“Atatürkçü ilkeleri yaşatan parti Memleket Partisidir”

1 yıl önce eklendi 709 defa görüntülendi

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce bugün çarşı esnafını ziyaret ettikten sonra Cumhuriyet Meydanı’nda bir miting düzenledi ve Çanakkalelilere seslendi. “Atatürkçü ilkeleri yaşatan parti Memleket Partisidir” diyen İnce, herkesi Memleket Partisi’ne davet etti.

İnce konuşmasında şunları söyledi; “17 Mayıs’ta İçişleri Bakanlığına dilekçemizi verdik, 19 Mayıs’ta da ilk gezimizi Samsun’a yaparak partimizi kurduk. Bugün 15’nci il binamızı Çanakkale’de açıyoruz. Herhalde bir ay içerisinde 50’yi geçeriz. 18 Eylül’de kurultayımızı yapacağız.

“Hayvancılığımız bitmiştir”

Kurultaydan sonra seçime katılma hakkı elde edeceğiz. Türkiye’nin sizlere bir özetini yapayım. 18-19 yıldır bir iktidar var. 19 yılın sonunda geldiğimiz nokta şudur; hayvancılığımız bitmiştir. Gübre fiyatları yüzde 220 artmıştır. Ekim alanları yüzde 15 azalmıştır. Çiftçi pahalıya mal etmektedir, tüketici ise pahalıya yemektedir. Çiftçi halinden memnun değil; emekli memur da halinden memnun değil. Tarımın geldiği nokta budur Türkiye’de.

“Eğitimin geldiği nokta daha da berbat”

Müslümanlar Kurban bayramında Angus kesiyor artık. Eğitimin geldiği nokta daha da berbat. Ne uzaktan eğitim var; ne yüz yüze eğitim var. 2 milyon 400 bin genç üniversite sınavına giriyor. 512 bin genç barajı geçemiyor. 20 bölüme hiç kimse tercihte bulunmuyor. 40 matematik sorusundan ortalaması Türkiye’deki gençlerin 5,5 soru çözebiliyor. 40 matematik sorusundan 2 milyon 400 bin gençten ortalama 5,5 soru çözülüyorsa bu çocuklar telefon icat edemez. Otomobil yapamaz, Ay’a gidemez. Recep beyin hayalleri olur o Ay’a gitmek.

“Türkiye bu durumu daha fazla kaldıramaz”

Pazartesi günleri doğalgaz buluyor, Salı günleri muhalefetle kavga ediyor, Çarşamba Ay’a gidiyor, Perşembe altın buluyor. Cuma günü cami açılışı yapıyor, cumartesi günü tekrar gaz çıkartıyor. Programı budur. Türkiye için bu sürdürülebilir bir durum değildir. Türkiye bu durumu daha fazla kaldıramaz. Ama karşısında da bir muhalefet var..!

“Partiden ayrılmakla ne kadar doğru bir iş yaptığım buradan bellidir”

Bugünlerde takip ediyorsanız HALK TV’nin eski genel yayın yönetmeni takip ediyor musunuz? 2018’de Muharrem İnce CHP’nin cumhurbaşkanı adayı idi. Günde üç ilde miting yapıyordu. Balıkesir’den Çanakkale’ye geldim, o günlerde CHP’nin iki Genel Başkan Yardımcısı HALK TV’nin yöneticisini arayıp ‘Muharrem İnce’yi televizyona çok çıkartıyorsun, başımıza bela edeceksin’ diyorlar. Kafaya bak kafaya. Beni çıkartmayacaksın da kimi çıkartacaksın?  Aday bendim zaten. Peki sizce bu CHP genel başkan yardımcısı bana oy vermiş midir? Şimdi ben partiden ayrılmakla ne kadar doğru bir iş yaptığım buradan bellidir.

“Atatürkçü ilkeleri yaşatan parti Memleket Partisidir”

Bu adamlarla siyaset yapılır mı? Kendi partisinin adayı için onu televizyona fazla çıkartma diyen sandıkta oy vermez, onun çalışmaz. O yüzden işgal edildi CHP dedim. Atatürkçü ilkeleri yaşatan parti Memleket Partisidir, hepinizi partimize davet ediyorum.

Bu nasıl bir anlayış, siyaset, bu nasıl bir particiliktir? Kendi partisinin adayının televizyonlara çıkartılmamasını istediler. Para harcamadılar. 12 bin sandığa gözlemci koyamadılar, sistem çöktü bana bilgi veremediler. Bunlarda benim hakkım var; bunlara hakkımı helal etmiyorum.

Bir şey daha var; bugünlerde Sayın Kılıçdaroğlu sıkça söylüyor; ‘Gel karşıma televizyonda karşılaşalım’ diyor. Doğru buluyorum; ana muhalefet partisi ülkeyi yöneten cumhurbaşkanı ile birlikte milletin önünde tartışmalıdır. Kılıçdaroğlu’nu haklı buluyorum. Ama benimde bir teklifim var; Sayın Kılıçdaroğlu beraber bir televizyona çıkalım; ben CHP’den neden ayrıldım milletin önünde tartışalım, kim haklıymış görelim bakalım. Millet kime hak verirse kabul, millet size hak verirse kapatırız dükkânı, ancak bize hak verirse sen dükkanı kapatmak zorunda kalırsın.

“Gezmeye gidiyorsa kalsın orada, niye geri geliyor?”

Sadece ona söylemiyorum; tüm siyasi parti liderlerine söylüyorum gelin Türkiye’nin sorunlarını tartışalım. Eğitimi, sağlığı, Türkiye’deki Suriyeliler sorunlarını tartışalım. Kurban Bayramı geliyor; o kadar çok Suriyeli gezmeye Suriye’ye gidiyor ki; artık randevu sistemine geçmişler. 150-200 bin kişi memleketine Kurban Bayramı için gezmeye gidiyorsa kalsın orada, niye geri geliyor?

“Demirel’in, Özal’ın köprüleri bedava da senin yaptığın neden parayla?”

Türkiye’de bunları milletin gözü önünde açık açık tartışmamız gerekiyor. Bakın şimdi milletin gözü önünde bir köprü yükseliyor. Teşekkür ediyoruz ancak unutmayın ki Kurban Bayramı’nda İstanbul’a giderseniz 3 tane köprüden geçeceksiniz. Boğaziçi köprüsünü Demirel yaptı bayramda bedava. İkincisi Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü Özal yaptı, o da bedava. Üçüncüsün Yavuz Sultan Selim köprüsünü Erdoğan yaptı, kurbanda bedava mı? Değil. Köprü yapılsın da; Demirel’in, Özal’ın köprüleri bedava da senin yaptığın neden parayla biz bunu soruyoruz.

“Saraylar büyüdükçe porsiyonlar küçülür”

Memlekette bir kuraklık var; ekim alanları azalmış, gübre fiyatları uçmuş. Bu pahalılık gıda ürünlerine yansıyor. Ne diyor Cumhurbaşkanı “üç-beş aç gözlü gıda fiyatlarını zam yapıyor” diyor. Peki, 3 yıl oldu sen Cumhurbaşkanı seçileli. Üç yıldan bu yana elektrik ve doğalgaz fiyatları yüzde 128 oranında arttı. Gıda fiyatlarında açgözlüler var da; elektrik ve doğalgaz fiyatlarını hangi açgözlüler arttırdı? Bu açgözlüyü merak ediyorum.

Yeni yazlık sarayının fotoğraflarına bakıyoruz; lüks, şatafat. Unutmayın saraylar büyüdükçe porsiyonlar küçülür.

“Derdin rant olmuş”

Türkiye’de bir Kanal İstanbul tartışmadır gidiyor. Allah’ın bir kanalı var zaten; sen eğer inşaat yapıp oraya kanal kazarak para kazanacağını düşünüyorsan İstanbul Boğazından kazan. Her yıl gemisi sayısı da artmıyor. Sen neden bunu yapmak istiyorsun? Çünkü emlakçılık yapmak istiyorsun, derdin rant olmuş. Muhalefet ‘ödemeyiz iktidara geldiğimizde’ diyor; Erdoğan’ Söke söke alırlar’ diyor. Söke söke alırlar demek şu demektir; ‘Uluslararası mahkemelerde Türkiye kesin kaybeder demektir. Uluslararası mahkemeleri Türkiye’de ki mahkemelerle karıştırıyor. Neden kaybedilsin? Ödemem demek yanlış, tıpış tıpış ödeyeceksin demekte yanlıştır. Benim önerim ise; Memleket Partisi iktidar olduğunda bakacağız; eğer siz bu İstanbul Kanalında rüşvetle iş yapmışsanız, çevreye zarar vermişseniz, pahalıya yapmışsanız fitil fitil burnunuzdan getiririz.

“Benim için siyaset yasağı, 3 yıl hapis istiyorlar”

Mahkeme deyince aklıma benim mahkeme geldi. Benim için siyaset yasağı, 3 yıl hapis istiyorlar. Savcıya bak savcıya; bugün ülkeyi yönetenler FETÖ’cülerle birlikte makrubeye kaşık sallarken; biz Silivri hapishanelerinde FETÖ’cü hâkim ve savcılarına meydan okuyorduk. O günkü mahkeme başkanı FETÖ’den bugün tutuklu. Ona bir gün tutuklanacaksın demiştim. Şimdi bu savcı hem saraya yaranmak istiyor hem de o gün Silivri mahkemelerinde FETÖ’cü hâkim ve savcılarla mücadele ettiğim için FETÖ’cülerin hıncını benden almak istiyor. Vız gelir tırıs gider, sonuna kadar arkasındayım sözlerimin.”

Ş. Ezgi Tuncel

“Atatürkçü ilkeleri yaşatan parti Memleket Partisidir” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku