“Aksilikler peş peşe geliyor”

1 yıl önce eklendi 42 defa görüntülendi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan Meclis toplantısı video konferans yöntemiyle online olarak yapıldı. Gerçekleşen toplantıda ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu önemli açıklamalarda bulundular.

ÇTSO’nun online olarak yapılan Haziran ayı olağan meclis toplantısında, Meclis Başkanı Osman Okyay ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu dikkat çeken açıklamalarda bulundular.

“Maalesef ki aksilikler peş peşe geliyor”

Toplantıda konuşan Meclis Başkanı Osman Okyay, “Müsilaj, Çanakkale Boğazı’ndan, Tavşan Adaları ve oradan Bozcaada açıklarından Limni Adası’na doğru giderek oradan dağılıyor. Ancak Ege Denizi tehlike altında, dağılımının ve yayılımının ne kadar olacağını öngörmek zor. Müsilajın olduğu bölgelerde insanlar doğal olarak denize girmek istemeyecek, turizm de darbe alacak balıkçılık da. Maalesef ki aksilikler peş peşe geliyor.

“Üzerimize düşen ne varsa yağacağımızı vurgulamak istiyorum”

Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşların, Üniversitelerin, sanayi Odalarımızın ve STK’larımızın da içinde olduğu bir Koordinasyon Kurulu oluşturulacak. Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu toplanacak. Buradan da el birliğiyle bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapacağımızı vurgulamak istiyorum.

“Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması gerekiyor”

Turizmi etkileyen başka bir husus da yabancı turistlerin Türkiye’ye gelişleri. Malumunuz Birleşik Krallık bizi kırmızı kategoride değerlendiriyor, Avrupa Birliği için de birtakım yasaklar mevcut. Halen bu ülkelerden, Türkiye’ye seyahat kısıtlaması var. Yine Rusya’dan da ülkemize yönelik seyahat kısıtlaması var. Bir an önce, aşılama çalışmalarında aşama kaydederek ülkeler arasındaki ikili temasların sıklaştırılması ve bu seyahat kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“Gündemde yeniden yapılandırma var”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Gündemde yeniden yapılandırma var. Bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı. Bu konuyu da bir daha vurgulamak istiyorum, TOBB Başkanımıza bizzat ifade ettim. Ödeme için verilecek süre en az 6 ay olmalıydı. Çünkü insanlar zaten geçmişi ödememiş, mevcudu ödemekte sıkıntı çekiyorlar dolayısıyla taksitlendirme yapsanız dahi geçmişi ödemek için sistemlerin dışında bir para çıkarmak zorundalar. Peşin ödemelerde çok ciddi avantajlar var ama zaten ödememekle ödeyememek arasında bir çizgi var. Zaten bu insanlar bunu ödeyemiyor biz Türkiye işverenleri olarak devletimize, milletimize bağlıyız. Ödeyemediğimiz için ödeyemiyoruz birçoğumuz. Onun için bunun 6 ay olması gerektiğine inandığımı defalarca söyledim. Daha önceki yapılandırmalara katılım oranı haklılığımızın göstergesi. Daha doğrusu yapılandırma yapılıyor ama yapılandırma sürdürülemiyor. İnşallah gerçek anlamda sicil affı herkesin yararlanacağı kapsamda yapılandırma olur diyordum ancak biraz önce söylediğim konu 31 Ağustos’a kadar başvuru Eylül sonuna kadar ilk ödeme. Bu Eylül sonu en azından yılbaşına kadar olması gerekiyordu.

“İnanılmaz bir proje”

Ak Parti  Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan, İl Genel Meclisi üyeleri ve meslek kuruluşları temsilcileri ile beraber 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını ziyaret ettik. Gerçekten biz Türk Milleti olarak görmediğimizi algılayamıyoruz. Bu köprü burada yapılıyor yani bizden 25-30 km ileride. İnanılmaz bir proje. Şunu anlayamıyorum köprü yapılıyor Grup Başkan Vekilimize de söyledim. Bu köprünün yapılış şekli maliyet ve finansı konusunda konuşmaması gereken tek halk Çanakkale halkıdır. Çünkü 84 milyonun vergileri ile bu köprü yapılıyor ve bu köprü Çanakkale’ye yapılıyor. Çanakkale’nin sütü 10-15 dakikada karşıya geçecek, Çanakkale’nin domatesi10 dakikada, Yunanistan’ın nüfusunun 1,5 katı büyüklüğünde metropolümüz İstanbul’a ulaşmak için 10 dakikada karşıya geçecek. Elması, balığı karşıya geçecek. Çünkü ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak bunların her biriyle tek tek muhatap oluyorum. Sütçü arıyor benim sütüm kalmıyor. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan beni 3 defa aradı, süt arabaları burada çok bekliyor diye. Herkesin süt arabası bekliyor. Herkesin balık arabası bekliyor, herkesin sebze arabası bekliyor. O köprüyü gördükten sonra Çanakkale ticaretine nasıl bir faydası olacağına o gün idrak ettim. Onun için köprüden sonraki Çanakkale’ye herkesin ticaretini, herkesin Çanakkale’mizi hazırlaması ihtiyacı olduğuna inanıyorum” dedi.

Tunahan Ünsal

“Aksilikler peş peşe geliyor” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku