65 YAŞ İÇİN ‘’ÖZGÜRLÜK’’ İSTENİYOR

1 yıl önce eklendi 105 defa görüntülendi

2,5 aydır evden çıkmaları yasaklanan, Ramazan bayramından bu yana da sadece hafta sonları belirli saatlerde dışarı çıkmalarına izin verilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar sonunda isyan etti.

DİSK / Emekli-Sen yönetimi bugün düzenledikleri eylem ile insan hakları ihlali boyutuna ulaşmış 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına karşı tepkilerini dile getirdiler.

DİSK / Emekli-Sen Çanakkale yönetimi, düzenledikleri basın açıklaması ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için basın açıklaması düzenlediler. DİSK / Emekli-Sen adına basın açıklamasını yapan yönetim kurulu üyesi Emine Pehlivan; “21 Mart tarihinden bugüne sokağa çıkma yasağı 65 yaş üstü insanlarımız için sürüyor.

Yeni normal adı altında yapılan gevşetmeler, Covid-19’un sadece 65 yaş üstüne ve sadece 65 yaş üstünden bulaştığı izlenimi veriyor. Zira yapılan düzenlemeler; alışveriş merkezlerinin açılması, şehir içi ve şehirler arası seyahat sınırlamalarının kaldırılması, restoran, kafe, çay bahçeleri ve hatta kreşlerin açılması 65 yaş üstü dışında herkesin eski yaşamına dönmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİ’DEN KORUYALIM DERKEN..”

65 yaş ve üzeri vatandaşları Pandemi salgınından korumak isterken hem ruh hem de fiziki rahatsızlıklara sebebiyet verilebileceği, yaşlı vatandaşlarda yaşa bağlı diğer hastalıklarda artış sağlanabileceğine dikkat çekilerek; “Bizler, Emekliler Sendikası olarak, bu sürecin başından itibaren söyledik; bir kez daha hatırlatalım: 65 yaş üstü emeklilerin/yaşlıların “evde kalmaları” onları bir yere kadar pandemiden korurken, başta bu insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır.

Sokağa çıkma yasağı bu insanlar için hareketsizlik anlamına gelmekte; hareketsizlik ise pek çok fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Psikolojik sağlığın, bedensel ve bilişsel yapının; bir bütün olarak insanın iyi olma halinin güneş, yürüyüş, iletişim gibi pek çok faktöre bağlı olduğu bir gerçekliktir. Covid-19’un en büyük risk grubunu oluşturan emekliler/yaşlılar en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak pek çok başka risk faktörüne açık hale getirilmiştir” denildi.

“TÜM GÜN DIŞARIDA OLANLARDAN NASIL KORUYACAKSINIZ”

Yapılan açıklamada 65 yaş ve üzeri sokağa çıkamasa da diğer ev halkının dışarından virüs kapmaları halinde 65 yaş ve üzeri vatandaşların korunmasının imkansız olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada; “Halihazırda pandemi süresince alınmış önlemler insan hak ve özgürlüklerini pek çok açıdan ihlal etmiştir; ancak küresel salgından korunmak için belirli kısıtlamalar yapılması elbette toplum sağlığı için olumlu sonuçlar doğurabilir.

Ne var ki ülkemizde yapılan düzenlemeler, en başından itibaren ve özellikle de son gevşetmelerle bir düzenleme değil bir insan hakları ihlali boyutu kazanmış durumdadır. Kısıtlamaların belli bir yaş grubuna yönelik olmasının, biz emekli/yaşlıları, tüm gün dışarıda olması gereken, çalışan, okuyan yakınlarımızın taşıma riski olduğu virüsten korumayacaktır. Bütün topluma genelleştirilmemiş olan bir kısıtlamanın olumlu sonuçlar getirmesini beklemek rasyonel olmaktan çok uzaktır” uyarısında bulunuldu.

“YASAKLAR İNSAN HAKLARINI İHLAL EDER SEVİYEYE ULAŞTI”

DİSK / Emekli-Sen adına basın açıklamasını yapan yönetim kurulu üyesi Emine Pehlivan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi; “65 yaş üstü bireylere yaşatılan bir hapis hayatıdır. Üstelik alınan kararlarla hayata geçirilen “yeni normalin” salgınla bilimsel bir mücadele anlamında bir temeli yoktur. Yaşlıların, yaşamlarının emeklilik sonrası dönemlerinde, yüksek bir refah seviyesinde yaşamalarını garanti altına alması gereken iktidarlar, yasakları bu kesimle sınırlı tutarak temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davranmaktadır.

Ne yazık ki, burjuvaziden kurucu ilkelerine uygun hareket etmesini talep etmek, biz yaşlılara/emeklilere düşmektedir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde açıkça yer alan ayrım yapma yasağına, pandemi döneminde de uyulmamıştır; uyulmamaktadır. Bizlerin toplumla bağını kesmek yönünde atılan bu adımlar Covid-19’dan daha da fazla iktidarın hedef aldığı kesim olduğumuzun açık ilanıdır.

DİSK / Emekli-Sen olarak, 65 yaş üstü bireyleri korumaktan uzak ve ötekileştirici bu uygulamaların bir an önce son bulmasını talep ediyoruz. Bir insan hakları ihlali boyutuna ulaşmış 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına karşı sesimizi yükseltiyoruz: emekliyiz, haklıyız, kazanacağız! Yaşasın DİSK / Emekli-Sen.”

Haberi Kaynak Sitede Oku