“Bakanlık riskli alan ilan etmedi”

1 yıl önce eklendi 71 defa görüntülendi

Çanakkale’nin en hassas ve acil çözülmesi gereken konusu olan Sosyal Konutlar bölgesi ile ilgili Kasım ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açıklamalarda bulundu. Başkan Gökhan, “Biz elimizden geleni yaptık. Tüm belgeleri ile başvuruda bulunduk. Bakanlığa burasının riskli alan ilan edilmesi için başvurduk. Bakanlık Riskli Alan ilan edilmesine gerek yoktur dedi. Buyursun varsa bir müteahhit 3 kat verelim yapsınlar” dedi. Başkan Gökhan önümüzdeki günlerde AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile konuşacağını belirtti.

Çanakkale Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı, dün Parion Otel toplantı salonunda yapıldı. Toplantının en dikkat çekici yeri şüphesiz, Başkan Gökhan’ın sosyal konutlar ile ilgili açıklamaları oldu.

“2018 yılında riskli alan ilan edilmesi için başvuruda bulunduk”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan sosyal konutlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Gökhan, “2018 yılında sosyal konutlar alanının riskli alan ilan edilmesi ile ilgili talebimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmiştik.

Bu noktada projelerimizi tamamladık. İnsanlarla görüşmelerimizi yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başvurumuzdan 4 ay sonra bizden proje de değişiklikler ve eksikliklerin tamamlanmasını belirttiler. Sonrasında Üniversitemiz ile bölgede çalışmalar yaptık ve bölgedeki eksiklikleri tamamlayarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim ettik.

Temmuz 2019’da kentsel dönüşüm strateji belgesini de hazırladık ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim ettik.

Bu arada seçimler sırasında sayın Bakan buraya gelmişti. Sayın Bakanın geldiği zaman bir sözü vardı. Sayın Bakan, seçimlerden önce, “Biz burada mahalle kültürünü yok etmeden vatandaşların rahat bir nefes alacakları alan planlayacağız. Biz burayı 1 Nisan itibariyle riskli alan ilan ederiz. Size kirayla ilgili ve taşımayla ilgili destek veririz” denmiş. O günden sonra bir şey değişmedi.

Biz 2020’nin başında ne oldu diye sorduk. Sonrasında acil bir şekilde tekrar riskli alan için başvuruda bulunulmuş.

“Riskli alan ilan edilmesine gerek yoktur dendi”

Bakanlık bize riskli alan ilan edilmesine gerek yoktur. Sen bu yapıları tek tek tespit et. Sen bunları dönüştür anlamında bir geri dönüş yapmıştır.

“Buyursun varsa müteahhit 3 kat verelim yapsınlar”

Buyursun varsa bir müteahhit 3 kat verelim yapsınlar. Kordonda bu insanlar para veriyorlar ama orada verebilirler mi bilmiyorum. Biz uğraştık, didindik gelinen nokta bu. Bakanlık Riskli Alan başvurusunu reddetmiştir.

“TOKİ mi gelir ne gelir ama elimizden geleni yapmak gerekir”

Bugün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gittim ve siz burası için çözüm bulmalısınız dedim. İnşaat sektörü zor durumda. Oradaki insanları daha çok bekletmenin alemi yok. Artık TOKİ mi gelir ne gelir yapılması gerekir. Elimizden gelen her şeyi yaptık ve çözüm için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

“Bülent Turan ile görüşeceğim”

Sayın Bülent Turan ile görüşeceğim. Barbaros Sanayi ve bu alan kentsel dönüşüme tabi tutulmalıdır. Artık devletin bir şey yapması gerekmektedir. Biz insanlar para vermeden burada konut sahibi olsunlar diye elimizden geleni yaptık. Geldiğimiz nokta bu. Belediye hiçbir şey yapmadı demek yalandır.

Nasıl yaparız konusunda çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal

“Bakanlık riskli alan ilan etmedi” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku