AFAD’dan sıkı eğitim

4 ay önce eklendi 17 defa görüntülendi

Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Çanakkalelileri, AFAD Gönüllülük Projesi kapsamında AFAD Gönüllüsü olmaya ve afet eğitimleri almaya davet ediyor. AFAD gönüllüleri ise sıkı bir eğitimden geçiriliyorlar.

AFAD Gönüllüleri; afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma vb.) yetiştirilerek afetin her anında etkin çalışması sağlanarak böylece toplum afetlere daha dirençli hale getirilecek.

Projenin hedefi AFAD Gönüllülerinin gücünü harekete geçirerek afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararları en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek olarak belirtildi.

AFAD tarafından yapılan bilgilendirmede;

Kimler gönüllü olabilir?

1. AFAD Gönüllüsü olmaya istekli 15 yaş ve üzeri olan herkes gönüllü olabilir.

2. AFAD Gönüllüsü adaylarının eğitim ve çalışma programlarını aksatmayacak zaman opsiyonlarına sahip olması gereklidir.

3. AFAD Gönüllülük eğitimlerine/ görevlerine katılacak olan AFAD Gönüllüsü adaylarının sağlık durumlarının alan çalışmalarına ve seyahate uygun olması gereklidir.

Nasıl başvuru yapabilirim?

AFAD Gönüllülük Sistemine başvurular e-devlet üzerinden alınmakta olup başvuru yapan kişiler SMS ve e-mail yoluyla portala (https://gonullu.afad.gov.tr) yönlendirileceklerdir. Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebilecektir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sistem üzerinden uzaktan eğitimi tamamlayan AFAD Gönüllüsü olan bireyleri telefonla arayarak planladığı uygulama eğitimlerine davet ederek, eğitimleri tamamlayıp sınavları geçen gönüllülere belgelerini verir.

Son 12 yılda deprem, sel, çığ, orman yangını … hepsini gördük. Aynı zamanda gayreti, özveriyi, dayanışmayı ve en güzel kavuşmaları da gördük.

Bu çabalarımızda bizlere destek olmak için sizde gönüllü olunuz” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

AFAD’dan sıkı eğitim yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku