32 bin 533 öğrenci nerede kalıyor?

1 yıl önce eklendi 62 defa görüntülendi

Tüm Türkiye’de yaşanan yurt sorunu, Çanakkale’de de yaşanıyor. Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından gazetemiz ile KYK yurtlarının yatak kapasiteleri paylaşıldı. Paylaşılan resmi sayılara göre Çanakkale ili genelinde, KYK’nın toplam 9 bin 808 yatağı bulunuyor. Sadece Çanakkale Merkez, Biga, Çan ve Gökçeada’da yurt bulunurken, barınma sorunu resmi sayılarda da bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Çanakkale’de yurtlarda toplam 15 bin 682 yatak bulunurken, üniversitede ise toplamda 48 bin 215 öğrenci eğitim görüyor.

Ülke genelinde öğrencilerin konaklama problemleri sürerken, KYK yurtlarında kalan öğrencilerde her gün eylem yapıyorlar. Yurtlardaki şartların kötü olduğunu belirten üniversite öğrencileri her platformda seslerini duyurmaya gayret ediyorlar.

Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ise gazetemiz ile resmi yatak kapasitelerini paylaştı. Müdürlük tarafından paylaşılan rakamlara bakıldığında, yaşanan sorun adeta ortaya çıktı. Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından paylaşılan yurtların yatak kapasitelerine bakıldığında, Çanakkale ili genelinde KYK yurtlarının 9 bin 808 yatağı bulunuyor.

Çanakkale Merkez’de bulunan yurtlar:

Çanakkale Kız Yurdu 700 yatak. Safiye Hüseyin Kız Yurdu 2 bin 338 yatak. Terzioğlu Kız Yurdu Bin 250 yatak. Onsekiz Mart Yurdu Bin 2 yatak. Adile Sultan Yurdu 264 yatak. Kerime Sultan Erkek Yurdu 957 yatak. Nusrat Erkek Yurdu 957 yatak.

Merkez’de bulunan toplam yatak kapasitesi 7 bin 468 olurken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Merkez ilçede okuyan öğrenci sayısı 33 bin.

İlçelerdeki yatak sayısı:

Biga Kız Yurdu 704 yatak. Ahmet Bican Yurdu 792 yatak. Çan Erkek Yurdu 564 yatak. Gökçeada Kız Yurdu 280 yatak.

İlçelerde bulunan toplam yatak kapasitesi 2 bin 340.

Çanakkale’de KYK yurtlarında toplam 9 bin 808 yatak bulunurken, özel yurtlarda ise 5 bin 874 yatak bulunuyor. Yurtların kapasiteleri 15 bin 682. ÇOMÜ’de okuyan öğrenci sayısı 48 bin 215. Yurtlardaki yataklar tam kapasite ile dolduğunda, Çanakkale’de 32 bin 533 öğrenci yurtlardan faydalanamıyor.

6 ilçede yurt yok

Öte yandan ÇOMÜ’nün, Ayvacık’ta, Bayramiç’te, Çan’da, Ezine’de, Gelibolu’da, Lapseki’de ve Yenice’de Meslek Yüksekokulu bulunuyor. Ancak bu ilçelerde KYK yurdu yok. KYK’nın yurtları sadece Biga’da, Çan’da ve Gökçeada’da bulunuyor. Bu ilçelerde de Çan’da sadece erkek yurdu bulunurken, Gökçeada’da ise sadece kız yurdu yer alıyor.

Tunahan Ünsal

 

32 bin 533 öğrenci nerede kalıyor? yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku