Başkan Göğüsgeren’den öz eleştiri “Bu bizim ayıbımızdır!”

1 yıl önce eklendi 50 defa görüntülendi

2020 yılında Çanakkale’de, tarımsal sulamada ve içme suyunda ciddi şekilde kriz yaşanmaya devam ediyor. Çanakkale’nin su sıkıntısı yaşayan bölgelerinin başında Kazdağları gelirken, çok sayıda köye tankerlerle su ikmali yapılıyor. İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ile konuyu bizzat görüştük ve Göğüsgeren, Çanakkale ili genelinde yaşanan sorunla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. 2020 yılında, bu çağda bu sorun yaşanıyorsa, bu bizim ayıbımızdır diyen Başkan Göğüsgeren, “İl Özel İdaresi’nin, İl Genel Meclisi’nin, Hükümetin ayıbıdır. Bunların çözülmesi gerekir” ifadesinde bulundu.

Çanakkale’nin pek çok bölgesinde sulama ve içme suyu konusunda problemler yaşanıyor. Konuyla ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ile görüştük. Bütçe, sulamada yaşanan sorunlar, sorunun hangi bölgelerde yaşandığı ve su birlikleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Başkan Göğüsgeren, “Yaşanan ayıptır! ifadesini kullandı.

“Çanakkale en az yağış alan il oldu”

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, “Çanakkale’de tarımsal sulama ve içme suyunda, tahminlerin üzerinde sorun yaşanıyor. Bu yıl Çanakkale, Türkiye’de en az yağış alan il olarak meteoroloji kayıtlarına geçti. Hatta rekorda Biga ovasında yaşandı.

“Depo ve altyapı hatları çok eski”

İçme suyundaki sorun öncelikle en büyük problemdir. İçme suyu depo ve altyapı hatlarında eski olmasından dolayı sıkıntılar yaşanıyor. Birçok köyümüzün deposu su ihtiyacını karşılayamıyor.

“Su sorununun beşiği Kazdağları bölgesi oldu”

Özellikle sorunun kaynağı ve susuzluktan en çok etkilenen bölge Kazdağları bölgesi diyebiliriz. Bin pınarlı ida dediğimiz bölgede Ayvacık, Bayramiç, Yenice bölgelerinde, yüksek kesimlerde, bilinenin tam tersine sorun gündemde. Buralarda kaynak sorunları yaşanıyor.

“Yer altı kaynakları 20 metreye kadar çekildi”

Köylerimizde içme suyu iki yöntemle karşılanıyor. Birinci yöntem artezyen kuyuları… İkinci yöntem kaynaktan suyu alıp depo ile köye ulaştırma… Yeraltı kaynakları, derin su dediğimiz kaynaklar, bu sene 1.5 ile 20 metre geriye çekildi. Ova köylerinde büyük bir sıkıntı yok ancak Ayvacık’ta 14 köyü kapsayan bir grup suyu problemi var.

“Sulama birliği hiçbir adım atmamış!”

Ayvacık’ta grup suyunun kapsadığı 14 köyümüz var. Özel İdare bütçesi dışında, dış bütçe ile bakanlık  bütçesi ile bu yatırım yapılmış. Toplam 104 kilometre hat sahası var. Yatırımın tamamı bitmeden, sulama birliği kurulmuş. 14 muhtarın üyesi olduğu sulama birliği ne yazık ki kurulduktan sonra hiçbir adım atılmamış. Orada bir yönetim problemi yaşanıyor. Tankerlerle köylere su karşılanmaya başladıktan sonra siyasilerin sorundan haberi oldu. Orada bir yatırım ihtiyacı varsa bile, bize herhangi bir sıkıntı gelmedi. Yazın geleceği kıştan bellidir denir, birlik yönetimi çözüm için bizlere başvurmadı.

“Bayramiç’te çok sayıda köye tankerle su taşınıyor”

Bu hatta kalıcı çözüm üretilmesi gerekir. Birlik yönetimi ile el ele verilmeli. Çanakkale’de grup suyu sorununu çözmek demek sorunu çözmek demek değildir. Bayramiç’te çok sayıda köye tanker ile belediye tarafından su taşınıyor.

“Bu sorun herkesin ayıbıdır!”

Yenice’de Sofular bölgesinde çay kaynağından bile su alamıyorlar. Sofular ve yanlarındaki 4 köye maalesef günde 1 saat su verilebiliyor. Bu çağda bunlar bizim ayıbımızdır! İl Özel İdaresi’nin, İl Genel Meclisi’nin, hükümetin ayıbıdır. Bunların çözülmesi gerekir. Bunlar da para ile çözülüyor. Biz gelen bütçeyi sulama ve içme sularına aktarmakta tereddüt etmeyiz.

“15-20 Milyon TL ile 576 köyün sorunu çözülmeye çalışılıyor!”

Çanakkale’nin bütçesi 140 Milyon TL. Fakat 140 Milyon TL köylere gitmiyor. Bu hep yanlış anlaşılan bir konu. 41 Milyon TL personel gideri var. Daha önce İller Bankası’ndan kullanılan paraların kesintileri ve birlik paralarının kesintileri var. Hareketli yatırım için kullanılacak olan bütçe yaklaşık 15 Milyon-20 Milyon TL’ye düşüyor. 576 köyün sorunu 15 Milyon TL ile çözülmeye çalışılıyor. Bu yoktan var etme çabasıdır. Bu sistem ve kuruluş yanlıştır. Bu anlayış muhtarların bağımlı hale getirilmesi ve elimizi öpen muhtarlar anlayışını doğurmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

 

 

 Haberi Kaynak Sitede Oku