“500 gram altını ödeyemeyecekler var” (videolu haber)

1 yıl önce eklendi 38 defa görüntülendi

Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı Timur Ay her kuyumcunun kamu bankalarına 500 gram altın yatırılması taslağı ile ilgili yaptığı açıklamada, her kuyumcunun bunu ödeyemeyecek durumda olduğunu ve orta yol bulmak istediklerini belirtti.

Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı Timur Ay Ticaret Bakanlığının yeni yönetmelik taslağına göre her kuyumcunun kamu bankalarına 500 gram altın yatırılması konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ay, açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Ticaret Bakanlığının perakende satışlar ile ilgili, kuyumcular ile ilgili özellikle MASAK ile kara para aklama ve terörü finanse etme boyutunda yapmış oldukları görüşmeye istinaden Türkiye’deki bütün kuyumcuların açılış ve kapanışları ile ilgili bir yönetmelik taslağı hazırladı. Bu yönetmelik taslağının şu an itibari ile kanunlaşma yapısı yok ama istişareler yapılıyor. Bizler de sektör temsilcileri olarak görüş ve fikirlerimizi mevcut Bakanlık ile ilgili temaslarımızı geçen hafta içerisinde Türkiye’nin üç büyük odası olan; İzmir, Ankara, İstanbul odalarında olan başkanlarımız nezdinde yetkililere verdik. Hatta Ankara’ya yarın bir 10 kişilik ekip ile buluşacağız. 5 oda başkanı 5 de dernek başkanı olarak. Yine Ticaret Bakanı ve Ticaret Bakanlığındaki mevcut genel müdür ile birlikte bir randevumuz var. Bu görüşme yasanın biraz eksik yanlarının olduğu, bu taslakta bizim de taleplerimizin olduğunu ifade etmek için ortak bir çizgide görüşlerimizi dile getirmek adına böyle bir çalışma içerisindeyiz. Umarım Bakanlık yetkilileri de bundan deneyimlerini bizimle paylaşırlar herhalde. Öyle bir umudumuz var tekrar güncellenmiş bir yasa olarak ortaya çıkması konusunda.
40-45 BİN KADAR KUYUMCU VAR
Timur Ay açıklamasının devamında, “Türkiye Cumhuriyetinin kamu bankaları üzerinde, fiziki olarak veya onun karşılığındaki TL olarak yatırılması yönetmeliğin taslağında hazırlanmış. Türkiye’de yaklaşık bu mesleği icra eden 40-45 bin kadar kuyumcu var. Hak verirsiniz ki herkes bu yeterliliğe sahip olmayabilir. Biz de özellikle bunların olmaması, bunların rakamlarının değiştirilmesi konusundaki taleplerimiz mevcutta bunu ödeyemeyecek olan arkadaşlarımızı düşünerek ona istinaden görüşmelerimizin amaçları da bundan oluyor” dedi.
BİR TAKIM SIKINTILAR VAR
Altının durduğu sürece kendilerine faiz ödenip ödenmeyeceği konu hakkında da konuşan Timur Ay, “O kadar ince detaylama yapılmamış, ama netice itibari ile faiz gibi bir şey yok. Sadece mevcutta teminat olarak yatırılmak istenilen kamu bankaları üzerinden kullanılan TL ve fiziki altın yatırılması var. Başka detaylı bir boyutu yok. Hatta eksik yanları var; yetki devrine de karşı çıkıyorlar. Biz aldığımız bir yetkiyi yarın öbür gün bu mesleğin icraatını vazgeçtiğimiz zaman onun tekrar geriye verilmesi konusunda bir takım sıkıntılar var. Bunların görüşerek çözeceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Haberi Kaynak Sitede Oku