırsaldan kente göçü engellemenin bir yolu da oradaki üretimi değerli kılmak, arttırmak, değerin karşılığını alabiliyor olmak. En önemli unsur kadınlar ve gençler. Köylerde ciddi göç var yeterli gelir elde edememekten. O yüzden katma değeri yüksek bu tarz ürünlerin üretimini daha teşvik etmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 

Başkan Gökhan: “Üretimi teşvik ediyoruz” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku